Навигација

Опис предмета

21М18003 - Слика света и човека у викиншком периоду

Спецификација предмета
НазивСлика света и човека у викиншком периоду
Акроним21М18003
Студијски програмБиблиотекарство и информатика,Језик, књижевност, култура
Модулмодул Англистика, модул Германске студије: Западна и Северна Европа, модул Иберијске студије, модул Књижевност и култура, модул Комуникација, медији и култура, модул Настава страних језика, модул Оријенталне студије, модул Романистика, модул Славистика
Тип студијамастер академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
Наставник/сарадник (ДОН)
    Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
    Условљеност другим предметимауписне МАС на модулу Германске студије: Северна и Западна ЕвропаОблик условљености
    Циљеви изучавања предметаУпознавање студената са периодизацијом историје у скандинавским земљама и смештањем викиншког доба у одговарајући период. Упознавање са основним изворима за историју викиншког периода. Стицање знања о викинзима и њиховим активностима. Стицање знања о слици света (космологији) викиншког периода и митологији. Упознавање са основним представама о улози човека у свету, и његовим односима према божанском. Упознавање са основним ритуалима и верким праксама. Анализа употребе и злоупотребе викиншких симбола у савременој популарној култури.
    Исходи учења (стечена знања)Студент познаје периодизацију историје у скандинавским земљама и уме да смести викиншко доба у одговарајући период. Студент познаје и користи основне (доступне) изворе за историју викиншког периода. Студент иам знања о митологији и космологији викиншког периода. Студент познаје место човека у свету у викиншком периоду, и на основу литературе тумачи основне међуљудске односе и вредности наведеног периода. Студент уме да анализира употребу и злоупотребу викиншких симбола у савременој популарној култури.
    Садржај предмета
    Садржај теоријске наставеПериодизација историје у скандинавским земљама - викиншко доба као део скандинавског гвозденог доба (750-1050). Основни извори за викиншко доба (рунски записи, топоними, староисландска књижевност, западноевропске хронике, путописи). Викнзи као сељаци, ратници и трговци; руте викиншких путовања и освајања. Северногерманска митологија. Слика света (јасен Игдрасил, Асгард, Мидгард, Утгард, Нифлхејм, Муспелхејм), митови о његовом постању (Гинунгагап, Имир, Аудумла, први људи Аск и Ембла) и пропасти (сумрак богова, Рагнарок). Две групе божанстава (Аси и Вани), главна божанства и њихове карактеристике (Один, Тор, Фреј, Фреја, Њорд, Фриг, Идун, Локи, Тир). Друга бића (патуљци, дивови). Однос човека према религији. Место човека у свету. Место човека у заједници и његов однос према другима - основне вредности викиншког друштва (однос према вођи и савезима, однос према породици, однос према пријатељу, однос према непријатељу, однос мушкарца и жене, место детета у викиншком друштву). Употреба и злоупотреба викиншких симбола током историје, посебно у популарној култури.
    Садржај практичне наставеАнализа извора о викиншком добу. Анализа примера из популарне културе.
    Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
    ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
    22
    Методе извођења наставе1. предавања, 2. вежбе, 3. самостални рад студената, 3. дискусије на часу уз претходну припрему
    Оцена знања (максимални број поена 100)
    Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
    Активности у току предавањаПисмени испит
    Практична настава40Усмени испит60
    Пројекти
    Колоквијуми
    Семинари