Navigacija

Opis predmeta

21M20001 - Arapska leksikografija

Specifikacija predmeta
Naziv Arapska leksikografija
Akronim 21M20001
Studijski program Bibliotekarstvo i informatika,Jezik, književnost, kultura
Modul modul Anglistika, modul Iberijske studije, modul Jezik i lingvistika, modul Književnost i kultura, modul Komunikacija, mediji i kultura, modul Nastava stranih jezika, modul Orijentalne studije, modul Romanistika, modul Slavistika
Tip studija master akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezan
      Uslovljenost drugim predmetima upisane master akademske studije, znanje arapskog jezika najmanje na nivou B2 Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta Upoznavanje sa osnovnim postulatima i istraživačkim pravcima i temama leksikografije kao discipline i arapske leksikografije posebno, kao i sa vezom te discipline sa drugim jezičkim i nejezičkim disciplinama. Upoznavanje sa istorijom leksikografskih aktivnosti kod Arapa od 7. veka do danas na planu jednojezičnih rečnika arapskog jezika i kritička analiza najznačajnijih leksikografskih dela. Upoznavanje i poređenje izazova leksikografa u srednjem veku i u modernim vremenima. Upoznavanje sa istorijom dvojezične arapske leksikografije od srednjeg veka do danas. Upoznavanje sa arabističkim leksikografskim dostignućima na teritoriji bivše Jugoslavije. Analiza terminografskih arapskih i arabističkih aktivnosti. Analiza najvažnijih elektronskih i internetskih rečnika današnjice.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student će ovladati osnovnom leksikološkom i leksikografskom terminologijom, imaće podrobna znanja iz istorije arpskih i arabističkih leksikografskih aktivnosti. Student će imati teorijska i praktična znanja o vrstama makro i mikrostrukture jednojezičnih i dvojezičnih rečnika arapskog jezika. Student će steći kompetencije iz oblasti praktične i teorijske arapske leksikografije i terminografije.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Interaktivna predavanja koja obuhvataju sledeće metodske jedinice: Definicija leksikografije i počeci leksikografskih i jezikoslovnih aktivnosti kod Arapa. Pojam kalam al-'Arab: građa na kojoj su se zasnivale leksikografske i druge lingvističke aktivnosti i posledice po usmerenje leksikografskih i širih lingvističkih proučavanja.Opšta klasifikacija rečnika i klasifikacija arapskih rečnika u srednjem veku i modernom dobu. Rečnici specijalizovane leksike. Opštejezični rečnici. Fonetsko-permutativni i alfabetsko-permutativni rečnici i njihovi predstavnici. Rimovani rečnici i njihovi predstavnici. Alfabetski rečnici i njihovi predstavnici. Pregleda razvitka rečničkog članka. Moderni jednojezični rečnici i njihov razvoj. Istorija dvojezične arapske leksikografije od srednjeg veka do modernog doba. Strani dvojezični rečnici. Domaći dvojezični rečnici. Moderni terminološki rečnici. Elektronski i internetski rečnici.
      Sadržaj praktične nastave Kritička analiza najvažnijih jednojezičnih rečnika specijalizovane leksike iz srednjeg veka - makro i mikrostruktura. Kritička analiza najvažnijih jednojezičnih leksikografskih ostvarenja, od srednjeg veka do modernog doba - makro i mikrostruktura. Kritička analiza najvažnijih dvojezičnih leksikografskih ostvarenja, od srednjeg veka do modernog doba - makro i mikrostruktura. Kritička analiza najvažnijih terminoloških rečnika modernog doba. Kritička analiza najvažnijih elektronskih i internetskih rečnika.
      Literatura
      1. Baalbaki, R. The Arabic Lexicographical Tradition from the 2nd/8th to the 12th/18th Century, 2014.
      2. Haywood, J. The Arabic Lexicography, 1960.
      3. Haussman F. et al. An International Encyclopedia of Lexicography, 2013.
      4. Alsulaiman, A. & A. Allaithy (eds.), Handbook of terminology, vol.2: Terminology in the Arab world, 2019.
      5. Dragićević, R. Leksikologija srpskog jezika, 2010.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      2 2
      Metode izvođenja nastave
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit
      Praktična nastava Usmeni ispit 60
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari 40