Арапски језик, књижевност, култура
- Почетна
- Катедре
- Оријенталистика
- Арапски језик, књижевност, култура
Студијски програм – Основне академске студије
Арапски језик, књижевност, култура
Путем пажљиво осмишљеног курикулума наставе савременог стандардног арапског језика, за само четири године можете да од потпуних почетника достигнете ниво Ц-1, уз овладавање основама дијалеката, превођења, језика медија, пословног језика итд.
Профил једног арабисте никако не може бити целовит и свестран без темељног проучавања историје и тековина арапско-исламске цивилизације, савременог арапског света, као и класичне, модерне и савремене арапске књижевности, области које дају неопходан контекст читавом студијском програму. Уз то, арапски језик се у оквиру тих области и тема којима се баве, користи као неопходно оруђе за сазнавање и проучавање богате баштине тог цивилизацијско-културног круга који је остварио огроман утицај на развој европске науке и подстакао настанак хуманизма и ренесансе у Европи. Такође, Средњи исток и Северна Африка, где се арапски свет налази, столећима представља подручје од нарочитог политичког, економског и стратешког значаја који никако не јењава.
Листа предмета
Студијски програм – Мастер академске студије
На мастер академским студијама студенти се припремају за самостално бављење свим делатностима за које се компетенције стичу усвајањем савремених знања у области језика, књижевности, културе, наставе, публицистике, преводилаштва, лекторског, уредничког и редакторског посла.
Студенти се обучавају за самостално бављење научно-истраживачким радом и примену стечених знања у стручном бављењу језиком, књижевношћу и културом, као и за даље усавршавање на студијама трећег степена (докторским академским студијама).
Приликом конкурисања за упис на мастер академске студије, студент се одлучује између следећих студијских програма: Језик, књижевност, култура (Оријенталне студије, Језик и лингвистика, Књижевност и култура, Комуникација, медији и култура и Настава страних језика), Библиотекарство и информатика, Превођење и Српски језик као страни.
Листа предмета
Опште информације
Арапски језик припада породици семитских језика, четврти је у свету по раширености као матерњи језик, говори се широм Арапског света (286 милиона становника, од којих 225 милиона као матерњи). Арапским језиком се пише барем од 6. века, и литругијски је језик Ислама. Званични је језик Уједињених нација, Арапске лиге, Организације исламске конференције и Афричке уније. Током средњег века, арапски језик је био главни језик културе и науке, што је довело до бројних арабизама у европским језицима на подручју филозофије, астрономије, астрологије, математике, алгебре, медицине и других наука.
Корисни линкови
Библиотека
Библиотека Катедре за оријенталистику (групе за арапски, турски, персијски језик и оријенталну филологију) тренутно има укупно 19.760 књига и 555 наслова часописа на свим светским језицима, а претежно на арапском, турском, персијском, енглеском, руском, француском, немачком и српском. Фонд је разврстан према областима изучавања језика, односно књижевности на: арапски (А), турски (Т), персијски (П) и тзв. разно (Р) и распоређен је по нумерус куренсу у оквиру засебних сигнатура. Све књиге које су заведене у књизи инвентара су и обрађене, а подаци о њима се налазе у неколико врста каталога, како лисних, тако и електронских.
Као посебне целине, библиотека поседује легат професора др Фехима Бајрактаревића, који броји укупно 3.391 књигу, откупљену библиотеку професорке др Марије Ђукановић са укупно 225 наслова (247 књига), као и књиге откупљене од професорке др Љубинке Рајковић које су убројане у укупан фонд.
Библиотека је од свог оснивања 1926. до 1991. године водила 4 врсте лисних каталога, и то: каталог аутора – наслова, предметни, удк – односно стручни каталог и топографски за интерне потребе. Врши се и аналитичка обрада часописа релевантних за Катедру. Од 1991. г. започиње се са инвентарисањем и обрадом књига у електронском библиотечком програму „Пергам“. За те записе је извршена конверзија у нови систем „Cobiss“, на који се сасвим прелази 2003. године. Од тада се све новоприспеле књиге заводе и обрађују у библиотечком програму „Cobiss“ и на тај начин Библиотека Катедре за оријенталистику, као једна од библиотека Филолошког факултета, улази у систем виртуелне библиотеке Србије (www.vbs.rs/cobiss). Укључењем у овај програм, први пут се омогућује корисницима библиотеке да претражују каталог путем интернета преко сајта www.vbs.rs/cobiss. Потреба студената за коришћењем библиотеке је из године у годину све већа, а посебно то долази до изражаја са преласком на болоњски начин студирања.
Распоред предавања
Распоред испита
Контакти
- Управник Катедре
- проф. др Ема Петровић
- ema.miljkovic@fil.bg.ac.rs
- кабинет 310
- Заменик управника Катедре
- проф. др Мирјана Маринковић
- mirjana.marinkovic65@gmail.com
- кабинет 515
- Секретар Катедре
- мр Татјана Којић
- orient@fil.bg.ac.rs
- 011/2021-714
- kabinet 331
- Библиотекари
- Јелена Анић
- Снежана Генчић
- maktaba@fil.bg.ac.rs
- 011/2021-681
- Радно време са корисницима: 10–13 ч. и 14.30–17.30 ч.