Poziv na predavanje msr Darka Ilina
Pozivamo vas na predavanje msr Darka Ilina (Univerzitet u Novoj Gorici) koje će se održati u sredu, 20. novembra...
Pozivamo vas na predavanje msr Darka Ilina (Univerzitet u Novoj Gorici) koje će se održati u sredu, 20. novembra...
Obaveštavamo vas da je u pripremi prikupljanje članaka za novi broj naučnog časopisa DiSlaw (Didaktika slovensk...
Za studente slovenačkog jezika - u toku je prikupljanje priloga za novi broj časopisa V prihodnosti bo vse bolje...
Vežbe iz predmeta Praktikum iz slovenistike i Prevođenje za sloveniste počeće 15.10.2023. Moguće su manje izmene...
Savremeni slovenački jezik 1 – prijava preko centralizovanog fakultetskog linka (Gugl formular), koji će biti ob...
Predavanja kod prof. Željka Markovića počeće 14. oktobra u 13:15. U predstojećem semestru tema predavanja bić...
Upis ocena iz svih slovenističkih predmeta biće 22.8. u 11h i 16.9. u 11h u kabinetu 15a. U indeks upišite sve p...
Upis ocena iz svih slovenističkih predmeta biće u sredu 10.7. od 11 do 12h u kabinetu 15a. U indeks upišite sve ...
Словеначки језик
Студије словеначког језика и културе могу се комбиновати са студијама Опште лингвистике, Библиотекарства и информатике, као и са студијама било ког страног језика на Филолошком факултету. Студент се може одлучити за формат четворогодишњих студија, паралелних са неком од других студијских група или може бирати појединачне предмете из области словенистике.
Лекторат за словеначки језик организује многобројне и разноврсне догађаје, пројекте, стучне екскурзије и позива гостујуће предаваче, чиме се студентима пружа могућност да активно учествују у ваннаставним активностима и већ током студија добију релевантна радна искуства из области за коју се школују, а рад у малим групама и пријатном окружењу омогућава студентима да брзо напредују. Најуспешнији студенти словеначког језика раде као предавачи и преводиоци, запослени су у високим државним установама, словеначким представништвима, медијским и издавачким кућама.
Студенти се у оквиру основних студија могу одлучити за праћење неког од појединачних предмета из области словеначког језика и културе или за групу предмета, у зависности од њихових интересовања и потреба. По завршетку основних студија постоји могућност да студенти наставе студије из области словенистике на мастер и докторским студијама.
На располагању су бројне стипендије за летње школе језика у Словенији, као и међународне стипендије које омогућавају дужи боравак на неком од словеначких односно европских универзитета.
На мастер академским студијама студенти стичу нова теоријска, практична и стручна знања, чиме се даље оспособљавају за обављање различитих послова у струци. Наставним садржајима мастер студија надограђују се знања стечена на основним академским студијама у одговарајућим областима. Студенти похађају курсеве којима спецификују стечена знања, а такође стичу знања о облицима академског истраживачког рада која ће применити приликом израде мастер завршног рада.
Настава словеначког језика одржава се уз велику подршку Центра за словеначки као други/страни језик са Филозофског факултета у Љубљани, који нашим студентима омогућава усавршавања у оквиру Семинара за словеначки језик, литературу и културу, као и у оквиру Летње школе словеначког језика. У сарадњи са Центром за словеначки као други/страни језик, Катедром за словенистику Филозофског факултета у Љубљани, као и другим словеначким универзитетима, организују се гостовања водећих стручњака из области словенистике, а у сарадњи са Националним саветом словеначке мањине у Србији остварује се сарадња у области културе.
Први течајеви словеначког језика и књижевности у Београду одржани су пре више од сто година. На Великој школи у Београду проф. Павле Поповић одржао је курс словеначког језика 1907/08. године, а још 1905. одржао је први курс словеначке књижевности. Настава из предмета Словеначки језик је на (тадашњем) Филозофском факултету у Београду први пут званично уведена Статутом из 1947. Међутим, пуних десет година није било предавача за овај језик. Од 1958. до 1967. словеначки језик у Београду предаје проф. др Рудолф Коларич, а затим Јанко Јуранчич, који објављује и први уџбеник словеначког језика за оне којима је српскохрватски језик први/матерњи. Наставу словеначког језика је неколико година држао Миха Мате, а 1976. за лектора бива бирана Катјуша Закрајшек. Године 1989. асистент за словеначки језик постаје Маја Ђукановић.