Navigacija

Kineski jezik, književnost, kultura

Studijski program – Osnovne akademske studije

Kineski jezik, književnost, kultura
Uz pomoć srpskih nastavnika i saradnika, kao i kineskih lektora, na osnovu pažljivo osmišljenog nastavnog plana i programa i primenom savremenih metoda nastave, studenti stiču teorijska i praktična znanja iz kineskog jezika, savladavaju veštine književnog i stručnog prevođenja i upoznaju se sa osnovama klasičnog kineskog jezika. Na predmetima iz kineske književnosti i kulture upoznaju se sa književnom, filozofskom i kulturnom tradicijom Kine i njenom transformacijom u modernom dobu. Izučavanjem Kine u globalnom kontekstu i preko poređenja sa zapadnom kulturnom matricom, studenti će razviti sposobnost kritičkog razmišljanja i osposobiti se za samostalan naučno-istraživački rad na master i doktorskim studijama.

Studentima je i na raspolaganju raznovrsan fond sinološke literature u okviru Biblioteke Katedre za orijentalistiku i Biblioteke Instituta Konfucije.

Studijski program – Master akademske studije

Na master akademskim studijama studenti se pripremaju za samostalno bavljenje svim delatnostima za koje se kompetencije stiču usvajanjem savremenih znanja u oblasti jezika, književnosti, kulture, nastave, publicistike, prevodilaštva, lektorskog, uredničkog i redaktorskog posla.

Studenti se obučavaju za samostalno bavljenje naučno-istraživačkim radom i primenu stečenih znanja u stručnom bavljenju jezikom, književnošću i kulturom, kao i za dalje usavršavanje na studijama trećeg stepena (doktorskim akademskim studijama).

Prilikom konkurisanja za upis na master akademske studije, student se odlučuje između sledećih studijskih programa: Jezik, književnost, kultura (Orijentalne studije, Jezik i lingvistika, Književnost i kultura, Komunikacija, mediji i kultura i Nastava stranih jezika), Bibliotekarstvo i informatika, Prevođenje i Srpski jezik kao strani.

Lista predmeta

Istorijat

Kineski jezik se na Filološkom fakultetu izučava od 1974. godine, kada je otvoren lektorat, i kada je Biblioteka Katedre za orijentalistiku počela da u posebnom fondu sakuplja sinološku literaturu. Kao izborni predmet, kineski jezik izučavao se do 1985. godine, kada je osnovana Grupa za kineski jezik i književnost, čime su omogućene potpune četvorogodišnje studije kineske filologije. Utemeljivač kineskih studija na Filološkom fakultetu bio je dr Dejan Razić (1935–1986), anglista, sinolog, japanolog, književni teoretičar i prevodilac.

Veliki značaj u radu Grupe ima saradnja sa Vladom NR Kine. Na svake dve godine, smenjuju se profesori kineskih univerziteta, koji kao gostujući lektori drže nastavu na Filološkom fakultetu. Osim toga, kineska vlada i pojedini univerziteti iz Kine (Zhongguo Renmin Daxue, Beijing Yuyan Wenhua Daxue), u više navrata su Biblioteci za kinesku i japansku filologiju poklanjali vrednu sinološku literaturu. Godine 2001. Filološki fakultet je od kineske vlade dobio najsavremeniju kompjuterizovanu jezičku laboratoriju, sa audio i DVD sistemom i satelitskom televizijom za prijem kineskog TV programa.

Svake godine, tri do pet najboljih studenata III i IV godine Grupe za kineski jezik i književnost dobija jednogodišnju stipendiju kineske vlade za studijski boravak na jednom od kineskih univerziteta.

Biblioteka

Na Katedri za orijentalistiku 1974. godine otvoren je Lektorat za kineski jezik, a 1976. godine i Lektorat za japanski jezik. Oba lektorata prerasla su u odgovarajuće nastavne grupe 1985. godine. Iste godine kada nastaje prvi Lektorat, osniva se i biblioteka koja je vremenom rasla, razvijala se i bogatila svoj fond kako bi pružila što bolje usluge svojim korisnicima.

Danas Biblioteka za japansku i kinesku filologiju broji više hiljada monografskih publikacija, kao i serijske publikacije značajne za istraživački rad nastavnika i studenata na Grupama za japanski i kineski jezik, književnost i kulturu. Fond biblioteke uglavnom se sastoji od knjiga na japanskom, kineskom, engleskom i srpskom jeziku. Referensna zbirka biblioteke sastoji se od rečnika, enciklopedija i priručnika na japanskom, kineskom i engleskom jeziku, uz nekoliko dvojezičnih rečnika na francusko-japanskom, japansko-španskom, japansko-ruskom i italijansko-japanskom jeziku. Biblioteka sadrži i zbirku doktorskih disertacija i magistarskih i master radova, odbranjenih na matičnim grupama.

U biblioteci su zaposlena dva bibliotekara, mr Dalibor Vrcelj za kineski jezik i književnost i Nevena Mihajlović za japanski jezik i književnost.

Biblioteka za japansku i kinesku filologiju nalazi se na trećem spratu zgrade Filološkog fakulteta u Knez Mihailovoj 40.

Kontakti

Zaposleni

redovni profesor

vanredni profesor

docent

viši lektor

Saradnici