Навигација

Опис предмета

21Д05030 - Феномен смрти у српској књижевности 20. и 21. века

Спецификација предмета
НазивФеномен смрти у српској књижевности 20. и 21. века
Акроним21Д05030
Студијски програмЈезик, књижевност, култура
Модулмодул Језик, модул Књижевност, модул Култура, модул Српска књижевност, модул Српски језик
Тип студијадокторске академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ9.0Статус предметаизборни
      Условљеност другим предметимаБез услова.Облик условљености
      Циљеви изучавања предметаИспитивање феномена смрти у српској књижевности 20. и 21. века, с ослонцем у танатолошким истраживањима. Књижевноисторијски преглед односа између поетичких промена и промена у концептуализацији смрти у делима канонских српских писаца 20. и 21. века. Тумачење семантике смрти у српској књижевности 20. и 21. века, с освртом на важна дела светске књижевности.
      Исходи учења (стечена знања)Студенти сагледавају фундаменталну улогу књижевности у обликовању феномена смрти, оспособљавају се да тумаче међусобну условљеност књижевних, друштвених, културних, религиозних и филозофских фактора, упознају танатолошке аспекте српске књижевности 20. и 21. века у контексту светске књижевности.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеСтуденти стичу знања о начину на који се феномену смрти приступа у различитим периодима српске књижевности 20. и 21. века. Анализирају се поетичке промене које доводе до реконцептуализације смрти у српској модернистичкој, постмодерној и савременој књижевности. Феномен смрти у српској књижевности 20. и 21. века анализира се путем тумачења мотива, песничких слика, есејистичких екскурса, приповедних поступака, филозофског и религиозног подтекста и других елемената структуре разматраних књижевних дела. Студенти анализирају онтолошку димензију смрти у српској модернистичкој књижевности, метапоетско значење смрти у српској постмодерној књижевности и тривијализацију смрти у књижевности 21. века. Канонска дела српске књижевности 20. и 21. века разматрају се из перспективе танатолошких студија и пореде са класицима светске књижевности.
      Садржај практичне наставе
      Литература
      1. Moren, Edgar. Čovek i smrt. Preveo Branko Jelić. Beograd: BIGZ, 1981.
      2. Jankelevič, Vladimir. Smrt. Preveo Veljko Nikitović. Beograd: Orion art, 2017
      3. Jerkov, Aleksandar. Od modernizma do postmoderne: pripovedač i poetika, priča i smrt. Priština: Jedinstvo; Gornji Milanovac: Dečje novine, 1991.
      4. Владушић, Слободан. Ко је убио мртву драгу? Историја мотива мртве драге у српском песништву. Београд: Службени гласник, 2009.
      5. Вранеш, Бранко. „После силена и сатира: о свему чега нема у песништву Васка Попе“. Српски језик, књижевност, уметност: зборник радова са VIII међународног научног скупа одржаног у Крагујевцу (25-26. X 2013). Књ. 2. Сатир, сатира, сатирично. (Крагујевац: Филум, 2014): 69–79.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      4
      Методе извођења наставеПредавања, дискусије.
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавања20Писмени испит
      Практична наставаУсмени испит60
      Пројекти
      Колоквијуми
      Семинари20