Navigacija

Opis predmeta

21M01171 - Specijalni kurs: Srpski jezik i jugoslovenstvo

Specifikacija predmeta
Naziv Specijalni kurs: Srpski jezik i jugoslovenstvo
Akronim 21M01171
Studijski program Bibliotekarstvo i informatika,Jezik, književnost, kultura,Srpski jezik
Modul modul Anglistika, modul Iberijske studije, modul Jezik i lingvistika, modul Književnost i kultura, modul Komunikacija, mediji i kultura, modul Nastava stranih jezika, modul Orijentalne studije, modul Romanistika, modul Slavistika, modul Srpski jezik - filologija i lingvistika, modul Srpski jezik - filologija i nastava
Tip studija master akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljenost drugim predmetima Upisane MAS. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje s razvojem i stanjem srbistike u 20. veku kao preduslovom za razumevanje savremenih lingvističkih i sociolingvističkih dešavanja na srpskom etničkom prostoru. Prepoznavanje značaja jezičke politike u kulturnim i političkim dešavanjima jednog naroda.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student će znati da prepozna udeo istorijskog i društvenopolitičkog miljea (ilirizam, jugoslovenstvo, globalizam i dr.) u razvoju srbistike. Na osnovu ovog on će se lakše snalaziti u složenoj materiji književnojezičke standardizacije na srpskom etničkom prostoru u 20. veku, uključujući i savremene procese i tendencije na kulturološkom planu.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Društvenopolitički uslovi prelaska s karadžićevske paradigme o srpskom jeziku na jagićevsku ("srbokroatističku"). Srpsko nacionalno pitanje i lingvistička geografija. Jugoslovenska ideologija i jezičko pitanje. Jezik i njegov(i) narod(i). Pitanje srpskog jezičkog i književnojezičkog identiteta, jezičke pojave u funkciji političke simbolike (ekavica, ijekavica, ikavica) (A. Belić, J. Skerlić). Jugoslovenstvo i policentrična standardizacija srpskog jezika. Pojam tzv. političkog jezika. Politička ideologija između "varijante" i "jezika" (u kontekstu "srpskog", "hrvatskog", "bosanskog" i "crnogorskog"). Jugoslovenske nacionalne institucije i srbistika. Lingvonim srpski jezik i ćirilično pismo u zakonskoj regulativi. Jezički dogovori i deklaracije. Srpski jezik i raspad SFR Jugoslavije. Srpski između jugoslovenskih kulturoloških recidiva i neojugoslovenskih globalizacijskih perspektiva.
    Sadržaj praktične nastave Praktična nastava (vežbe) prati tematske celine i uključuje studentski istraživački rad (uz usmeno izlaganje) kroz pojedine teme (lingvistički dogovori, deklaracije, pregled ustavne materije i sl.).
    Literatura
    1. R. Greenberg, Language and identity in the Balkans, London 2004 (159-167).
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja 20 Pismeni ispit 70
    Praktična nastava Usmeni ispit
    Projekti 10
    Kolokvijumi
    Seminari