Општа књижевност и теорија књижевности
Студијски програм – Основне академске студије
Општа књижевност и теорија књижевности
Главни предмети четворогодишњих студија (240 ЕСПБ) на Катедри за општу књижевност и теорију књижевности јесу историја светске књижевности од антике до краја 20. века, историја поетике, историја уметности, методологија науке о књижевности, естетика, као и савремени књижевнотеоријски правци. Осим тога, ове студије укључују и обавезну наставу страних језика, у оквиру које студенти слушају два школска језика по избору током прва четири семестра, а касније могу похађати још неки од многих изборних језика које нуди Филолошки факултет. Поред обавезних, Катедра за општу књижевност нуди и изборне курсеве из историје и теорије књижевности, као и могућност похађања широког спектра предмета из лингвистике, филозофије и студија културе, пружајући студентима темељено интердисциплинарно образовање у области хуманистичких наука.
Листа предмета
Студијски програм – Мастер академске студије
На мастер академским студијама студенти се припремају за самостално бављење свим делатностима за које се компетенције стичу усвајањем савремених знања у области језика, књижевности, културе, наставе, публицистике, преводилаштва, лекторског, уредничког и редакторског посла.
Дипломци Катедре за општу књижевност и теорију књижевности могу да наставе специјалистичко усавршавање у области проучавања књижевности на мастер и докторским студијама, а распон области у којима представљају водеће професионалце широк је и креће се од књижевне критике, новинарства, преводилаштва и библотекарства, до организације делатности у области културе, издаваштва и рада у телима владе, дипломатије и међународних организација и фондација.
Приликом конкурисања за упис на мастер академске студије, студент се одлучује између следећих студијских програма: Језик, књижевност, култура (Књижевност и култура, Језик и лингвистика, Комуникација, медији и култура и Настава страних језика), Библиотекарство и информатика, Превођење и и Српски језик као страни.
Листа предмета
Историјат
Катедра за општу књижевност и теорију књижевности Филолошког факултета изданак је установе која датира од 1873. године, када је на Великој школи, из које је настао Универзитет у Београду, основана Катедра за општу историју књижевности. Током Другог светског рата настава из упоредне књижевности и теорије књижевности на Београдском универзитету потпуно је угашена, а обновљена је 1954. године. Први дипломац обновљене Катедре за општу књижевност и теорију књижевности био је Данило Киш, који је доцније постао један од најпознатијих југословенских писаца у међународним оквирима. На Катедри је 1995. године по његовом имену установљена награда која се сваке године додељује за најбоље студентске радове. На овој катедри предавала су највећа имена наше науке о књижевности, од Богдана Поповића и Јована Скерлића, преко Војислава Ђурића, Николе Милошевића и Светозара Петровића, до Драгана Стојановића. Као место где се Библија, Хомер, Данте, Шекспир и Пруст изучавају упоредно, заједно с најбољим српским писцима, теоријом књижевности, естетиком и историјом уметности, Катедра за општу књижевност и теорију књижевности данас је јединствена у свету.
Распоред предавања
Распоред испита
- Први испитни рок 2024/25. - основне студије
- Први испитни рок 2024/25. - мастер студије
- Други испитни рок 2024/25. - основне студије
- Други испитни рок 2024/25. - мастер студије
- Трећи испитни рок 2024/25. - основне студије
- Трећи испитни рок 2024/25. - мастер студије
- Четврти испитни рок 2024/25. - основне студије
- Четврти испитни рок 2024/25. - мастер студије
- Пети испитни рок 2024/25. - основне студије
- Пети испитни рок 2024/25. - мастер студије
- Шести испитни рок 2024/25. - основне студије
- Шести испитни рок 2024/25. - мастер студије
- Седми испитни рок 2024/25. - основне студије
- Обавештења о испитима
Библиотека
Библиотека Катедре за општу књижевност и теорију књижевности располаже са 23.900 јединица монографских публикација и 2.400 свезака сериjских публикација (60% фонда чине теоријски текстови и референтна збирка, а 40% белетристика). Библиотека има 4.288 активних и око 1.500 потенцијалних корисника.
Стални корисници библиотеке су студенти све четири године група 01, 05, 06, 08, 13, 25, 36, као и студенти свих осталих група упућени на књижевнокритичку литературу и преводе књижевних дела која изучавају на матичним катедрама. Библиотека Катедре за општу књижевност и теорију књижевности налази се на I спрату зграде Филолошког факултета (улаз из Кнез Михаилове улице).
Приступ електронском каталогу библиотеке: COBISS
- Рад са корисницима: 10–18
- 011 202 17 18
- 011 2638 622 (лок. 218)
- opstabibl@fil.bg.ac.rs
Актуелности
Корисни линкови
Контакти
- Управник Катедре
- проф. др Весна Елез
- vesna.elez@fil.bg.ac.rs
- кабинет 113
- Заменик управника Катедре
- проф. др Дуња Душанић
- dunjadusanic@gmail.com, dunja.dusanic@fil.bg.ac.rs
- кабинет 115
- Секретар Катедре
- Љиљана Врачарић
- opstaknjiz@fil.bg.ac.rs, ljiljanavracaric@yahoo.com
- 011/2638-252
- канцеларија 112
- Библиотекари Катедре
- Драган Врачарић
- Урош Беговић
- opstabibl@fil.bg.ac.rs
- 011/2021-718
- 011/2638-622 (лок. 218)
Запослени
Редовни професори
- проф. др Ива Драшкић Вићановић
- проф. др Јован Попов
- проф. др Адријана Марчетић
- проф. др Биљана Дојчиновић
- проф. др Корнелије Квас
- проф. др Јелена Пилиповић
- проф. др Весна Елез
Ванредни професори
- проф. др Ана Коларић
- проф. др Милена Владић Јованов
- проф. др Дуња Душанић
- проф. др Предраг Бребановић
- проф. др Оливера Жижовић
- проф. др Вук Петровић
- проф. др Зорица Бечановић-Николић
- проф. др Снежана Калинић
Асистенти
Сарадници
- др Игор Борозан
- Љиљана Врачарић - самостални стручнотехнички сарадник за рад у лабораторијама или центрима (секретар катедре)
- Драган Врачарић - дипломирани библиотекар
- Урош Беговић - дипломирани библиотекар