Савремени шпански језик П-1

Демонстратори: Соња Станковић, Ленка Мрђенов, Никола Костић
Кабинет: 116

Садржај предмета:
Обухвата уџбеник и радну свеску са граматичким вежбањима и вежбањима у којима је нагласак на вокабулару. На платформи Moodle постављају се додатни материјали (допуна уџбенику) који подстичу развој вештина комуникације, слушања, читања и писања. Вежба се флуентност кроз стварање различитих комуникативних ситуација и кроз конверзацију.

Облици наставе:
Практична настава уз подучавање граматичких структура. Примењује се комуникативна метода у учењу страног језика, при чему се очекује да је студент активни учесник у предавању. Примењују се разноврсна граматичка вежбања, као и вежбања вокабулара, аудио-визуелна вежбања. Студенти израђују пројекте индивидуално и/или у пару/групи. Студенти се подстичу да узму активно учешће у часу.

Циљ предмета:
Развијање комуникативних компетенција код студената, развијање писаних и усмених вештина. Студенти треба да овладају структуром општег шпанског језика на нивоу А1 са елементима хиспанске културе (Шпанија/Централна Америка/Јужна Америка).

Исход предмета:
Оспособљавање студената да се усмено и писано изражавају на шпанском језику. Студенти препознају и разумеју речи и изразе који су у свакодневној употреби, а нарочито оне који су неопходни како би задовољили основне потребе уколико се нађу у хиспанском окружењу. Очекује се да студент уме да представи себе и друге, да пружи просторне информације, описује особе и предмете, поставља питања, као и да напише краће поруке и краћи састав (од 80 до 100 речи). Такође, очекује се да студент поседује основно познавање хиспанске културе (истакнуте личности, обичаји, фестивали, итд). Општа језичка компетенција је на нивоу А1.

Литература:
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro del alumno. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro de ejercicios. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
• Валожић, Луиза. 2018. Шпанско-српски и српско-шпански речник. Београд: Завод за уџбенике.
www.wordreference.com
www.aprenderespanol.org
www.profedeele.es

Начин оцењивања:
Предиспитне обавезе (40%):

1. три теста од по 10 поена (преко платформе Moodle) (30 поена, 30% од укупне оцене)
  2. састав (преко платформе Moodle) (10 поена, 10% од укупне оцене)

Завршни испит – писмени (60%).

Бодовна скала:

Оцена

Значење оцене

Број поена

одличан – изузетан

одличан

врло добар

добар

довољан

(5)

није положио

до 50

НАПОМЕНЕ:
Похађање наставе је обавезно.
Потребно је да студент мора да испуни предиспитне обавезе како би стекао услов за излазак на завршни испит. Студент је остварио предиспитне обавезе уколико је полагао сва три теста и написао састав, и уколико је редовно присуствовао настави. На сваком од сегмената предиспитних обавеза је неопходно остварити поене. Уколико је број поена на некој од предиспитних обавеза нула (0), студент није испунио предиспитне обавезе и нема право полагања завршног испита. Тестови и састав се раде преко платформе Moodle, у унапред утврђеним недељама, а у терминима који ће бити саопштени на часу.
На завршном испиту је неопходно да студент оствари најмање 51%.
У случају да студент није полагао или није остварио поене на предиспитним обавезама (тестовима), нема право полагања завршног испита.