Savremeni španski jezik P-4

Profesorka: dr Anđelka Pejović, redovna profesorka
Lektorka: dr Jelena Kovač
Kabinet: 116

Uslov: Položen predmet Savremeni španski jezik P-2 i položen (ili odslušan) predmet Savremeni španski jezik P-3

Sadržaj predmeta:
Obuhvata udžbenik i radnu svesku sa gramatičkim vežbanjima i vežbanjima u kojima je naglasak na vokabularu. Na platformi Moodle postavljaju se dodatni materijali (dopuna udžbeniku) koji podstiču razvoj veština komunikacije, slušanja, čitanja i pisanja. Vežba se fluentnost kroz stvaranje različitih komunikativnih situacija i kroz konverzaciju.

Oblici nastave:
Praktična nastava uz podučavanje gramatičkih struktura. Primenjuje se komunikativna metoda u učenju stranog jezika, pri čemu se očekuje da je student aktivni učesnik u predavanju. Primenjuju se raznovrsna gramatička vežbanja, kao i vežbanja vokabulara, audio-vizuelna vežbanja. Studenti izrađuju projekte individualno i/ili u paru/grupi. Studenti se podstiču da uzmu aktivno učešće u času.

Cilj predmeta:
Razvijanje komunikativnih kompetencija kod studenata, razvijanje pisanih i usmenih veština. Studenti treba da ovladaju strukturom opšteg španskog jezika na nivou A1 sa elementima hispanske kulture (Španija/Centralna Amerika/Južna Amerika).

Ishod predmeta:
osposobljavanje studenata da se usmeno i pisano izražavaju na španskom jeziku. Studenti prepoznaju i razumeju reči i izraze koji su u svakodnevnoj upotrebi, a naročito one koji su neophodni kako bi zadovoljili osnovne potrebe ukoliko se nađu u hispanskom okruženju. Očekuje se da student ume da predstavi sebe i druge, da pruži prostorne informacije, opisuje osobe i predmete, postavlja pitanja, kao i da napiše kraće poruke i kraći sastav (od 80 do 100 reči). Takođe, očekuje se da student poseduje osnovno poznavanje hispanske kulture (istaknute ličnosti, običaji, festivali, itd). Opšta jezička kompetencija je na nivou A1.

Literatura:
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro del alumno. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
Nuevo Prisma fusión. Curso de español para extranjeros. Libro de ejercicios. Niveles A1 + A2. 2014. Equipo Nuevo Prisma. Madrid: Edinumen.
• Valožić, Luiza. 2018. Špansko-srpski i srpsko-španski rečnik. Beograd: Zavod za udžbenike.
www.wordreference.com

nije položio

do 50

NAPOMENE:
Pohađanje nastave je obavezno.
Student mora da ispuni predispitne obaveze kako bi stekao uslov za izlazak na završni ispit. Student je ostvario predispitne obaveze ukoliko je polagao test, radio sastav i redovno prisustvovao nastavi. Na testu (kolokvijumu) je neophodno  ostvariti poene. Ukoliko je broj poena na testu nula (0), student nije ispunio predispitne obaveze i nema pravo polaganja završnog ispita.
Student je položio pismeni deo završnog ispita ukoliko je ostvario najmanje 51% od ukupnog broja poena na testu. Ukoliko konačna ocena nije pozitivna (odnosno, ukoliko student ostvari manje od 51% poena), u narednom ispitnom roku student ima pravo da polaže samo završni ispit (pismeno-usmeni), odnosno nema pravo popravnog testa-kolokvijuma. Ukoliko student ne položi usmeni deo ispita, pismeni deo (kao i predispitne obaveze) važi onoliko ispitnih rokova na koje student ima pravo polaganja istog predmeta. Usmeni deo ispita je, kao i pismeni, obavezan, sve i ukoliko student i bez njega ima dovoljan broj poena za prolaznu ocenu. Na usmenom ispitu takođe je neophodno da student ostvari najmanje 51%.
U slučaju da student nije polagao ili nije ostvario poene na predispitnim obavezama, nema pravo polaganja završnog ispita.