Навигација

Опис предмета

21Д05003 - Историја историографије српске књижевности

Спецификација предмета
НазивИсторија историографије српске књижевности
Акроним21Д05003
Студијски програмЈезик, књижевност, култура
Модулмодул Језик, модул Књижевност, модул Култура, модул Српска књижевност, модул Српски језик
Тип студијадокторске академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ9.0Статус предметаизборни
      Условљеност другим предметимаОблик условљености
      Циљеви изучавања предметаДетаљно упознавање студената са историјом историографије српске књижевности.
      Исходи учења (стечена знања)Студенти ће умети да разликују различите фазе у развоју историографије српске књижевности, њихове најважније представнике, и разумеће на који начин је појам српске књижевности одређиван кроз различите историје српске књижевности.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеСтудентима ће бити представљен развој историографије српске књижевности од првих кратких прегеледа Јована Суботића и Јована Ристића у којима је успостављен појам српске књижевности, преко романтичарски инспирисане историографије Стојана Новаковића, те историографије Јована Скерлића који је српску књижевност посматрао кроз однос Вукове романтичарске и Доситејеве рационалистичке традиције, да би се са концепцијом југословенске књижевности Павла Поповића дошло до потребе ретроспективног осветљавања концептуализације односа српске и хрватске књижевности од Јована Суботића, али и поставио темељ за разматрање тог односа у периоду после Другог светског рата. Последњих тридесет година двадесетог века обележени су различитим књижевноисторијским приступима Милорада Павића и Јована Деретића: док је Павић пишући противисторију Скерлићевој превасходно идејно одређеној историји српске књижевности превеликом формализацијом обезличио српску књижевност коју је представљао (барока, класицизма и предромантизма), Јован Деретић је први дао целовиту историју српске књижевности, у две верзије (1983. и 2002), праћену и историјом српског романа, као и поетичким испитивањима српске књижевности, због чега ће Деретићу као пресудно значајном за данашњи појам српске књижевности бити посвећена нарочита пажња.
      Садржај практичне наставеСтуденти ће по сопственом избору анализирати историје српске књижевности, како би спознали особености различитих историографских парадигми у приказивању српске књижевности. Теме студијских истраживачких радова могу се кретати од уско концентрисаних анализа до ширих упоредних прегледа посвећених писцу или периоду код више различитих историчара српске књижевности. Теме такође могу бити посвећене испитивању мање значајних историчара неке парадигме у односу на најистакнутије историчаре те парадигме, или поређењу школских историја у двадесетом веку са историјама Поповића, Скерлића, Деретића на основу којих су извођене. Наравно, студенти се могу и на друге начине бавити практичним истраживањима: од од студената докторских студија очекивано је и да самостално осмисле тему истраживања која би била у вези са предметом курса.
      Литература
      1. Ненад Николић, Идентитет српске књижевности: Прича о књижевноисторијској идеји; Београд: Српска књижевна задруга – Партенон, 2019.
      2. Ненад Николић, Геометрија прошлости: Књижевна историја Јована Деретића; Београд: Службени гласник, 2013.
      3. Ненад Николић, Проблеми савремене књижевне историје: Критичка пролегомена за обнову националних књижевности и њихових историја; Нови Сад: Академска књига, 2015.
      4. Rethinking Literary History: A Dialogue on Theory, Edited by Linda Hutcheon and Mario J. Valdés; Oxford University Press, 2002.
      5. David Perkins, Is Literary History Possible?; The Johns Hopkins University Press, 1992.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      4
      Методе извођења наставеПредавања наставника и самостална истраживања студенaта, дискусија о закључцима истраживања.
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавањаПисмени испит70
      Практична наставаУсмени испит
      Пројекти
      Колоквијуми
      Семинари30