Навигација

Опис предмета

21М09014 - Уџбеник руског језика у наставној примени

Спецификација предмета
НазивУџбеник руског језика у наставној примени
Акроним21М09014
Студијски програмБиблиотекарство и информатика,Језик, књижевност, култура
Модулмодул Англистика, модул Иберијске студије, модул Језик и лингвистика, модул Књижевност и култура, модул Комуникација, медији и култура, модул Настава страних језика, модул Оријенталне студије, модул Романистика, модул Славистика
Тип студијамастер академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљеност другим предметимаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаСтицање теоријских знања о општој и лингводидактичкој теорији уџбеника, њеном појмовно-категоријалном апарату и методологији, овладавање умењима анализе јединица структурног и садржајног обликовања уџбеника, његових функција и конструкцијских средстава за њихову реализацију (из трансверзалне и лонгитудиналне перспективе), као и умењима компетентног самосталног истраживања на подручју уџбеничке теорије и експертизе (валоризације) уџбеника.
    Исходи учења (стечена знања)Поседовање развијених теоријско-методолошких академских компетенција у домену теорије уџбеника, као и пратећих апликативних способности непосредног опсервирања и анализе релевантних појава и елемената структуре, садржаја и функција уџбеника на конкретном материјалу уз помоћ објективних истраживачких метода и техника, оспособљеност за примену стечених знања и умења у настави руског језика на препаративном, оперативном и евалуационом плану.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеТеорија уџбеника као научна дисциплина (циљеви, методи, приступи). Детерминантни психолошки, дидактички и методички чиниоци обликовања уџбеника руског језика за разне узрасте, профиле и нивое учења. Структура уџбеника руског језика. Метаструктура. Макроструктура: теоријско-спознајни, инструментално-практични, инструктивни текст, апаратура организације усвајања, апаратура оријентације, илустративни материјал. Садржај као категорија теорије уџбеника. Методички садржај. Функције уџбеника и принципи организације уџбеничког текста. Проблематизација градива и стварање когнитивног конфликта. Метакогнитивна функција. Мотивациона функција. Индивидуализација и диференцијација градива. Изграђивање културе служења уџбеником. Стандарди за обликовање и експертизу уџбеника.
    Садржај практичне наставеИсте тематске целине у апликативном аспекту (са инсистирањем на умењима квалификоване анализе релевантних извора, трансверзалног, лонгитудиналног и компаративног опсервирања и генерализовања појава и елемената релевантних за сагледавање структуре, садржаја и функција уџбеника руског језика и њихову наставну презентацију, као и на умењима активног и продуктивног коришћења литературе из области теорије уџбеника).
    Литература
    1. К. Кончаревић, Савремени уџбеник страног језика: структура и садржај. Београд, 2002.
    2. Ј. Пешић, Нови приступ структури уџбеника. Београд, 1998.
    3. Д, Плут, Уџбеник као културно-потпорни систем. Београд, 2003.
    4. Б. Требјешанин, Д. Лазаревић (прир.), Савремени основношколски уџбеник: теоријско-методолошке основе. Београд, 2001.
    5. A. Пешикан и др., Основни стандарди квалитета уџбеника. Београд, 2009.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    22
    Методе извођења наставеВербално-текстуалне, текстуалне, демонстра-тивне, експерименталне методе.
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавања20Писмени испит
    Практична настава20Усмени испит40
    Пројекти
    Колоквијуми
    Семинари20