Navigacija

Orijentalistika

Istorijat

Katedra za orijentalistiku u Beogradu osnovana je 1926. godine i to je prva orijentalistička univerzitetska katedra na Balkanu. Njen osnivač je dr Fehim Bajraktarević, bečki student i doktorand. On je 1925. godine na poziv Bogdana Popovića, došao na Filozofski fakultet u Beogradu i na Katedri za svetsku književnost počeo da predaje persijsku književnost i turski jezik. Samo godinu dana kasnije osnovao je i samostalni Seminar za orijentalnu filologiju (ukaz od 15. jula 1926. godine), na kome je proveo čitav radni vek, predano, savesno i studiozno posvećen i naučnom i pedagoškom radu.

Pri osnivanju Katedre profesor Bajraktarević se opredelio za tada dominantni evropski orijentalistički model, za koncepciju islamističke orijentalne filologije koja je podrazumevala izučavanje jezika i književnosti naroda iz islamskog civilizacijskog kruga, prvenstveno Arapa, Persijanaca i Turaka, koncepciju koju istorijski i kulturni faktori čine trajno akutelnom na balkanskim prostorima, uprkos svim pokušajima njenog osporavanja i administrativnog ukidanja. Profesor F. Bajraktarević sam je predavao sve stručne orijentalističke predmete sve do pedesetih godina prošlog veka kada na Katedru počinje da pristiže nastavni i naučni podmladak. Školske 1950/1951. godine Katedra dobija svog prvog asistenta, Mariju Đukanović (1923–1983). Ona je bila i prvi doktorand beogradske Katedre (1956. godine odbranila tezu: Rimovana autobiografija Varvari Ali-paše).

Biblioteka

U sklopu biblioteke Katedre za orijentalistiku nalaze se dve biblioteke: Biblioteka za arapski i turski jezik i Biblioteka za japansku i kinesku filologiju.

Biblioteka za arapski i turski jezik (grupe za arapski, turski, persijski jezik i orijentalnu filologiju) trenutno ima ukupno 19.760 knjiga i 555 naslova časopisa na svim svetskim jezicima, a pretežno na arapskom, turskom, persijskom, engleskom, ruskom, francuskom, nemačkom i srpskom. Fond je razvrstan prema oblastima izučavanja jezika, odnosno književnosti na: arapski (A), turski (T), persijski (P) i tzv. razno (R) i raspoređen je po numerus kurensu u okviru zasebnih signatura. Sve knjige koje su zavedene u knjizi inventara su i obrađene, a podaci o njima se nalaze u nekoliko vrsta kataloga, kako lisnih, tako i elektronskih.

Biblioteka za japansku i kinesku filologiju broji više hiljada monografskih publikacija, kao i serijske publikacije značajne za istraživački rad nastavnika i studenata na Grupama za japanski i kineski jezik, književnost i kulturu. Fond biblioteke uglavnom se sastoji od knjiga na japanskom, kineskom, engleskom i srpskom jeziku. Referensna zbirka biblioteke sastoji se od rečnika, enciklopedija i priručnika na japanskom, kineskom i engleskom jeziku, uz nekoliko dvojezičnih rečnika na francusko-japanskom, japansko-španskom, japansko-ruskom i italijansko-japanskom jeziku. Biblioteka sadrži i zbirku doktorskih disertacija i magistarskih i master radova, odbranjenih na matičnim grupama.

Kontakti

Zaposleni

Redovni profesori

Vanredni profesori

Docenti

Asistenti

Viši lektori

Lektori

Saradnici u nastavi

Asistenti sa doktoratom

Saradnici