Navigacija

Opis predmeta

21D05031 - Epska narodna poezija – istorija i poetika

Specifikacija predmeta
Naziv Epska narodna poezija – istorija i poetika
Akronim 21D05031
Studijski program Jezik, književnost, kultura
Modul modul Jezik, modul Književnost, modul Kultura, modul Srpska književnost, modul Srpski jezik
Tip studija doktorske akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 9.0 Status predmeta izborni
      Uslovljenost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Polaznik kursa unapređuje znanja stečena na osnovnim i master akademskim studijama. Stiču se nova teorijska saznanja o savremenim dostignućima u naučnim oblastima nauke o književnosti. Problematizuje se pitanje diferencijalnih funkcija folklornih tvorevina u odnosu na dela pisane književnosti. Razmatraju se osobenosti usmene stilizacije sa stanovišta tumačenja poetike epske formule i odnosa individualnog i kolektivnog. Posebno se tematizuje odnos individaualnog i kolektivnog i fenomen autorstva u usmenoj epskoj poeziji. Tumači se poetika usmenog epskog spevavanja u južnoslovenskom kontekstu.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Osposobljavanje studenata da tumače poetiku usmene epske poezije sa stanovišta strukturalno-semiotičkih, književnoteorijskih i tematsko-sižejnih aspekata tumačenja usmenog epskog teksta. Polaznici će steći teorijska znanja na osnovu kojih će analizirati elemente epske poetike i strukturne odlike epske pesme u odnosu prema književnoistorijskom, folklorno-mitološkom i istorijskom nasleđu. Tumačiće odnos istorije i poezije i društveno-ideološku funkciju epske pesme. Naučiće da tumače elemente strukture epske pesme, kao i poetiku njenog usmenog spevavanja.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Stilsko-jezički i tematsko-sižejni okviri epske pesme. Srpska narodna epika u Vukovo doba i savremeno pevanje uz gusle. Bugarštice - književnoistorijska perspektiva. Epski jezik i poetika formule. Izražajni i sadržinski oblici formulativnosti. Poetika tradicije u epskoj narodnoj pesmi. Vukovi pevači kao klasici srpske književnosti. Elementi društvenog uticaja i ideološki stereotipi. Traganje za dubinskim slojevima usmenog epskog "teksta". Hronotopski okviri epske pesme. Internacionalni motivi i arhetipski obrasci. Srpska epska poezija u južnoslovenskom kontekstu. Istorijski izvori i epska stilizacija.
      Sadržaj praktične nastave
      Literatura
      1. Mirjana Detelić, Urok i nevesta: poetika epske formule, Beograd, 1996.
      2. Vladan Nedić, O usmenom pesništvu, prir. M. Pantić, Beograd, 1976.
      3. Albert B. Lord, Pevač priča (1), Beograd, 1990.
      4. Snežana Samardžija, Skica za poetiku epskih narodnih pesama, u: Antologija epskih narodnih pesama, prir. S. Samardžija, Beograd, 2001.
      5. Boško Suvajdžić, Ključ od Kosova, Beograd: Albatros plus, 2021.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      4
      Metode izvođenja nastave Usmeno i pisano izlaganje književnoteorijskih i književnostorijskih problema, diskusije, samostalna primena naučne metodologije.
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja 10 Pismeni ispit 70
      Praktična nastava Usmeni ispit
      Projekti
      Kolokvijumi 20
      Seminari