Savremeni španski jezik P-1

Demonstratori: Sonja Stanković, Lenka Mrđenov, Nikola Kostić
Kabinet: 116

Sadržaj predmeta:
Obuhvata udžbenik i radnu svesku sa gramatičkim vežbanjima i vežbanjima u kojima je naglasak na vokabularu. Na platformi Moodle postavljaju se dodatni materijali (dopuna udžbeniku) koji podstiču razvoj veština komunikacije, slušanja, čitanja i pisanja. Vežba se fluentnost kroz stvaranje različitih komunikativnih situacija i kroz konverzaciju.

Oblici nastave:
Praktična nastava uz podučavanje gramatičkih struktura. Primenjuje se komunikativna metoda u učenju stranog jezika, pri čemu se očekuje da je student aktivni učesnik u predavanju. Primenjuju se raznovrsna gramatička vežbanja, kao i vežbanja vokabulara, audio-vizuelna vežbanja. Studenti izrađuju projekte individualno i/ili u paru/grupi. Studenti se podstiču da uzmu aktivno učešće u času.

Cilj predmeta:
Razvijanje komunikativnih kompetencija kod studenata, razvijanje pisanih i usmenih veština. Studenti treba da ovladaju strukturom opšteg španskog jezika na nivou A1 sa elementima hispanske kulture (Španija/Centralna Amerika/Južna Amerika).

Ishod predmeta:
Osposobljavanje studenata da se usmeno i pisano izražavaju na španskom jeziku. Studenti prepoznaju i razumeju reči i izraze koji su u svakodnevnoj upotrebi, a naročito one koji su neophodni kako bi zadovoljili osnovne potrebe ukoliko se nađu u hispanskom okruženju. Očekuje se da student ume da predstavi sebe i druge, da pruži prostorne informacije, opisuje osobe i predmete, postavlja pitanja, kao i da napiše kraće poruke i kraći sastav (od 80 do 100 reči). Takođe, očekuje se da student poseduje osnovno poznavanje hispanske kulture (istaknute ličnosti, običaji, festivali, itd). Opšta jezička kompetencija je na nivou A1.

Literatura:
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro del alumno. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro de ejercicios. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
• Valožić, Luiza. 2018. Špansko-srpski i srpsko-španski rečnik. Beograd: Zavod za udžbenike.
www.wordreference.com
www.aprenderespanol.org
www.profedeele.es

Način ocenjivanja:
Predispitne obaveze (40%):

1. tri testa od po 10 poena (preko platforme Moodle) (30 poena, 30% od ukupne ocene)
  2. sastav (preko platforme Moodle) (10 poena, 10% od ukupne ocene)

Završni ispit – pismeni (60%).

Bodovna skala:

Ocena

Značenje ocene

Broj poena

odličan – izuzetan

odličan

vrlo dobar

dobar

dovoljan

(5)

nije položio

do 50

NAPOMENE:
Pohađanje nastave je obavezno.
Potrebno je da student mora da ispuni predispitne obaveze kako bi stekao uslov za izlazak na završni ispit. Student je ostvario predispitne obaveze ukoliko je polagao sva tri testa i napisao sastav, i ukoliko je redovno prisustvovao nastavi. Na svakom od segmenata predispitnih obaveza je neophodno ostvariti poene. Ukoliko je broj poena na nekoj od predispitnih obaveza nula (0), student nije ispunio predispitne obaveze i nema pravo polaganja završnog ispita. Testovi i sastav se rade preko platforme Moodle, u unapred utvrđenim nedeljama, a u terminima koji će biti saopšteni na času.
Na završnom ispitu je neophodno da student ostvari najmanje 51%.
U slučaju da student nije polagao ili nije ostvario poene na predispitnim obavezama (testovima), nema pravo polaganja završnog ispita.