Навигација

Опис предмета

21М01171 - Специјални курс: Српски језик и југословенство

Спецификација предмета
НазивСпецијални курс: Српски језик и југословенство
Акроним21М01171
Студијски програмБиблиотекарство и информатика,Језик, књижевност, култура,Српски језик
Модулмодул Англистика, модул Иберијске студије, модул Језик и лингвистика, модул Књижевност и култура, модул Комуникација, медији и култура, модул Настава страних језика, модул Оријенталне студије, модул Романистика, модул Славистика, модул Српски језик - филологија и лингвистика, модул Српски језик - филологија и настава
Тип студијамастер академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљеност другим предметимаУписане МАС.Облик условљености
    Циљеви изучавања предметаУпознавање с развојем и стањем србистике у 20. веку као предусловом за разумевање савремених лингвистичких и социолингвистичких дешавања на српском етничком простору. Препознавање значаја језичке политике у културним и политичким дешавањима једног народа.
    Исходи учења (стечена знања)Студент ће знати да препозна удео историјског и друштвенополитичког миљeа (илиризам, југословенство, глобализам и др.) у развоју србистике. На основу овог он ће се лакше сналазити у сложеној материји књижевнојезичке стандардизације на српском етничком простору у 20. веку, укључујући и савремене процесе и тенденције на културолошком плану.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеДруштвенополитички услови преласка с караџићевске парадигме о српском језику на јагићевску ("србокроатистичку"). Српско национално питање и лингвистичка географија. Југословенска идеологија и језичко питање. Језик и његов(и) народ(и). Питање српског језичког и књижевнојезичког идентитета, језичке појаве у функцији политичке симболике (екавица, ијекавица, икавица) (А. Белић, Ј. Скерлић). Југословенство и полицентрична стандардизација српског језика. Појам тзв. политичког језика. Политичка идеологија између "варијанте" и "језика" (у контексту "српског", "хрватског", "босанског" и "црногорског"). Југословенске националне институције и србистика. Лингвоним српски језик и ћирилично писмо у законској регулативи. Језички договори и декларације. Српски језик и распад СФР Југославије. Српски између југословенских културолошких рецидива и неојугословенских глобализацијских перспектива.
    Садржај практичне наставеПрактична настава (вежбе) прати тематске целине и укључује студентски истраживачки рад (уз усмено излагање) кроз поједине теме (лингвистички договори, декларације, преглед уставне материје и сл.).
    Литература
    1. R. Greenberg, Language and identity in the Balkans, London 2004 (159-167).
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    22
    Методе извођења наставе
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања20Писмени испит70
    Практична наставаУсмени испит
    Пројекти10
    Колоквијуми
    Семинари