Savremeni španski jezik P-2

Kabinet: 116

Uslov: Položen ili odslušan predmet Savremeni španski jezik P-1

Sadržaj predmeta:
Obuhvata udžbenik i radnu svesku sa gramatičkim vežbanjima i vežbanjima u kojima je naglasak na vokabularu. Na platformi Moodle postavljaju se dodatni materijali (dopuna udžbeniku) koji podstiču razvoj veština komunikacije, slušanja, čitanja i pisanja. Vežba se fluentnost kroz stvaranje različitih komunikativnih situacija i kroz konverzaciju.

Oblici nastave:
Praktična nastava uz podučavanje gramatičkih struktura. Primenjuje se komunikativna metoda u učenju stranog jezika, pri čemu se očekuje da je student aktivni učesnik u predavanju. Primenjuju se raznovrsna gramatička vežbanja, kao i vežbanja vokabulara, audio-vizuelna vežbanja. Studenti izrađuju projekte individualno i/ili u paru/grupi. Studenti se podstiču da uzmu aktivno učešće u času.

Cilj predmeta:
Razvijanje komunikativnih kompetencija kod studenata, razvijanje pisanih i usmenih veština. Studenti treba da ovladaju strukturom opšteg španskog jezika na nivou A2 sa elementima hispanske kulture (Španija/Centralna Amerika/Južna Amerika).

Ishod predmeta:
Osposobljavanje studenata za malo složeniju komunikaciju (pisanu i usmenu) na španskom jeziku. Studenti razumeju i koriste rečenice i izraze koji su u svakodnevnoj upotrebi, a naročito one koji su neophodni kako bi zadovoljili sopstvene potrebe ukoliko se nađu u hispanskom okruženju. Očekuje se da student može da komunicira u sadašnjem i prošlom vremenu, kao i da piše poruke i sastave (od 100 do 120 reči) na zadate teme. Takođe, očekuje se da student poseduje osnovno poznavanje hispanske kulture (istaknute ličnosti, običaji, festivali, itd). Opšta jezička kompetencija je na nivou A2.

Literatura:
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro del alumno. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro de ejercicios. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
• Valožić, Luiza. 2018. Špansko-srpski i srpsko-španski rečnik. Beograd: Zavod za udžbenike.
www.wordreference.com

nije položio

do 50

NAPOMENE:
Pohađanje nastave je obavezno.
Student mora da ispuni predispitne obaveze kako bi stekao uslov za izlazak na završni ispit. Student je ostvario predispitne obaveze ukoliko je polagao kolokvijum i redovno prisustvovao nastavi. Na kolokvijumu je neophodno  ostvariti poene.  Ukoliko je broj poena na kolokvijumu nula (0), student nije ispunio predispitne obaveze i nema pravo polaganja završnog ispita. Kolokvijum se isključivo polaže na redovnom času, u unapred određenom terminu (videti u planu rada).
Student je položio pismeni deo završnog ispita ukoliko je ostvario najmanje 51% od ukupnog broja poena na testu. Ukoliko konačna ocena nije pozitivna (odnosno, ukoliko student ostvari manje od 51% poena), u narednom ispitnom roku student ima pravo da polaže samo završni ispit (pismeno-usmeni), odnosno nema pravo popravnog kolokvijuma. Ukoliko student ne položi usmeni deo ispita, pismeni deo (kao i predispitne obaveze, odnosno kolokvijum) važi onoliko ispitnih rokova na koje student ima pravo polaganja istog predmeta, odnosno, najviše još dva roka (septembar i oktobar). Usmeni deo ispita je, kao i pismeni, obavezan, sve i ukoliko student i bez njega ima dovoljan broj poena za prolaznu ocenu. Na usmenom ispitu takođe je neophodno da student ostvari najmanje 51%.
U slučaju da student nije polagao ili nije ostvario poene na predispitnim obavezama (kolokvijumu), nema pravo polaganja završnog ispita.