Савремени шпански језик П-4

Професорка: др Анђелка Пејовић, редовна професорка
Лекторка: др Јелена Ковач
Кабинет: 116

Услов: Положен предмет Савремени шпански језик П-2 и положен (или одслушан) предмет Савремени шпански језик П-3

Садржај предмета:
Обухвата уџбеник и радну свеску са граматичким вежбањима и вежбањима у којима је нагласак на вокабулару. На платформи Moodle постављају се додатни материјали (допуна уџбенику) који подстичу развој вештина комуникације, слушања, читања и писања. Вежба се флуентност кроз стварање различитих комуникативних ситуација и кроз конверзацију.

Облици наставе:
Практична настава уз подучавање граматичких структура. Примењује се комуникативна метода у учењу страног језика, при чему се очекује да је студент активни учесник у предавању. Примењују се разноврсна граматичка вежбања, као и вежбања вокабулара, аудио-визуелна вежбања. Студенти израђују пројекте индивидуално и/или у пару/групи. Студенти се подстичу да узму активно учешће у часу.

Циљ предмета:
Развијање комуникативних компетенција код студената, развијање писаних и усмених вештина. Студенти треба да овладају структуром општег шпанског језика на нивоу А1 са елементима хиспанске културе (Шпанија/Централна Америка/Јужна Америка).

Исход предмета:
оспособљавање студената да се усмено и писано изражавају на шпанском језику. Студенти препознају и разумеју речи и изразе који су у свакодневној употреби, а нарочито оне који су неопходни како би задовољили основне потребе уколико се нађу у хиспанском окружењу. Очекује се да студент уме да представи себе и друге, да пружи просторне информације, описује особе и предмете, поставља питања, као и да напише краће поруке и краћи састав (од 80 до 100 речи). Такође, очекује се да студент поседује основно познавање хиспанске културе (истакнуте личности, обичаји, фестивали, итд). Општа језичка компетенција је на нивоу А1.

Литература:
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro del alumno. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro de ejercicios. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
• Валожић, Луиза. 2018. Шпанско-српски и српско-шпански речник. Београд: Завод за уџбенике.
www.wordreference.com

није положио

до 50

НАПОМЕНЕ:
Похађање наставе је обавезно.
Студент мора да испуни предиспитне обавезе како би стекао услов за излазак на завршни испит. Студент је остварио предиспитне обавезе уколико је полагао тест, радио састав и редовно присуствовао настави. На тесту (колоквијуму) је неопходно  остварити поене. Уколико је број поена на тесту нула (0), студент није испунио предиспитне обавезе и нема право полагања завршног испита.
Студент је положио писмени део завршног испита уколико је остварио најмање 51% од укупног броја поена на тесту. Уколико коначна оцена није позитивна (односно, уколико студент оствари мање од 51% поена), у наредном испитном року студент има право да полаже само завршни испит (писмено-усмени), односно нема право поправног теста-колоквијума. Уколико студент не положи усмени део испита, писмени део (као и предиспитне обавезе) важи онолико испитних рокова на које студент има право полагања истог предмета. Усмени део испита је, као и писмени, обавезан, све и уколико студент и без њега има довољан број поена за пролазну оцену. На усменом испиту такође је неопходно да студент оствари најмање 51%.
У случају да студент није полагао или није остварио поене на предиспитним обавезама, нема право полагања завршног испита.