Navigacija

Hungarologija

Obaveštenja

Arhiva vesti

Studijski program  – Osnovne akademske studije

Mađarski jezik, književnost, kultura
Mađarski jezik i književnost se na Filološkom fakultetu u Beogradu uče u okviru studijskog programa Jezik, Književnost, Kultura (za šta se često koristi skraćenica JKK), u okviru kojeg se izučavaju strani jezici, književnosti i kulture. U okviru programa JKK na Katedri za hungarologiju studenti stiču znanja iz mađarskog jezika i mađarske književnosti, ali i mađarske istorije, geografije, etnografije, kulture, pa čak i sporta i ekonomije, ukoliko za to pokažu interesovanje. 

Katedra za hungarologiju upisuje 10 studenata na prvu godinu studija, 6 na budžet i 4 samofinansirajuća. Studenti koji studiraju mađarski jezik i književnost imaju priliku da rade u malim grupama, što profesorima i nastavnicima omogućava da se svakom studentu posvete u potpunosti, a studentima da aktivno učestvuju na času. Pored nastavnih aktivnosti, studenti i nastavnici zajednički učestvuju u brojnim vannastavnim aktivnostima, organizovanim kako na Filološkom fakultetu, tako i u ustanovama kulture poput Odeljenja za kulturu Ambasade Mađarske, Sajmu knjiga, beogradskim pozorištima, bioskopima, koncertnim dvoranama, muzejima, galerijama itd.

Posebno želimo da istaknemo brojne mogućnosti za usavršavanje znanja stečenih na Katedri za hungarologiju. Smatramo da se neki jezik najefikasnije uči u govornoj sredini. Studentima u usvajanju mađarskog jezika ogromnu pomoć pružaju brojne mogućnosti stipendiranog boravka pre svega u Mađarskoj, ali i u drugim zemljama u kojima se mađarski jezik govori ili izučava. Katedra za hungarologiju sarađuje sa mnogobrojnim univerzitetima i institutima u Budimpešti, Pečuju, Segedinu, Vespremu, Debrecenu, Balatonfiredu, Bratislavi, Zagrebu, Mariboru, Firenci… Studentima su na raspolaganju stipendije u okviru međunarodnih programa mobilnosti Erasmus+ i CEEPUS, ali i one koje su rezultat međuuniverzitetskih i međuinstitucionalnih sporazuma o saradnji.

Studijski program – Master akademske studije

Na master akademskim studijama studenti se pripremaju za samostalno bavljenje svim delatnostima za koje se kompetencije stiču usvajanjem savremenih znanja u oblasti jezika, književnosti, kulture, nastave, publicistike, prevodilaštva, lektorskog, uredničkog i redaktorskog posla.

Studenti se obučavaju za samostalno bavljenje naučno-istraživačkim radom i primenu stečenih znanja u stručnom bavljenju jezikom, književnošću i kulturom, kao i za dalje usavršavanje na studijama trećeg stepena (doktorskim akademskim studijama).

Prilikom konkurisanja za upis na master akademske studije, student se odlučuje između sledećih studijskih programa: Jezik, književnost, kultura (Jezik i lingvistika, Književnost i kultura, Komunikacija, mediji i kultura i Nastava stranih jezika), Bibliotekarstvo i informatika, Prevođenje i Srpski jezik kao strani.

Lista predmeta

Istorijat

Katedra za hungarologiju Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu osnovana je tokom 1993. i 1994. godine. Pored Katedre za mađarski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, na kojoj se jezik i književnost proučava na maternjem jeziku, ukazala se potreba da se učenje mađarskog jezika i kulture omogući i studentima čiji je maternji jezik srpski, a koji bi želeli da usvoje znanje jezika, književnosti i kulture mađarskog naroda.

Uz tadašnja nadležna Ministarstva Republike Srbije, nadležna ministarstava i Ambasade Republike Mađarske, inicijativu za osnivanje Katedre podržalo je i Nastavno-naučno veće Filološkog fakulteta. Tokom 1993. i 1994. godine uz obezbeđenje prostora i skromne opreme, uz zalaganje profesora Save Babića, osnovana je i Biblioteka katedre za hungarologiju. U početku veći deo bibliotečkog fonda činili su pokloni i donacije, među kojima je i fond koji je Katedri za hungarologiju zaveštao profesor Sava Babić.

Prva generacija studenata upisana je školske 1994/1995. godine. Njihovim svečanim prijemom 7. oktobra 1994. počeo je rad Katedre za hungarologiju Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Prvi upravnik katedre bio je prof. dr Sava Babić koji je okupio ugledne profesore i eminentne stručnjake za pojedine nastavne predmete.

Tokom upravničkog mandata dr Save Babića katedra je obrazovala i deo svog nastavnog kadra. Naime, mr Sandra Buljanović, dr Monika Bala i dr Marko Čudić bili su studenti na ovoj katedri. Prvi doktorat na Katedri odbranio je dr Marko Čudić.

Pored profesora koji su u stalnom radnom odnosu na Filološkom fakultetu, danas na Katedri nastavu izvode i dve profesorke sa Univerziteta u Novom Sadu, koje su angažovane po ugovoru.

Većina profesora i lektora pored fakultetske nastave bavi se naučnoistraživačkim radom, književnim i stručnim prevođenjem sa oba jezika

Raspored predavanja

Raspored ispita

Biblioteka

Biblioteka Grupe za hungarologiju je u osnivanju i broji 5.128 bibliotečkih jedinica, 2.804 monografskih, 37 naslova serijskih publikacija i 526 jedinica neknjižne građe. Biblioteka čuva i legat prof. Save Babića.

Kontakti

Zaposleni

Redovni profesori

Docenti

Asistenti

Viši lektori

Saradnici