Најчешћа питања о изборним предметима и језицима

Како и када пријављујем изборне предмете?

Предмети се бирају и пријављују путем студентског сервиса на почетку сваког семестра: у октобру за зимски, а у фебруару за летњи семестар. Из разноврсне понуде бираћете изборне предмете у складу са сопственим интересовањима, водећи рачуна о томе да можете похађати наставу, то јест да се часови из изборних предмета не поклапају с обавезним предметима.

Шта је изборни (други страни) језик?

Изборни (тзв. помоћни) страни језици (Савремени страни језик П-1–П-4) изучавају се 4 семестра и спадају у групу стручно-апликативних (СА) изборних предмета. На већини студијских програма и модула Филолошког факултета изборни језик се бира у прва 4 семестра студија (али не и на свим: на неким катедрама изборни језик предвиђен је од петог до осмог семестра – детаљну структуру студијских програма наћи ћете у Информатору.

Када се опредељујем за други страни језик, при упису или касније?

Изборни језик бирате када почне настава, у оном тренутку када на вашем програму тај језик дође на ред: ако га по програму имате од првог семестра, бирате га на почетку студија и школске године у октобру, а ако га имате на неким вишим годинама, бирате га на почетку тих година. Претпријава за изборни језик обавља се путем онлајн формулара који се објављује на интернет страници Факултета почетком октобра.

Да ли нам је потребно предзнање за други језик?

Помоћни, тј. изборни језик на неким катедрама захтева предзнање – најчешће за школске језике, али не све – ово варира од катедре до катедре, па је потребно да се информишете на катедрама, као и у одељку о помоћним језицима на интернет страници Факултета.