Biblioteka za arapski i turski jezik

Biblioteka Katedre za orijentalistiku (grupe za arapski, turski, persijski jezik i orijentalnu filologiju) trenutno ima ukupno 19.760 knjiga i 555 naslova časopisa na svim svetskim jezicima, a pretežno na arapskom, turskom, persijskom, engleskom, ruskom, francuskom, nemačkom i srpskom. Fond je razvrstan prema oblastima izučavanja jezika, odnosno književnosti na: arapski (A), turski (T), persijski (P) i tzv. razno (R) i raspoređen je po numerus kurensu u okviru zasebnih signatura. Sve knjige koje su zavedene u knjizi inventara su i obrađene, a podaci o njima se nalaze u nekoliko vrsta kataloga, kako lisnih, tako i elektronskih.

Kao posebne celine, biblioteka poseduje legat profesora dr Fehima Bajraktarevića, koji broji ukupno 3.391 knjigu, otkupljenu biblioteku profesorke dr Marije Đukanović sa ukupno 225 naslova (247 knjiga), kao i knjige otkupljene od profesorke dr Ljubinke Rajković koje su ubrojane u ukupan fond.

Biblioteka je od svog osnivanja  1926. do 1991. godine vodila 4 vrste lisnih kataloga, i to: katalog autora – naslova, predmetni, udk – odnosno stručni katalog i topografski za interne potrebe. Vrši se i analitička obrada časopisa relevantnih za Katedru. Od 1991. g. započinje se sa inventarisanjem i obradom knjiga u elektronskom bibliotečkom programu „Pergam“. Za te zapise je izvršena konverzija u novi sistem „Cobiss“, na koji se sasvim prelazi 2003. godine. Od tada se sve novoprispele knjige zavode i obrađuju u bibliotečkom programu „Cobiss“ i na taj način Biblioteka Katedre za orijentalistiku, kao jedna od biblioteka Filološkog fakulteta, ulazi u sistem virtuelne biblioteke Srbije (www.vbs.rs/cobiss). Uključenjem u ovaj program prvi put se omogućuje korisnicima biblioteke da pretražuju katalog putem interneta preko sajta www.vbs.rs/cobiss. Potreba studenata za korišćenjem biblioteke je iz godine u godinu sve veća, a posebno to dolazi do izražaja sa prelaskom na bolonjski način studiranja.

Korisnici biblioteke su studenti i zaposleni na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, ali veoma često je, zbog specifičnosti teško dostupnog fonda iz oblasti orijentalistike, koriste i članovi naučnih instituta i SANU, pa i šire, sa stranih univerziteta.

U biblioteci trenutno rade 2 bibliotekara: Snežana Genčić – viši bibliotekar,  arabista i Jelena Anić­ – turkolog. Obe su diplomirale na odgovarajućim grupama Katedre za orijentalistiku i položile stručne bibliotekarske ispite u Narodnoj biblioteci Srbije.

Biblioteka se nalazi u aneksu između prvog i drugog sprata zgrade u Knez Mihailovoj 40.

• Važne informacije:
  • Radno vreme sa korisnicima je u 2 smene: 10–13 č. i 14.30–17.30 č.
  • Čitaonica ima 30 mesta za sedenje i 4 mesta za  korišćenje 2 računara.