Навигација

Опис предмета

2127041 - Историја књиге и библиотека 1

Спецификација предмета
НазивИсторија књиге и библиотека 1
Акроним2127041
Студијски програмЈезик, књижевност, култура
Модулмодул Албански језик, књижевност, култура, модул Арапски језик, књижевност, култура, модул Библиотекарство и информатика, модул Грчки језик, књижевност, култура, модул Кинески језик, књижевност, култура, модул Мађарски језик, књижевност, култура, модул Општа књижевност и теорија књижевности, модул Пољски језик, књижевност, култура, модул Румунски језик, књижевност, култура, модул Скандинавски језик, књижевност, култура, модул Словачки језик, књижевност, култура, модул Турски језик, књижевност, култура, модул Украјински језик, књижевност, култура, модул Француски језик, књижевност, култура, модул Холандски језик, књижевност, култура, модул Чешки језик, књижевност, култура, модул Шпански језик, хиспанске књижевности и културе
Тип студијаосновне академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ3.0Статус предметаизборни
    Условљеност другим предметима/Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаДа се студенти упознају и да почну компетентно да користе стручну терминологију из историје књиге и библиотека; да разумеју историјске етапе у развоју књиге, писма и библиотека и међусобну условљености развоја друштва и развоја књиге и библиотека; да студенти стекну солидна знања неопходна за наредне курсеве из области историје књиге и библиотека, архивистике, музеологије и библиотекарства.
    Исходи учења (стечена знања)Студент разуме основне закономерности у развоју књиге и библиотека до периода хуманизма и ренесансе. Стечена знања примењује током похађања наредних курсева из области историје књиге и библиотека, библиотекарства, архивистике, музеологије.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеНастава се фокусира на три значајна културолошка феномена: писмо, књигу и библиотеке. Развој писма и књиге разматра се у контексту историјских, економских и социјалних услова који обезбеђују напредовање библиотека. Генерички појам књиге; облик и карактеристике књиге кроз векове; феномени писања и читања у историјској перспективи; материјали и оруђа за писање; споменици рукописне културе; писарски и преписивачки центри средњег века; библиотеке старог века; манастирске, дворске и владарске библиотеке средњег века; књига и библиотеке у Византији; средњовековни европски градови и традиција писања; средњовековни универзитети, настава и дистрибуција знања; хуманизам као идеал; ученост, књига и библиотеке у доба хуманизма и ренесансе; послови библиотекара кроз векове.
    Садржај практичне наставеНа вежбама се претражују и презентују облици књиге у различитим епохама и културама: глинене таблице, папирусни свици, пергаментни кодекси, папирни кодекси. Презентују се начини израде и специфичности различитих материјала, као и коришћења оруђа за писање.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    21
    Методе извођења наставеМонолошки, интерактивно-комуникативни, темати.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања10Писмени испит
    Практична настава20Усмени испит55
    Пројекти
    Колоквијуми15
    Семинари