Навигација

Опис предмета

21Д05031 - Епска народна поезија – историја и поетика

Спецификација предмета
НазивЕпска народна поезија – историја и поетика
Акроним21Д05031
Студијски програмЈезик, књижевност, култура
Модулмодул Језик, модул Књижевност, модул Култура, модул Српска књижевност, модул Српски језик
Тип студијадокторске академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ9.0Статус предметаизборни
      Условљеност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаПолазник курса унапређује знања стечена на основним и мастер академским студијама. Стичу се нова теоријска сазнања о савременим достигнућима у научним областима науке о књижевности. Проблематизује се питање диференцијалних функција фолклорних творевина у односу на дела писане књижевности. Разматрају се особености усмене стилизације са становишта тумачења поетике епске формуле и односа индивидуалног и колективног. Посебно се тематизује однос индивидауалног и колективног и феномен ауторства у усменој епској поезији. Тумачи се поетика усменог епског спевавања у јужнословенском контексту.
      Исходи учења (стечена знања)Оспособљавање студената да тумаче поетику усмене епске поезије са становишта структурално-семиотичких, књижевнотеоријских и тематско-сижејних аспеката тумачења усменог епског текста. Полазници ће стећи теоријска знања на основу којих ће анализирати елементе епске поетике и структурне одлике епске песме у односу према књижевноисторијском, фолклорно-митолошком и историјском наслеђу. Тумачиће однос историје и поезије и друштвено-идеолошку функцију епске песме. Научиће да тумаче елементе структуре епске песме, као и поетику њеног усменог спевавања.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеСтилско-језички и тематско-сижејни оквири епске песме. Српска народна епика у Вуково доба и савремено певање уз гусле. Бугарштице - књижевноисторијска перспектива. Епски језик и поетика формуле. Изражајни и садржински облици формулативности. Поетика традиције у епској народној песми. Вукови певачи као класици српске књижевности. Елементи друштвеног утицаја и идеолошки стереотипи. Трагање за дубинским слојевима усменог епског "текста". Хронотопски оквири епске песме. Интернационални мотиви и архетипски обрасци. Српска епска поезија у јужнословенском контексту. Историјски извори и епска стилизација.
      Садржај практичне наставе
      Литература
      1. Мирјана Детелић, Урок и невеста: поетика епске формуле, Београд, 1996.
      2. Владан Недић, О усменом песништву, прир. М. Пантић, Београд, 1976.
      3. Алберт Б. Лорд, Певач прича (1), Београд, 1990.
      4. Снежана Самарџија, Скица за поетику епских народних песама, у: Антологија епских народних песама, прир. С. Самарџија, Београд, 2001.
      5. Бошко Сувајџић, Кључ од Косова, Београд: Албатрос плус, 2021.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      4
      Методе извођења наставеУсмено и писано излагање књижевнотеоријских и књижевносторијских проблема, дискусије, самостална примена научне методологије.
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавања10Писмени испит70
      Практична наставаУсмени испит
      Пројекти
      Колоквијуми20
      Семинари