Опште информације
- Почетна
- Катедре
- Општа лингвистика
- Опште информације
Опште информације
Наставним планом и програмом Катедре за општу лингвистику обухваћени су главни нивои описа језика – фонетика, фонологија, морфологија, синтакса, семантика, прагматика и анализа дискурса, а велика пажња посвећује се и примењеним и интердисциплинарним областима попут корпусне лингвистике, социолингвистике, психолингвистике, ареалне лингвистике, усвајања језика и других.
Почевши од школске 2009/10. године, студенти Групе 26 обавезно комбинују студије опште лингвистике са студијама савременог страног језика у трајању од четири године (осам семестара), чиме по завршетку студија стичу звање дипломираног филолога.
Већина курсева које организује Катедра за општу лингвистику отворена је и за студенте других студијских група Филолошког факултета у виду изборних предмета. Катедра такође има значајну улогу у настави и менторисању радова на мастер и докторским студијама из области науке о језику.
При Катедри за општу лингвистику одвија се и настава словеначког језика и културе, као и знаковног језика.
Историјат
Катедра за општу лингвистку основана је школске 1990/91. године, а први студенти су уписани на Групу за општу лингвистику школске 1991/92. Најзаслужнији за њено оснивање били су професори Весна Половина и Ранко Бугарски. На челу новоосноване Катедре био је професор Ранко Бугарски. Међу професорима који су од самог оснивања Катедре учествовали у њеном раду били су и академик проф. др Иван Клајн и академик проф. др Предраг Пипер.
Изучавање опште лингвистике као посебне дисциплине на Универзитету у Београду има традицију дужу од једног века. Као засебан курс, општу лингвистику је почетком XX века први предавао професор Александар Белић, председник Српске академије наука и уметности, на тадашњем „Српском семинару“. Потом се, у једном дужем периоду, општа лингвистика развијала као дисциплина управо у оквиру Катедре за српски језик, а први професор изабран посебно за тај предмет био је др Душан Јовић.
Данас Катедра за општу лингвистику има девет стално запослених предавача, а у њеном раду учествују и гостујући професори, професори по позиву и научници из других академских центара. Тако, студентима опште лингвистике до сада су држали предавања проф. др Жељко Бошковић (Универзитет у Конектикату, САД), проф. др Жак Мешлер (Универзитет у Женеви, Швајцарска), проф. др Луј де Сосир (Универзитет у Женеви, Швајцарска), проф. др Драга Зец, (Универзитет Корнел, САД), проф. др Владимир Жегарац (Универзитет у Лутону, Велика Британија), проф. Ђунићи Тојота (Универзитет у Осаки, Јапан), проф. др Срђан Попов (Универзитет у Гронингену, Холандија).
.