Савремени шпански језик П-2

Кабинет: 116

Услов: Положен или одслушан предмет Савремени шпански језик П-1

Садржај предмета:
Обухвата уџбеник и радну свеску са граматичким вежбањима и вежбањима у којима је нагласак на вокабулару. На платформи Moodle постављају се додатни материјали (допуна уџбенику) који подстичу развој вештина комуникације, слушања, читања и писања. Вежба се флуентност кроз стварање различитих комуникативних ситуација и кроз конверзацију.

Облици наставе:
Практична настава уз подучавање граматичких структура. Примењује се комуникативна метода у учењу страног језика, при чему се очекује да је студент активни учесник у предавању. Примењују се разноврсна граматичка вежбања, као и вежбања вокабулара, аудио-визуелна вежбања. Студенти израђују пројекте индивидуално и/или у пару/групи. Студенти се подстичу да узму активно учешће у часу.

Циљ предмета:
Развијање комуникативних компетенција код студената, развијање писаних и усмених вештина. Студенти треба да овладају структуром општег шпанског језика на нивоу А2 са елементима хиспанске културе (Шпанија/Централна Америка/Јужна Америка).

Исход предмета:
Оспособљавање студената за мало сложенију комуникацију (писану и усмену) на шпанском језику. Студенти разумеју и користе реченице и изразе који су у свакодневној употреби, а нарочито оне који су неопходни како би задовољили сопствене потребе уколико се нађу у хиспанском окружењу. Очекује се да студент може да комуницира у садашњем и прошлом времену, као и да пише поруке и саставе (од 100 до 120 речи) на задате теме. Tакође, oчекује се да студент поседује основно познавање хиспанске културе (истакнуте личности, обичаји, фестивали, итд). Општа језичка компетенција је на нивоу А2.

Литература:
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro del alumno. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro de ejercicios. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
• Валожић, Луиза. 2018. Шпанско-српски и српско-шпански речник. Београд: Завод за уџбенике.
www.wordreference.com

није положио

до 50

НАПОМЕНЕ:
Похађање наставе је обавезно.
Студент мора да испуни предиспитне обавезе како би стекао услов за излазак на завршни испит. Студент је остварио предиспитне обавезе уколико је полагао колоквијум и редовно присуствовао настави. На колоквијуму је неопходно  остварити поене.  Уколико је број поена на колоквијуму нула (0), студент није испунио предиспитне обавезе и нема право полагања завршног испита. Колоквијум се искључиво полаже на редовном часу, у унапред одређеном термину (видети у плану рада).
Студент је положио писмени део завршног испита уколико је остварио најмање 51% од укупног броја поена на тесту. Уколико коначна оцена није позитивна (односно, уколико студент оствари мање од 51% поена), у наредном испитном року студент има право да полаже само завршни испит (писмено-усмени), односно нема право поправног колоквијума. Уколико студент не положи усмени део испита, писмени део (као и предиспитне обавезе, односно колоквијум) важи онолико испитних рокова на које студент има право полагања истог предмета, односно, највише још два рока (септембар и октобар). Усмени део испита је, као и писмени, обавезан, све и уколико студент и без њега има довољан број поена за пролазну оцену. На усменом испиту такође је неопходно да студент оствари најмање 51%.
У случају да студент није полагао или није остварио поене на предиспитним обавезама (колоквијуму), нема право полагања завршног испита.