Navigacija

Opis predmeta

21M18003 - Slika sveta i čoveka u vikinškom periodu

Specifikacija predmeta
Naziv Slika sveta i čoveka u vikinškom periodu
Akronim 21M18003
Studijski program Bibliotekarstvo i informatika,Jezik, književnost, kultura
Modul
Tip studija master akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
    Uslovljenost drugim predmetima upisne MAS na modulu Germanske studije: Severna i Zapadna Evropa Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje studenata sa periodizacijom istorije u skandinavskim zemljama i smeštanjem vikinškog doba u odgovarajući period. Upoznavanje sa osnovnim izvorima za istoriju vikinškog perioda. Sticanje znanja o vikinzima i njihovim aktivnostima. Sticanje znanja o slici sveta (kosmologiji) vikinškog perioda i mitologiji. Upoznavanje sa osnovnim predstavama o ulozi čoveka u svetu, i njegovim odnosima prema božanskom. Upoznavanje sa osnovnim ritualima i verkim praksama. Analiza upotrebe i zloupotrebe vikinških simbola u savremenoj popularnoj kulturi.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Student poznaje periodizaciju istorije u skandinavskim zemljama i ume da smesti vikinško doba u odgovarajući period. Student poznaje i koristi osnovne (dostupne) izvore za istoriju vikinškog perioda. Student iam znanja o mitologiji i kosmologiji vikinškog perioda. Student poznaje mesto čoveka u svetu u vikinškom periodu, i na osnovu literature tumači osnovne međuljudske odnose i vrednosti navedenog perioda. Student ume da analizira upotrebu i zloupotrebu vikinških simbola u savremenoj popularnoj kulturi.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Periodizacija istorije u skandinavskim zemljama - vikinško doba kao deo skandinavskog gvozdenog doba (750-1050). Osnovni izvori za vikinško doba (runski zapisi, toponimi, staroislandska književnost, zapadnoevropske hronike, putopisi). Viknzi kao seljaci, ratnici i trgovci; rute vikinških putovanja i osvajanja. Severnogermanska mitologija. Slika sveta (jasen Igdrasil, Asgard, Midgard, Utgard, Niflhejm, Muspelhejm), mitovi o njegovom postanju (Ginungagap, Imir, Audumla, prvi ljudi Ask i Embla) i propasti (sumrak bogova, Ragnarok). Dve grupe božanstava (Asi i Vani), glavna božanstva i njihove karakteristike (Odin, Tor, Frej, Freja, Njord, Frig, Idun, Loki, Tir). Druga bića (patuljci, divovi). Odnos čoveka prema religiji. Mesto čoveka u svetu. Mesto čoveka u zajednici i njegov odnos prema drugima - osnovne vrednosti vikinškog društva (odnos prema vođi i savezima, odnos prema porodici, odnos prema prijatelju, odnos prema neprijatelju, odnos muškarca i žene, mesto deteta u vikinškom društvu). Upotreba i zloupotreba vikinških simbola tokom istorije, posebno u popularnoj kulturi.
    Sadržaj praktične nastave Analiza izvora o vikinškom dobu. Analiza primera iz popularne kulture.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave 1. predavanja, 2. vežbe, 3. samostalni rad studenata, 3. diskusije na času uz prethodnu pripremu
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
    Praktična nastava 40 Usmeni ispit 60
    Projekti
    Kolokvijumi
    Seminari