Навигација

Опис предмета

21М20001 - Арапска лексикографија

Спецификација предмета
НазивАрапска лексикографија
Акроним21М20001
Студијски програмБиблиотекарство и информатика,Језик, књижевност, култура
Модулмодул Англистика, модул Иберијске студије, модул Језик и лингвистика, модул Књижевност и култура, модул Комуникација, медији и култура, модул Настава страних језика, модул Оријенталне студије, модул Романистика, модул Славистика
Тип студијамастер академске студије
Наставник (предавач)
Наставник/сарадник (вежбе)
    Наставник/сарадник (ДОН)
      Број ЕСПБ6.0Статус предметаобавезан
      Условљеност другим предметимауписане мастер академске студије, знање арапског језика најмање на нивоу Б2Облик условљености
      Циљеви изучавања предметаУпознавање са основним постулатима и истраживачким правцима и темама лексикографије као дисциплине и арапске лексикографије посебно, као и са везом те дисциплине са другим језичким и нејезичким дисциплинама. Упознавање са историјом лексикографских активности код Арапа од 7. века до данас на плану једнојезичних речника арапског језика и критичка анализа најзначајнијих лексикографских дела. Упознавање и поређење изазова лексикографа у средњем веку и у модерним временима. Упознавање са историјом двојезичне арапске лексикографије од средњег века до данас. Упознавање са арабистичким лексикографским достигнућима на територији бивше Југославије. Анализа терминографских арапских и арабистичких активности. Анализа најважнијих електронских и интернетских речника данашњице.
      Исходи учења (стечена знања)Студент ће овладати основном лексиколошком и лексикографском терминологијом, имаће подробна знања из историје арпских и арабистичких лексикографских активности. Студент ће имати теоријска и практична знања о врстама макро и микроструктуре једнојезичних и двојезичних речника арапског језика. Студент ће стећи компетенције из области практичне и теоријске арапске лексикографије и терминографије.
      Садржај предмета
      Садржај теоријске наставеИнтерактивна предавања која обухватају следеће методске јединице: Дефиниција лексикографије и почеци лексикографских и језикословних активности код Арапа. Појам kalam al-'Arab: грађа на којој су се заснивале лексикографске и друге лингвистичке активности и последице по усмерење лексикографских и ширих лингвистичких проучавања.Општа класификација речника и класификација арапских речника у средњем веку и модерном добу. Речници специјализоване лексике. Општејезични речници. Фонетско-пермутативни и алфабетско-пермутативни речници и њихови представници. Римовани речници и њихови представници. Алфабетски речници и њихови представници. Прегледа развитка речничког чланка. Модерни једнојезични речници и њихов развој. Историја двојезичне арапске лексикографије од средњег века до модерног доба. Страни двојезични речници. Домаћи двојезични речници. Модерни терминолошки речници. Електронски и интернетски речници.
      Садржај практичне наставеКритичка анализа најважнијих једнојезичних речника специјализоване лексике из средњег века - макро и микроструктура. Критичка анализа најважнијих једнојезичних лексикографских остварења, од средњег века до модерног доба - макро и микроструктура. Критичка анализа најважнијих двојезичних лексикографских остварења, од средњег века до модерног доба - макро и микроструктура. Критичка анализа најважнијих терминолошких речника модерног доба. Критичка анализа најважнијих електронских и интернетских речника.
      Литература
      1. Baalbaki, R. The Arabic Lexicographical Tradition from the 2nd/8th to the 12th/18th Century, 2014.
      2. Haywood, J. The Arabic Lexicography, 1960.
      3. Haussman F. et al. An International Encyclopedia of Lexicography, 2013.
      4. Alsulaiman, A. & A. Allaithy (eds.), Handbook of terminology, vol.2: Terminology in the Arab world, 2019.
      5. Dragićević, R. Leksikologija srpskog jezika, 2010.
      Број часова активне наставе недељно током семестра/триместра/године
      ПредавањаВежбеДОНСтудијски и истраживачки радОстали часови
      22
      Методе извођења наставе
      Оцена знања (максимални број поена 100)
      Предиспитне обавезеПоенаЗавршни испитПоена
      Активности у току предавањаПисмени испит
      Практична наставаУсмени испит60
      Пројекти
      Колоквијуми
      Семинари40