Навигација

Уписна процедура

Где набављам уписни формулар и индекс и колико коштају?

Пример обрасца ШВ-20 можете преузети на интернет страници Факултета. Индекс можете купити у боље снабдевеним књижарама.

Да ли на упис сви долазимо у исто време?

Упис на студијске програме Српски језик и књижевност, Српска књижевност и језик и Српска књижевност и језик са компаратистиком обавља се у једном дану, у термину и сали наведеним у тексту Конкурса на интернет страници Факултета. За програм Језик, књижевност, култура упис се обавља прозивком током три дана. Кандидати су подељени у групе према редном броју на ранг-листи. Распоред уписа по групама наведен је у тексту Конкурса.

Када после пријемног изађе ранг-листа, да ли можемо видети да ли смо успели да се упишемо на одређену катедру?

За студијске програме Српски језик и књижевност, Српска књижевност и језик и Српска књижевност и језик са компаратистиком да, а за студијски програм Језик, књижевност, култура се на прозивци опредељујете за одређени студијски модул.

Како да знам колико је места слободно на буџету?

Уколико сте конкурисали за студијске програме Српски језик и књижевност, Српска књижевност и језик или Српска књижевност и језик са компаратистиком, на коначним ранг-листама назначен је и праг, тј. „црта” за буџет. Уколико сте конкурисали за студијски програм Језик, књижевност, култура, у сали у којој се обавља прозивка на дан уписа налазе се два видео-бима на којима се приказују кључне информације: на једном екрану је ранг-листа са именима кандидата и могућностима за упис које имају у зависности од тога коју су комбинацију тестова полагали на пријемном испиту и пласмана, а на другом број слободних места на буџету и на самофинансирању који се константно ажурира по изјашњавању сваког прозваног кандидата. По прозивању, кандидат прилази Комисији, даје документа на увид и изјашњава се о избору студијског модула.

Ако до прозивке на упису не знам да ли сам на буџету или самофинансирању, како да знам треба ли да уплатим прву рату школарине или не?

На располагању су вам три могућности:

1а) Пошто по прозивци сазнате свој статус, уколико се уписујете као самофинансирајући студент, истога дана можете извршити уплату у некој од пошти или мењачница које се налазе у близини Факултета и вратити се на Факултет да на назначеном шалтеру предате уплатницу.

1б) Пошто по прозивци сазнате свој статус, уколико се уписујете као самофинансирајући студент, уплату можете истога дана извршити и путем е-банкинга, те на Факултету приложити потврду о уплати.

2) Можете платити унапред прву рату школарине, пре дана прозивке, а потом, уколико се упишете у својству студента на буџету, тражити повраћај новца, па ће Факултет у најкраћем року обрадити захтев и исплатити вам натраг новац. 

Могу ли уписати један студијски модул, а онда се у току школске године или наредне године пребацити на други?

Не можете мењати студијски модул на ком сте уписали прву годину, али се можете исписати па наредне године поново полагати пријемни испит и покушати да се упишете на други.

Када се изјашњавам који бих страни језик студирао/ла као главни на Катедри за општу лингвистику?

На прозивци при упису опредељујете се за један од доступних главних страних језика. Списак и квоте по језицима наведене су уз структуру модула Општа лингвистика са страним језиком у Информатору за наступајућу школску годину.

Када се изјашњавам који бих од три језика на Скандинавистици студирао/ла као главни?

На прозивци при упису опредељујете се за профил Скандинавски језици, књижевности, културе, а на почетку школске године врши се расподела по појединачним језицима.

Да ли ми је потребно предзнање из језика који желим да студирам?

На већини катедара на којима се студирају страни језици, књижевности и културе предзнање језика није потребно, уз изузетак Катедре за англистику. 

Шта су обавезни, а шта изборни предмети?

Предмети на студијским програмима основних академских студија носе, у зависности од оптерећења студената, 3 или 6 ЕСПБ (= Европски Систем Преноса Бодова; уместо „3 ЕСПБ” или „3 бода”, чућете често и „3 кредита”) по семестру. Постоје четири групе предмета: академско-општеобразовни (АО), теоријско-методолошки (ТМ), научно-стручни (НС) и стручно-апликативни (СА). За сваки студијски модул је одређен број обавезних и изборних предмета и стриктан број ЕСПБ према типу предмета по семестрима. Студенти су у обавези да у Информатору провере тачну структуру бодова за студијски програм/модул и у складу с тим бирају изборне предмете. Листе изборних група, са линковима по семестрима, на студијском програму Језик, књижевност, култура налазе се на крају Информатора.