Bibliotekarstvo i informatika
Obaveštenja
Arhiva vestiBesplatni časovi korejskog jezika za studente
Uvod u teoriju književnosti 1 i Svetska knji...
Kultura jezičkog izražavanja – upis ocena
Petak, 14. jun, u 12 č. u sl 011
„CV“ KLINIKA NA TVOM FAKULTETU
Zanima te kako na najbolji način da predstaviš sebe u prijavnom dokumentu za posao, praksu, stipendije? Želiš da ...
Kultura jezičkog izražavanja – termin preda...
Obaveštavaju se studenti 1. godine studijskog programa Jezik, književnost, kultura da se predavanja iz predmeta Ku...
Studijski program – Osnovne akademske studije
Bibliotekarstvo i informatika
Za vreme studija studenti će se baviti oblastima istorije knjige i biblioteka, upravljanja znanjem, bibliotekarstva, bibliografije, muzeologije, arhivistike, bibliotečke informatike, računarske lingvistike, menadžmenta i marketinga u institucijama kulture. Steći će veštine u pronalaženju, organizaciji i distribuciji informacija koje su zabeležene u knjigama, časopisima, novinama, arhivskoj građi, ali i mnogim drugim formatima na ekranu, papiru ili nekom drugom nosiocu. Dobro će ovladati procesom komunikacije, usvojiće znanja iz programiranja, kao i upravljanja veb-stranicama i bazama podataka. Unaprediće postojeće i steći novo znanje dva strana jezika. Poznavaće organizaciju znanja, strukturu informacija i biće specijalizovani za pretraživanje najrazličitijih kataloga i baza podataka.
Lista predmeta
Studijski program – Master akademske studije
Master akademske studije Bibliotekarstvo i informatika traju godinu dana. Na master akademskim studijama studenti stiču nova teorijska, praktična i stručna znanja, čime se dalje osposobljavaju za različite poslove u struci. Ispunjavanjem svih ispitnih obaveza i odbranom master rada studentkinja/student stiče zvanje master bibliotekar.
Master bibliotekar biće osposobljen da se kvalifikovano i kritički uključi u bibliotečko-informacionu delatnost, da pruži stručan doprinos istraživanjima u oblasti istorije knjige i biblioteka, proučavanja kulturne baštine i institucija kulture, organizacije i upravljanja znanjem, katalogizacije, klasifikacije, bibliografije, arhivistike, dokumentalistike, bibliotečke informatike, marketinga i menadžmenta u kulturi, proučavanja i podizanja nivoa kulture čitanja i razvijanja čitalačkih navika. Master bibliotekar će posedovati stručne i istraživačke kompetencije da se bavi naučnim radom, da nastavi doktorske studije u svojoj oblasti, da rezultate svojih i tuđih istraživanja ume da primeni u praksi u interesu razvoja obrazovanja, nauke i kulture, kojima biblioteke, arhivi, dokumentacione ustanove i informatički projekti služe.
Lista predmeta
Istorijat
Školovanje bibliotečkog kadra na visokoškolskom nivou u Srbiji počinje 1963. godine, kada je na Filološkom fakultetu u Beogradu osnovana Katedra za bibliotekarstvo. Prva ove vrste na celom jugoslovenskom prostoru, Katedra je izazvala interesovanje bibliotekara, biblioteka i bibliotekarskih udruženja. Na Katedru su upisane samo dve generacije studenata. Ipak, zahvaljujući osnivačima, pre svega prof. dr Miroslavu Pantiću i nekolicini profesora i nastavnika, diplomiralo je sedamnaest studenata.
Modernizacijom nastave i reformom visokog školstva 1978. godine na Filološkom fakultetu je uvedeno nekoliko smerova za treću i četvrtu godinu studija, među kojima i Smer za bibliotekarstvo. Smer je pretpostavljao dvogodišnje studije bibliotekarstva (4 semestra) uz redovne četvorogodišnje studije na jednoj od grupa Filološkog fakulteta. Osnivač i rukovodilac Smera bila je dr Ljubica Đorđević, vanredni profesor. U periodu od 1980/81. do 1990/91. školske godine diplomiralo je 67 studenata.
Raspored predavanja
Raspored ispita
Obaveštavamo studente da je raspored ispita podložan promenama i da su u obavezi da se blagovremeno informišu.
Biblioteka
Biblioteka Katedre za bibliotekarstvo i informatiku poseduje blizu 5.000 publikacija koje se uklapaju u potrebe studenata i profesora Katedre, pa se tako u njoj nalaze referensna zbirka, literatura iz oblasti bibliotekarstva, informatike, istorije knjige i biblioteka, muzeologije, kulturologije, arhivistike, menadžmenta, te izvestan broj publikacija domaće i strane beletristike.
Čitaonica sa šest čitalačkih mesta otvorena je radnim danom od 10 do 15 časova u kabinetu 525.
Važne informacije: COBISS
- 011/2021-617
- biblioinfo@fil.bg.ac.rs
Kontakti
- Upravnik Katedre
- Prof. dr Gordana Stokić Simončić
- gordana.stokic.simoncic@gmail.com
- kabinet 535
- Zamenik upravnika Katedre
- Prof. dr Bojan Đorđević
- nalesko1965@gmail.com
- kabinet 532
- Bibliotekar i sekretar Katedre
- Žaklina Vitorović
- biblioinfo@fil.bg.ac.rs
- 011/2021-617
- kabinet 525