Библиотека за јапанску и кинеску филологију

На Катедри за оријенталистику 1974. године отворен је Лекторат за кинески језик, а 1976. године и Лекторат за јапански језик. Оба лектората прерасла су у одговарајуће наставне групе 1985. године. Исте године када настаје први Лекторат, оснива се и библиотека која је временом расла, развијала се и богатила свој фонд како би пружила што боље услуге својим корисницима.

Данас Библиотека за јапанску и кинеску филологију броји више хиљада монографских публикација, као и серијске публикације значајне за истраживачки рад наставника и студената на Групама за јапански и кинески језик, књижевност и културу. Фонд библиотеке углавном се састоји од књига на јапанском, кинеском, енглеском и српском језику. Референсна збирка библиотеке састоји се од речника, енциклопедија и приручника на јапанском, кинеском и енглеском језику, уз неколико двојезичних речника на француско-јапанском, јапанско-шпанском, јапанско-руском и италијанско-јапанском језику. Библиотека садржи и збирку докторских дисертација и магистарских и мастер радова, одбрањених на матичним групама.

Библиотека је опремљена књигама на изворним језицима, превасходно захваљујући донацијама јапанских и кинеских институција или поклонима појединаца. Осим тога, садржи и велики број превода кинеске и јапанске књижевности на српски, енглески језик итд. Књижевни фонд обухвата књиге из народне, класичне, модерне и савремене књижевности. Осим тога, библиотека нуди литературу из области религије, филозофије, историје, културе иили митологије јапанског и кинеског народа. У библиотеци је доступна и научна литература у отвореном приступу, који омогућава конзорцијум KoBSON.

Корисници библиотеке су претежно студенти на Групама за јапанологију и синологију, наставници и сарадници, постдипломци, докторанди, као и студенти и наставници с других катедара на Филолошком факултету Универзитета у Београду.

У библиотеци су запослена два библиотекара, мр Далибор Врцељ за кинески језик и књижевност и Невена Михајловић за јапански језик и књижевност.

Библиотека за јапанску и кинеску филологију налази се на трећем спрату зграде Филолошког факултета у Кнез Михаиловој 40.