Библиотека Катедре за српски језик са јужнословенским језицима

Библиотека Катедре (под традиционалним именом „Библиотека Српског семинара”) међу најбогатијим је библиотекама своје врсте на Балкану. Створена већ у доба Лицеја, развијала се заједно са Великом школом и Универзитетом. Од 1919. године припада Српском семинару и уз матичну Семинарску библиотеку чине је и у целом славистичком свету позната Јагићева библиотека (чине је 11.824 инвентарне јединице), коју је Универзитет 1919. године купио и 1923. у потпуности пренео у Београд из Беча. Поред ње, у фонду библиотеке налазе се и билиотеке-легати Љубе Стојановића (2.974 инв. јединица), Живка Стефановића (1.665 наслова са 3.586 свезака, од којих је 57 наслова часописа), Радосава Бошковића (447 инв. јединице), Михајла Стевановића (462), Берислава Николића (530), Драга Ћупића (1200) и Библиотека Више педагошке школе.

Фонд библиотеке Катедре за српски језик састоји се из монографских и серијских публикација. Библиотечка грађа је распоређена у више целина. Библиотека има преко 85.000 наслова монографских публикација и 850 наслова серијских публикација (преко 26.000 свезака). Значајан део фонда ове библиотеке чине речници (1.050 наслова) и велики број сепарата (преко 6.000 наслова). Укупан њен фонд износи око 130.000 књига, што је сврстава у ред најбогатијих библиотека ове врсте на Балкану.

Фонд библиотеке могуће је претражити преко лисних каталога у самој библиотеци (ауторски и предметни каталог), али и преко електронског каталога COBISS.

Корисници библиотеке Катедре за српски језик јесу студенти и професори Филолошког факултета (пре свега студенти србистичких катедара, али и остали студенти којима је српски језик изборни предмет). Услуге ове библиотеке користе и сарадници  Универзитета у Београду, као и сарадници научних института.

• Важне информације:
  • COBISS
  • Издавање књига: 9.00–14.00
  • Обавезно наручивање књига 24 сата раније путем имејла.
  • 011/2021-787