Навигација

Опис предмета

2105046 - Књижевност и медији у настави

Спецификација предмета
НазивКњижевност и медији у настави
Акроним2105046
Студијски програмСрпска књижевност и језик,Српска књижевност и језик са компаратистиком
Модул
Тип студијаосновне академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ3.0Статус предметаизборни
      Условљеност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаЦиљ предмета је да студенти књижевности упознају основне карактеристике медија у којима се појављују књижевноуметнички текстови и да књижевноуметничка дела проучавају и тумаче из перспективе различитих медија (књиге, дигиталне књиге, интернета, радија, телевизије, филма, позоришта) и у контексту различитих облика културе (популарна култура, underground, медијска култура и др.).
      Исходи учења (стечена знања)Студенти ће стећи основну медијску писменост и упознати значај медијске форме за остварење значења књижевноуметничких садржаја. Умеће да употребљавају ове форме у настави књижевности. Студенти ће знати да препознају, доживе, разумеју и вреднују књижевноуметничке садржаје у различитим медијима и у садржајима популарне културе и биће оспособљени да их тумаче са становишта медијских карактеристика у којима се ти садржаји остварују. Студент ће бити мотивисан за стваралачке активности и оспособљени да користе различите форме изражавања у појединим медијима у настави књижевности.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеКурс садржи следећу тематику: Медији књижевности у настави; Однос књижевности и медија у настави; Књига као медиј у настави; Интернет као медиј књижевности у настави (тематски и специјализовани сајтови, електронска издања, базе података, блог, форум, причаоница, оглас); Књижевност и позориште; Књижевност и филм; Драматизација књижевног дела; Књижевност у садржајима популарне културе (рок музика, телевизија, видео уметност); Књижевност и други облици уметности (музика, сликарство).
      Садржај практичне наставеРад је организован кроз часове предавања и вежбања на којима се теме разматрају кроз излагања, дискусије, презентације примера и разговоре о њима. Студенти се за рад припремају одговарајућим истраживачким задацима и радним пројектима. Поред предавања, рад се остварује и кроз консултације. На консултацијама се студенти могу ближе и детаљније упознати са садржајима који су их на предавањима заинтересовали, као и о литератури која прати планиране наставне теме. Посредством консултација студенти се упућују и на методички начин прате током израде свих вежбања на курсу и за реализацију испитних радова.
      Литература
      1. Маршал Меклуан, Гутенбергова галаксија, Београд, 1973 (одломци).
      2. Dino Buzzetti, Digital Representation and the Text Model, New Literary History, vol. 33, 1, 2002, str. 61–88.
      3. Умберто Еко, Култура, Информација, Комуникација, Београд, Нолит, 1973.
      4. Режис Дебре, Увод у медиологију, Београд, Clio, 2000.
      5. Речник књижевних термина, Београд, Нолит, 1992.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      11
      Методе извођења наставеДискусије, руковођени дијалог, есеји, истраживање појаве, предавања, излагања, презентације, дебате, креативне активности.
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавања10Писмени испит70
      Практична наставаУсмени испит
      Пројекти
      Колоквијуми20
      Семинари