Navigacija

Opis predmeta

21D05030 - Fenomen smrti u srpskoj književnosti 20. i 21. veka

Specifikacija predmeta
Naziv Fenomen smrti u srpskoj književnosti 20. i 21. veka
Akronim 21D05030
Studijski program Jezik, književnost, kultura
Modul modul Jezik, modul Književnost, modul Kultura, modul Srpska književnost, modul Srpski jezik
Tip studija doktorske akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 9.0 Status predmeta izborni
      Uslovljenost drugim predmetima Bez uslova. Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Ispitivanje fenomena smrti u srpskoj književnosti 20. i 21. veka, s osloncem u tanatološkim istraživanjima. Književnoistorijski pregled odnosa između poetičkih promena i promena u konceptualizaciji smrti u delima kanonskih srpskih pisaca 20. i 21. veka. Tumačenje semantike smrti u srpskoj književnosti 20. i 21. veka, s osvrtom na važna dela svetske književnosti.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti sagledavaju fundamentalnu ulogu književnosti u oblikovanju fenomena smrti, osposobljavaju se da tumače međusobnu uslovljenost književnih, društvenih, kulturnih, religioznih i filozofskih faktora, upoznaju tanatološke aspekte srpske književnosti 20. i 21. veka u kontekstu svetske književnosti.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Studenti stiču znanja o načinu na koji se fenomenu smrti pristupa u različitim periodima srpske književnosti 20. i 21. veka. Analiziraju se poetičke promene koje dovode do rekonceptualizacije smrti u srpskoj modernističkoj, postmodernoj i savremenoj književnosti. Fenomen smrti u srpskoj književnosti 20. i 21. veka analizira se putem tumačenja motiva, pesničkih slika, esejističkih ekskursa, pripovednih postupaka, filozofskog i religioznog podteksta i drugih elemenata strukture razmatranih književnih dela. Studenti analiziraju ontološku dimenziju smrti u srpskoj modernističkoj književnosti, metapoetsko značenje smrti u srpskoj postmodernoj književnosti i trivijalizaciju smrti u književnosti 21. veka. Kanonska dela srpske književnosti 20. i 21. veka razmatraju se iz perspektive tanatoloških studija i porede sa klasicima svetske književnosti.
      Sadržaj praktične nastave
      Literatura
      1. Moren, Edgar. Čovek i smrt. Preveo Branko Jelić. Beograd: BIGZ, 1981.
      2. Jankelevič, Vladimir. Smrt. Preveo Veljko Nikitović. Beograd: Orion art, 2017
      3. Jerkov, Aleksandar. Od modernizma do postmoderne: pripovedač i poetika, priča i smrt. Priština: Jedinstvo; Gornji Milanovac: Dečje novine, 1991.
      4. Vladušić, Slobodan. Ko je ubio mrtvu dragu? Istorija motiva mrtve drage u srpskom pesništvu. Beograd: Službeni glasnik, 2009.
      5. Vraneš, Branko. „Posle silena i satira: o svemu čega nema u pesništvu Vaska Pope“. Srpski jezik, književnost, umetnost: zbornik radova sa VIII međunarodnog naučnog skupa održanog u Kragujevcu (25-26. X 2013). Knj. 2. Satir, satira, satirično. (Kragujevac: Filum, 2014): 69–79.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      4
      Metode izvođenja nastave Predavanja, diskusije.
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja 20 Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 60
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari 20