Навигација

Опис предмета

2120028 - Социолингвистика арапског језика 2

Спецификација предмета
НазивСоциолингвистика арапског језика 2
Акроним2120028
Студијски програмЈезик, књижевност, култура
Модулмодул Арапски језик, књижевност, култура, модул Библиотекарство и информатика, модул Грчки језик, књижевност, култура, модул Италијански језик, књижевност, култура, модул Општа лингвистика са страним језиком, модул Румунски језик, књижевност, култура, модул Холандски језик, књижевност, култура, модул Шпански језик, хиспанске књижевности и културе
Тип студијаосновне академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ3.0Статус предметаизборни
    Условљеност другим предметимаРедовно похађање наставе курса Социолингвистика арапског језика 2.Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаРазвијање социолингвистичке компетенције и разликовање социокултурних правила различитих говорних заједница у арапском свету.
    Исходи учења (стечена знања)По положеном испиту студент ће се упознати с различитим врстама социолингвистичких анализа у вези с континуумом арапског језика, затим оптицајем и статусом његових регистара у арапском свету и ван њега. Студент ће развити социолингвистичке компетенције, односно разликовати социокултурна правила различитих говорних заједница и употребу различитих регистара арапског језика у складу с контекстом.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеСоциолингвистички дискурс у култури, политици, масовним и дигиталним медијима. Трансформација вербалног говорног догађаја у текст и обратно; идиолект у писаном тексту. Језик и идеологија. Глотополитика и арапски језик. Језик и идентиет. Род и арапски језик. Вредносни судови о језику у Машрику и Магребу. Језици мањина и њихов статус у арапском свету. Арапски као језик мањина ван арапског света. "Израелски арапски". Усвајање арапског као матерњег језика. Језик образовања у арапском свету. Усвајање арапског и страног језика.
    Садржај практичне наставеРазноврсне језичке вежбе, са тежиштем на развијању социолингвистичке компетенције, уз осврт на формалне особености и употребу различитих варијанти из арапског језичког регистра. Упознавање са говорним заједницама арапског света. Дискусије на основу информативних текстова, интернет страница и аудио-визуелних прилога у вези са различитим социолингвистичким темама: глотополитика, језик и идеологија, језичко раслојавање у арапском свету и његове манифестације (функционално, територијално, социјално и индивидуално раслојавање језика), промена кода, мешање кода, мултиглосија, ставови према арапском и осталим језицима у оптицају, род и језик, језик мањина, усвајање арапског језика, језик у образовању итд.
    Литература
    1. BASSIOUNEY, Reem. Arabic Sociolinguistics. Edinburgh University Press, 2009.
    2. ALBIRINI, Abdulkafi. Modern Arabic Sociolinguistics. London - New York: Routledge, 2016.
    3. AL-WER, Enam and U. HORESH (ed.). The Routledge Handbook of Arabic Sociolinguistics. London: Rotledge, 2019.
    4. HOLES, Clive. Modern Arabic. Washington: Georgetown University Press, 2004.
    5. Избор текстова и аудио-визуелних прилога на арапском језику.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    21
    Методе извођења наставеПредавања, дискусије и вежбе на основу различитих врсти текстова и аудио-визуелних материјала који подстичу развој социолингвистичке компетенције у употреби арапског језика.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања15Писмени испит
    Практична настава30Усмени испит55
    Пројекти
    Колоквијуми
    Семинари