Обавештење за студенте III године англисти...
Из здравствених разлога, др Сандра Јосиповић 8.11.2024. године неће држати наставу из предмета Превод књижевног ...
Из здравствених разлога, др Сандра Јосиповић 8.11.2024. године неће држати наставу из предмета Превод књижевног ...
Из здравствених разлога, професорка Чубровић неће држати предавања из предмета Енглески језик 1 - Фонетика 1 у п...
Студенти мастер академских студија на студијском програму Језик, књижевност, култура - англистика бирају предмет...
Обавештавају се студенти II и IV године студија англистике да ће предавања из предмета Увод у америчке студије ...
Обавештавају се студенти II године англистике да ће се по распопреду настава из предмета Педагошка пракса 1 ...
Обавештавају се студенти друге и четврте године да неће имати предавања из предмета Увод у америчке студије 1 и ...
У петак 11. 10. 2024. године неће се одржати предавања и вежбања из предмета Енглеска књижевност 3. Часови ће...
У понедељак 14. 10. 2024. године неће се одржати предавања из предмета Енглески језик 1 - Фонетика 1 ради одласк...
Енглески језик, књижевност, култура
Током динамичних студија имаћеш прилике да усавршиш енглески језик, али и да прошириш своје хоризонте уласком у свет богате књижевне и културне традиције земаља у којима се говори енглески језик, и то на више континената. Управо овако широко знање отвориће ти могућности за различите врсте послова. Научићеш да преводиш, писано и усмено, са српског на енглески и са енглеског на српски језик. Стећи ћеш одговарајућу стручну праксу и овладаћеш вештином интеркултурне комуникације и вештином посредовања у интеркултурној кпмуникацији. Научићеш још један страни језик, или више њих, по властитом избору, а захваљујући изборним предметима, стећи ћеш знања и из многих других области, у складу са властитим жељама.
На мастер академским студијама студенти стичу нова теоријска, практична и стручна знања, чиме се даље оспособљавају за обављање различитих послова у струци. Наставним садржајима мастер студија надограђују се знања стечена на основним академским студијама у одговарајућим областима. Студенти похађају курсеве којима спецификују стечена знања, а такође стичу знања о облицима академског истраживачког рада која ће применити приликом израде мастер рада.
Приликом конкурисања за упис на мастер академске студије, студент се одлучује између следећих студијских програма: Језик, књижевност, култура (Англистика, Језик и лингвистика, Књижевност и култура, Комуникација, медији и култура и Настава страних језика), Библиотекарство и информатика, Превођење и Српски језик као страни.
Прва фаза историје Катедре за англистику Београдског универзитета могла би се у ствари назвати преисторијском, пошто интересовање за проучавање енглеског језика и књижевности потиче још из времена давно пре оснивања посебне катедре 1929. године. Већ седамдесетих година XIX века у курсеве из упоредне и светске књижевности предаване на Великој школи, како је називан претходник Београдског универзитета, укључивана су предавања о неким енглеским књижевницима. Та предавања су обично била ограничена на ауторе који су, као Шекспир и Бајрон, уживали славу широм Европе и имали великог утицаја на стране књижевности. Професори који су држали те течајеве оставили су знатан број студија и огледа посвећених енглеским писцима, као и неколико значајних превода њихових дела.
Када је Велика школа прерасла у Београдски универзитет почетком XX века (1905), услови за проучавање енглеског језика и књижевности знатно су се побољшали. Законом о оснивању Универзитета било је предвиђено постављање једног лектора за енглески језик. Први такав лектор, Дејвод Ло, био је додељен Катедри за германистику и почео је да држи наставу 1907. Он је држао два течаја енглеског језика, почетни и виши, а организовао је и прве курсеве посвећене само енглеским писцима. Ти курсеви из књижевности нису били замишљени као систематски историјски преглед, него као низ кратких циклуса у којима је разматран неки жанр, аутор или период.
Обавештавамо студенте да је распоред испита подложан променама и да су у обавези да се благовремено информишу.
— Студенти који полажу испите у Сали хероја улазиће са горње стране, а излазити на доњи улаз.
— Кандидати су обавезни да на испит, који полажу, дођу 15 минута пре заказаног времена!
— ИСПИТИ ПОЧИЊУ ТАЧНО У ЗАКАЗАНО ВРЕМЕ!
– Студенти који полажу испите морају имати код себе документ са фотографијом (индекс, лична карта или пасош).
Библиотека Катедре за англистику располаже фондом од 41.406 књига и 2.140 годишта (7.679 свезака) часописа, као и 468 касета и CD ромова. Посебне фондове чине 1.049 књига откупљених од проф. др Љубомира Михаиловића и легат проф. др Светозара Игњачевића (733 примерка књига и часописа).
Фонд се превасходно састоји од књига на енглеском језику и покрива области енглеског језика, енглеске и америчке књижевности, опште лингвистике и књижевне историје, теорије и критике, а укључује и значајан број публикација из разних других области. Фонд библиотеке се увећава куповином и поклоном.
Библиотека је сређена по Дјуијевој децималној класификацији и поседује два каталога: ауторско-насловни и предметни. Од 1995. године библиотекари раде на аутоматизацији библиотеке у програмском пакету ПЕРГАМ, а од 2004. упоредо са ПЕРГАМОМ користи се и програмски пакет COBISS. До овог тренутка библиотекари су у овим базама израдили преко 17.670 записа за монографске публикације и инвентарисали 23.434 књиге. Електронски су обрађени и сви наслови часописа.
Библиотеку могу да користе сви студенти и наставници Филолошког факултета. У библиотеци тренутно раде један виши библиотекар и два библиотекара (сва три библиотекара имају положен библиотекарски испит и лиценцу за рад у програмском пакету COBISS).
Библиотека располаже читаоницом са 20 места и 2 рачунара.
Важне информације: COBISS