Кинески језик, књижевност, култура
- Почетна
- Катедре
- Оријенталистика
- Кинески језик, књижевност, култура
Студијски програм – Основне академске студије
Кинески језик, књижевност, култура
Уз помоћ српских наставника и сарадника, као и кинеских лектора, на основу пажљиво осмишљеног наставног плана и програма и применом савремених метода наставе, студенти стичу теоријска и практична знања из кинеског језика, савладавају вештине књижевног и стручног превођења и упознају се са основама класичног кинеског језика. На предметима из кинеске књижевности и културе упознају се са књижевном, филозофском и културном традицијом Кине и њеном трансформацијом у модерном добу. Изучавањем Кине у глобалном контексту и преко поређења са западном културном матрицом, студенти ће развити способност критичког размишљања и оспособити се за самосталан научно-истраживачки рад на мастер и докторским студијама.
Студентима је и на располагању разноврсан фонд синолошке литературе у оквиру Библиотеке Катедре за оријенталистику и Библиотеке Института Конфуције.
Листа предмета
Студијски програм – Мастер академске студије
На мастер академским студијама студенти се припремају за самостално бављење свим делатностима за које се компетенције стичу усвајањем савремених знања у области језика, књижевности, културе, наставе, публицистике, преводилаштва, лекторског, уредничког и редакторског посла.
Студенти се обучавају за самостално бављење научно-истраживачким радом и примену стечених знања у стручном бављењу језиком, књижевношћу и културом, као и за даље усавршавање на студијама трећег степена (докторским академским студијама).
Приликом конкурисања за упис на мастер академске студије, студент се одлучује између следећих студијских програма: Језик, књижевност, култура (Оријенталне студије, Језик и лингвистика, Књижевност и култура, Комуникација, медији и култура и Настава страних језика), Библиотекарство и информатика, Превођење и Српски језик као страни.
Листа предмета
Историјат
Кинески језик се на Филолошком факултету изучава од 1974. године, када је отворен лекторат, и када је Библиотека Катедре за оријенталистику почела да у посебном фонду сакупља синолошку литературу. Као изборни предмет, кинески језик изучавао се до 1985. године, када је основана Група за кинески језик и књижевност, чиме су омогућене потпуне четворогодишње студије кинеске филологије. Утемељивач кинеских студија на Филолошком факултету био је др Дејан Разић (1935–1986), англиста, синолог, јапанолог, књижевни теоретичар и преводилац.
Велики значај у раду Групе има сарадња са Владом НР Кине. На сваке две године, смењују се професори кинеских универзитета, који као гостујући лектори држе наставу на Филолошком факултету. Осим тога, кинеска влада и поједини универзитети из Кине (Zhongguo Renmin Daxue, Beijing Yuyan Wenhua Daxue), у више наврата су Библиотеци за кинеску и јапанску филологију поклањали вредну синолошку литературу. Године 2001. Филолошки факултет је од кинеске владе добио најсавременију компјутеризовану језичку лабораторију, са аудио и DVD системом и сателитском телевизијом за пријем кинеског ТВ програма.
Сваке године, три до пет најбољих студената III и IV године Групе за кинески језик и књижевност добија једногодишњу стипендију кинеске владе за студијски боравак на једном од кинеских универзитета.
Корисни линкови
Библиотека
На Катедри за оријенталистику 1974. године отворен је Лекторат за кинески језик, а 1976. године и Лекторат за јапански језик. Оба лектората прерасла су у одговарајуће наставне групе 1985. године. Исте године када настаје први Лекторат, оснива се и библиотека која је временом расла, развијала се и богатила свој фонд како би пружила што боље услуге својим корисницима.
Данас Библиотека за јапанску и кинеску филологију броји више хиљада монографских публикација, као и серијске публикације значајне за истраживачки рад наставника и студената на Групама за јапански и кинески језик, књижевност и културу. Фонд библиотеке углавном се састоји од књига на јапанском, кинеском, енглеском и српском језику. Референсна збирка библиотеке састоји се од речника, енциклопедија и приручника на јапанском, кинеском и енглеском језику, уз неколико двојезичних речника на француско-јапанском, јапанско-шпанском, јапанско-руском и италијанско-јапанском језику. Библиотека садржи и збирку докторских дисертација и магистарских и мастер радова, одбрањених на матичним групама.
У библиотеци су запослена два библиотекара, мр Далибор Врцељ за кинески језик и књижевност и Невена Михајловић за јапански језик и књижевност.
Библиотека за јапанску и кинеску филологију налази се на трећем спрату зграде Филолошког факултета у Кнез Михаиловој 40.
- Контакт:
- jap.bibl@fil.bg.ac.rs
- biblioteka.326@gmail.com
- +381(11)2021-715
Распоред предавања
Распоред испита
Контакти
- Управник Катедре
- проф. др Ема Петровић
- ema.miljkovic@fil.bg.ac.rs
- кабинет 310
- Заменик управника Катедре
- проф. др Мирјана Маринковић
- mirjana.marinkovic65@gmail.com
- кабинет 515
- Библиотекари
- Невена Михајловић
- мр Далибор Врцељ
- jap.bibl@fil.bg.ac.rs
- biblioteka.326@gmail.com
- 011/2021-715
- Секретар Катедре
- мр Татјана Којић
- orient@fil.bg.ac.rs
- 011/2021-714
Запослени
редовни професор
ванредни професор
доцент
виши лектор
Сарадници
- Hong Zhu - страни лектор
- Berton Sulejmani - страни лектор