Навигација

Лекторат за персијски језик

Историјат

Персијски језик има дугу историју учења на Филолошком факултету, још од оснивања Катедре за оријенталистику. 1926. године, када је др. Фехим Бајрактаревић  одиграо кључну улогу у оснивању Семинара за оријенталну филологију (данашња Катедра за оријенталистику) и упознао студенте са класицима персијске књижевности, као што су Фирдусијева 'Шахнама' и поезија Омара Хајјама. До данас преводи Фехима Бајрактеревића са персијског језика представљају најбоље преводе на српски језик.

Од краја 90-их година, па до 2011. настава персијског језика се повремено одржавала, у зависности од могућности да се обезбеди одговарајући предавачки кадар. Почев од године 2011, персијски језик се континуирано изучава као помоћни језик у трајању од четири семестра. Предмет је значајно напредовао издавањем уџбеника креираних специјално за српске студенте, као и организовањем активности које укључују спровођење званичних тестова персијског језика, организавију курсева, културних догађаја и подстицање академских истраживања.

Поред персијског као изборног језика (Основи Персијког језика П1-П4), према новој акредитацији додати су још неки предмети у вези са персијском историјом, културом и књижевношћу за ОАС, МАС и ДАС.

https://farsi.fil.bg.ac.rs/