Navigacija

Neohelenske studije

Obaveštenja

Arhiva vesti
Obaveštenje

Obaveštenje

Studenti koji su se prijavili za pohađanje kursa Primena savremenih tehnologija u nastavi stranih jezika treba da...

Obaveštenje

Obaveštenje

Obaveštavaju se studenti koji prate nastavu iz Savremenog grčkog jezika P-1 i Savremenog grčkog jezika P-3 da je...

Upis ocena i uvid u radove

Upis ocena i uvid u radove

Obaveštavaju se studenti da će upis ocena i uvid u radove iz predmeta Savremeni grčki jezik G-1, G-2, G-3, G-4, ...

Obaveštenje

Obaveštenje

Obaveštavaju se studenti da će upis ocena i uvid u radove iz predmeta Savremeni grčki jezik G-1, G-2, G-3, G-4, ...

Studijski program – Osnovne akademske studije

Grčki jezik, književnost, kultura
Kako su glavni predmet studije neohelenistike, studenti uče grčki jezik s teorijskog i praktičnog aspekta. Grčki jezik se uči od početnog nivoa, tako da nije neophodno predznanje kako bi se nastava mogla pratiti. Pored nastave savremenog jezika, studenti pohađaju časove klasičnog grčkog i istorije grčkog jezika. Upoznaju se sa osnovnim karakteristikama antičke i vizantijske književne i kulturne tradicije, kao i sa modernom grčkom književnošću, odnosno grčkom književnošću sa Kipra. Tokom studija, upoznaju se sa odlikama Balkana kao geografskog, kulturnog, istorijskog i političkog regiona Evrope. Stiču osnovna znanja (istorijska i kulturna) o balkanskim narodima, prepoznavajući kulturno-civilizacijski kontekst u kome su se narodi Balkana razvijali i stvarali. Stiču sinoptički pregled istorijskog, kulturnog i civilizacijskog razvoja Grka, što im omogućava da se detaljnije i svestranije upoznaju sa grčkim narodom i njegovim doprinosom u razvoju savremenog evropskog društva. Najzad, upoznaju se sa metodama i tehnikama za podučavanje modernog grčkog jezika kao stranog, kako bi znanja koja su stekli tokom studija mogli preneti svima koji su zainteresovani za učenje modernog grčkog jezika.

Studijski program – Master akademske studije

Na master akademskim studijama studenti se pripremaju za samostalno bavljenje svim delatnostima za koje se kompetencije stiču usvajanjem savremenih znanja u oblasti jezika, književnosti, kulture, nastave, publicistike, prevodilaštva, lektorskog, uredničkog i redaktorskog posla.

Studenti se obučavaju za samostalno bavljenje naučno-istraživačkim radom i primenu stečenih znanja u stručnom bavljenju jezikom, književnošću i kulturom, kao i za dalje usavršavanje na studijama trećeg stepena (doktorskim akademskim studijama).

Prilikom konkurisanja za upis na master akademske studije, student se odlučuje između sledećih studijskih programa: Jezik, književnost, kultura (Jezik i lingvistika, Književnost i kultura, Komunikacija, mediji i kultura i Nastava stranih jezika), Bibliotekarstvo i informatika, Prevođenje i Srpski jezik kao strani.

Lista predmeta

Istorijat

ISTORIJAT 1995–2009.
Katedra za neohelenske studije, ili kratko Neohelenistika, trenutno je „najmlađa” na Filološkom fakultetu. Osnovana je 1995. godine, što znači da je ove, 2022/23, upisana 27. generacija studenata. Treba istaći da je prva u zemlji gde se izučavaju savremeni grčki jezik i književnost na univerzitetskom nivou.
OSNIVANJE KATEDRE
Nastavno-naučno veće Filološkog fakulteta donelo je odluku 3. juna 1993. godine da se osnuje Katedra za neohelenske studije, a u okviru nje i Grupa za grčki jezik i književnost. Nastavni plan i program ove studijske grupe Veće je utvrdilo na svojoj sednici od 11. maja 1994. godine. Obrazloženje za osnivanje Katedre za neohelenske studije sastavili su profesori Jovan Deretić, Darko Tanasković i Radojica Jovićević. U razvojnoj politici Filološki fakultet od svog osnivanja težio je da proširi spektar filologija koje se na njemuizučavaju i u tome je do sada postigao značajne rezultate. Imajući u vidu takvu orijentaciju, slobodni smo da predložimo da se preduzmu potrebni koraci za uvođenje neohelenskih studija u nastavni plan i u program naučno-istraživačkog rada Filološkog fakulteta. Grčki jezik, kojim govori narod prijateljske nam Grčke i Grci rasuti širom sveta, nastao je u procesu razvoja najstarijeg kulturnog jezika Evrope, starogrčkog ili helenskog.

Biblioteka

Biblioteka Katedre za neohelenistiku broji oko 7.000 jedinica sa jednim zaposlenim bibliotekarom (msr Ivan Grujić).

Nalazi se na prvom spratu zgrade Filološkog fakulteta, kabinet 125 (ulaz iz Knez Mihailove ulice).

  • Bibliotečki fond
  • Izdavanje knjiga: 10.00–14.00
  • Obavezno naručivanje knjiga 24 sata ranije putem imejla.
  • 011/2021-609
  • 063/266-656

Kontakti

  • Zamenik upravnika Katedre
  • doc. dr Ana Elaković-Nenadović
  • 011 2021 609
  • kabinet 125

Zaposleni

Redovni profesori

Docenti

Asistenti

Viši lektori

Lektori

Saradnici