Srpska književnost sa južnoslovenskim književnostima
Obaveštenja
Arhiva vestiNastava kod doc. dr Danila Aleksića
Nastava se neće izvoditi u petak, 22. novembra.
Kulturna istorija Srba
Pedagoška praksa 1 - REUPISANI
PEDAGOŠKA PRAKSA 1 - druga godina
Otkazuje se prethodno najavljena Pedagoška praksa 1. Biće realizovana u letnjem semestru.
Konsultacije kod prof. dr Mine Đurić
Časovi kod prof. dr Zorice Nestorović
Časovi kod prof. dr Slavka Petakovića
Pregled književnosti renesanse i baroka Književnost od renesanse do racionalizma Istorija književnosti renesa...
Studijski programi
Istorijat
Iz istorijata Katedre za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima
Začetnik inicijative da se osnuje Katedre za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima bio je Aleksa Vukomanović, koji je 1851. godine uputio molbu Ministarstvu prosvete Kneževine Srbije da se na beogradskom Liceju osnuje katedra za istoriju i književnost („slovesnost”) srpskog naroda. Ukazom kneza Aleksandra Karađorđevića Katedra je osnovana 18/31. decembra 1851, a 11/23. januara 1852. Aleksa Vukomanović je postavljen za profesora „istorije naroda i knjižestva srbskog”.
Od samog početka istoriju naše Katedre obeležili su mnogi znameniti profesori: Đuro Daničić, kao profesor „teorije slovesnosti, estetike, istorije slovesnosti, srpske, slavenske i najglavniji naroda evropejski“ i slovenske filologije; Stojan Novaković, koji je otpočeo reformu katedre tako što je odvojio filologiju od istorije književnosti, a srpskoj istoriji dao zasebnu katedru; Svetislav Vulović, za koga se smatra da je prvi odvojio nastavu književnosti od nastave jezika i izvršio značajan uticaj na buduće generacije nastavnika; Pavle Popović, čiji rad ima epohalan značaj kako za istoriju naše Katedre tako i za istoriju srpske književnosti; Jovan Skerlić, koji je tokom predanog rada kao vanredni profesor teorije književnosti na Velikoj školi, a potom i istorije srpske književnosti na Univerzitetu, snažno uticao kako na studente tako i na čitaoce, postavši svojevrsni književni arbitar svog doba. I u potonjim generacijama izdvajali su se glasoviti proučavaoci književnosti koji su značajno uticala na formiranje naše Katedre.
Biblioteka
Biblioteka Katedre za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima dragocena je po svojim zbirkama i jedna je od najstarijih na Filološkom fakultetu. Ova biblioteka je iznikla iz Srpskog seminara.
U biblioteci rade 3 bibliotekara sa punim radnim vremenom (Borisav Milošević, Borivoj Vezmar i Ljiljana Dukić) i jedan bibliotekar pod ugovorom (Bojana Antonić). Biblioteka ima veliki broj korisnika: preko 6.000 studenata i profesora, stručnih saradnika i drugih naučnih radnika. Čitaonica ima 45 mesta.
Knjižni fond: biblioteka ima 81.620 zavedenih (inventarisanih) knjiga (monografskih publikacija) i 4.921 jedinicu serijskih publikacija, što znači preko 630 naslova časopisa, odnosno 25.000 svezaka i 70.000 knjiga. Biblioteka poseduje i 1.000 primeraka starih i retkih knjiga, kao i vredne legate i poklon biblioteke: Pavla Popovića, Riste Odavića, Vladana Nedića, Velibora Gligorića, Miroljuba Todorovića, Miodraga Popovića, Živana Živkovića, Ivana V. Lalića i Aleksandra Vuča. Biblioteka radi radnim danima od 9 do 19 časova. Katedra za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima izdaje dva časopisa – čuvene Priloge za književnost, jezik, istoriju i folklor, koji su nedavno proslavili jubilarnu stotu godinu od prvog objavljivanja, i Godišnjak Katedre za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima, u kome i studenti master i doktorskih studija mogu objaviti svoje prve radove. Takođe, u studentskom listu Vesna, čiji urednici su naši studenti, objavljuju se studentski pesnički i prozni radovi, prikazi i eseji.
Aktivnosti
Katedra je prisutna na različitim digitalnim platformama – Instagramu, Fejsbuku, Jutjubu, Miksklaudu – gde pored zanimljivih objava o našoj književnosti, intervjua sa profesorima i značajnih informacija o studijama, objavljujemo i poeziju, crteže, kratke filmove naših studenata i ostale kreativne studentske radove. Našim digitalnim platformama možete pristupiti putem sledećeg linka:
https://linktr.ee/srpskaknjizevnost_fil_bg.
Programi predmeta
Korisni linkovi
Kontakti
- Upravnik Katedre
- prof. dr Slavko Petaković
- petakovics@yahoo.com
- kabinet 37
- Zamenik upravnika Katedre
- prof. dr Milan Aleksić
- milan.aleksic@fil.bg.ac.rs, mil.aleksic@gmail.com
- kabinet 45b
- Sekretar Katedre
- Valentina Tasić
- skjsk@fil.bg.ac.rs
- 011/2639-149
- 011/2021-640
- kabinet 39
- Bibliotekari Katedre
- msr Borivoj Vezmar
- Borisav Milošević
- msr Bojana Antonić
- srpskaknjizevnostbibl@fil.bg.ac.rs
Zaposleni
Redovni profesori
- prof. dr Milo Lompar
- prof. dr Tihomir Brajović
- prof. dr Boško Suvajdžić
- prof. dr Zona Mrkalj
- prof. dr Aleksandar Jerkov
- prof. dr Dragana Vukićević
- prof. dr Zorica Nestorović
- prof. dr Irena Špadijer
- prof. dr Slavko Petaković
- prof. dr Nemanja Radulović
- prof. dr Nenad Nikolić
- prof. dr Predrag Petrović
- prof. dr Zorica Vitić
- prof. dr Milan Aleksić
Vanredni profesori
Docenti
- doc. dr Nataša Stanković-Šošo
- doc. dr Milica Kecojević
- doc. dr Irena Plaović
- doc. dr Tanja Rakić
- doc. dr Milan Vurdelja
Asistenti
- as. Sofija Filipov Radulović
- as. Aleksandra Ivanović
- as. Marija Sloboda Anđelković
- as. Ivan Praštalo
Saradnici
- Borivoj Vezmar - diplomirani bibliotekar
- Bojana Antonić - diplomirani bibliotekar
- Valentina Tasić - samostalni stručnotehnički saradnik za rad u laboratorijama ili centrima (sekretar katedre)