Изборни језици П-1 у зимском семестру 2023/24.

Савремени страни језик П-1: расподела у другом кругу и пријава

САВРЕМЕНИ СТРАНИ ЈЕЗИК П-1: УПУТСТВА ЗА ДРУГИ КРУГ ПРИЈАВЕ (21–24. X)

Савремени страни језик П-1: расподела

Листа предмета (Excel)

Драге колегинице и колеге,

Линк за приступ формулару за пријаву првог похађања изборног страног језика П-1 налази се на дну овог обавештења и биће активан од 9. октобра у 10 ч. до 17. октобра у 17 ч. Пре него што приступите попуњавању формулара, пажљиво прочитајте упутства.

Списак изборних страних језика П-1 из којих ће се изводити настава у зимском семестру 2023/24. године, са свим важним информацијама, налази се у табели на интернет страници Факултета (Основне академске студије > Изборни језици П-1 у зимском семестру 2023/24).

Потребно је да обратите пажњу на шифре испред назива предмета: предмете чија шифра почиње бројем 21 могу бирати студенти уписани у прву годину у школској 2023/24, док предмете са шифром 14 бирају студенти уписани пре 2023/24. године.

Приликом попуњавања листе жеља неопходно је да попуните целу листу. Број могућности на листи зависи од понуђеног избора на конкретном студијском програму, односно модулу:

Студенти модула 05, 06, 4, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 37, 38, као и студенти уписани на студијски програм Српски језик и књижевност пре 2023/24. године наводе најмање осам, а највише 15 жеља.

На студијском програму Српски језик и књижевност студенти уписани на прву годину 2023/24. наводе шест жеља, којима се опредељују између светских језика (енглески, руски, немачки, француски, италијански, шпански). Студенти који на овај начин не буду распоређени ни на један од наведених језика, могу се накнадно определити за неки од других словенских језика који се на студијском програму могу бирати као помоћни и на којима има слободних места.

За студијски програм Српски језик и књижевност обратите пажњу и на називе модула/профила у формулару, нарочито уколико попуњавању приступате преко мобилног телефона: модули 01 и 02 – филологија и настава; филологија и лингвистика – односе се на студенте уписане на прву годину  програма Српски језик и књижевност у школској 2023/24. години, док се  профили 01 и 02 – наставнички и филолошки профил – односе на студенте уписане пре 2023/24. године.

На студијском модулу Општа књижевност и теорија књижевности студенти наводе шест жеља тако што на прва два места истичу два светска језика чије је слушање предвиђено студијским програмом. Уколико неки студент не жели да за школску 2023/24. годину пријави два, већ само један језик, потребно је да напомену о томе до 18. октобра пошаље на мејл pomocnijezik@gmail.com. Студенти IV године Опште књижевности и теорије књижевности, којима је по студијском програму на СА7 позицији омогућено да бирају неки од 23 странa П-1 језика, попуњавају посебан формулар на следећем линку: https://forms.gle/ESQd3v7RTtH8Y5Y96.

Формулар попуњавају само студенти који први пут пријављују похађање наставе из одређеног П-1 језика. Студенти уписани на прву годину у школској 2023/24. години дужни су да прате наставу и полажу испит из сва 4 дела истог помоћног страног језика. Студенти који су уписали студијски програм Језик, књижевност, култура пре 2023/24. године, и  који желе да промене П-1 језик у односу на школску 2022/23. годину пријављују га путем онлајн формулара са листом жеља. Cтуденти који су одређени П-1 језик већ слушали у школској 2022/23. години праћење истог предмета пријављују искључиво путем електронског студентског сервиса, и то после 20. октобра, од тренутка када пријава П-1 језика буде омогућена на сервису.

Студенти који желе да похађају наставу из Савременог енглеског језика П-1 морају полагати улазни тест, који ће се одржати 15. октобра према распореду истакнутом на интернет страници Катедре за англистику. Резултати теста биће објављени на сајту Факултета најкасније 17. октобра у 12 часова. Студенти који се преко формулара пријаве за енглески, а не буду полагали улазни тест 15. октобра, неће моћи похађати Савремени енглески језик П-1.

На личну електронску адресу пријављену у формулару студентима ће стићи обавештење о успешној пријави, као и обавештења о изменама података, које могу вршити током периода пријављивања.

По закључењу пријаве, cтуденти се распоређују на језике рангирањем на основу броја бодова остварених на ранг-листи приликом уписа на Факултет, а према листи жеља коју су попунили, у складу са кадровским и организационим могућностима катедара. Тек по објављивању коначних ранг-листа студенти ће бити обавештени о начину пријаве предметâ на електронском сервису е-студент.

Настава на изборним језицима П-1 почеће да се одвија од 23. октобра.

Пријавни формулар доступан је на линку: https://forms.gle/eAh8hAKEhPjXzmVV9.

*  Студенти који неки од П-1 језика желе да прате и полажу факултативно треба да се предметном наставнику или сараднику обрате са молбом између 23. и 30. октобра. Уколико добију сагласност за похађање предмета, могу га пријавити преко студентског електронског сервиса. После 30. октобра наставници нису дужни да разматрају захтеве студената који желе да П-1 језик похађају факултативно.

** Пријава преко формулара односи се искључиво на први део помоћног страног језика, тј. Савремени страни језик П-1 (као и на Латински језик 1, тип предмета СА, шифра 1414101) – пријава на изборне језике П-3, на други словенски језик са посебне изборне листе итд., вршиће се, као до сада, према катедарским упутствима.

Уколико будете имали недоумице, можете се обратити на адресу pomocnijezik@gmail.com.