Poziv na predavanje msr Darka Ilina
Pozivamo vas na predavanje msr Darka Ilina (Univerzitet u Novoj Gorici) koje će se održati u sredu, 20. novembra...
Pozivamo vas na predavanje msr Darka Ilina (Univerzitet u Novoj Gorici) koje će se održati u sredu, 20. novembra...
Obaveštavamo vas da je u pripremi prikupljanje članaka za novi broj naučnog časopisa DiSlaw (Didaktika slovensk...
Za studente slovenačkog jezika - u toku je prikupljanje priloga za novi broj časopisa V prihodnosti bo vse bolje...
Vežbe iz predmeta Praktikum iz slovenistike i Prevođenje za sloveniste počeće 15.10.2023. Moguće su manje izmene...
Savremeni slovenački jezik 1 – prijava preko centralizovanog fakultetskog linka (Gugl formular), koji će biti ob...
Predavanja kod prof. Željka Markovića počeće 14. oktobra u 13:15. U predstojećem semestru tema predavanja bić...
Upis ocena iz svih slovenističkih predmeta biće 22.8. u 11h i 16.9. u 11h u kabinetu 15a. U indeks upišite sve p...
Upis ocena iz svih slovenističkih predmeta biće u sredu 10.7. od 11 do 12h u kabinetu 15a. U indeks upišite sve ...
Slovenački jezik
Studije slovenačkog jezika i kulture mogu se kombinovati sa studijama Opšte lingvistike, Bibliotekarstva i informatike, kao i sa studijama bilo kog stranog jezika na Filološkom fakultetu. Student se može odlučiti za format četvorogodišnjih studija, paralelnih sa nekom od drugih studijskih grupa ili može birati pojedinačne predmete iz oblasti slovenistike.
Lektorat za slovenački jezik organizuje mnogobrojne i raznovrsne događaje, projekte, stučne ekskurzije i poziva gostujuće predavače, čime se studentima pruža mogućnost da aktivno učestvuju u vannastavnim aktivnostima i već tokom studija dobiju relevantna radna iskustva iz oblasti za koju se školuju, a rad u malim grupama i prijatnom okruženju omogućava studentima da brzo napreduju. Najuspešniji studenti slovenačkog jezika rade kao predavači i prevodioci, zaposleni su u visokim državnim ustanovama, slovenačkim predstavništvima, medijskim i izdavačkim kućama.
Studenti se u okviru osnovnih studija mogu odlučiti za praćenje nekog od pojedinačnih predmeta iz oblasti slovenačkog jezika i kulture ili za grupu predmeta, u zavisnosti od njihovih interesovanja i potreba. Po završetku osnovnih studija postoji mogućnost da studenti nastave studije iz oblasti slovenistike na master i doktorskim studijama.
Na raspolaganju su brojne stipendije za letnje škole jezika u Sloveniji, kao i međunarodne stipendije koje omogućavaju duži boravak na nekom od slovenačkih odnosno evropskih univerziteta.
Na master akademskim studijama studenti stiču nova teorijska, praktična i stručna znanja, čime se dalje osposobljavaju za obavljanje različitih poslova u struci. Nastavnim sadržajima master studija nadograđuju se znanja stečena na osnovnim akademskim studijama u odgovarajućim oblastima. Studenti pohađaju kurseve kojima specifikuju stečena znanja, a takođe stiču znanja o oblicima akademskog istraživačkog rada koja će primeniti prilikom izrade master završnog rada.
Nastava slovenačkog jezika održava se uz veliku podršku Centra za slovenački kao drugi/strani jezik sa Filozofskog fakulteta u Ljubljani, koji našim studentima omogućava usavršavanja u okviru Seminara za slovenački jezik, literaturu i kulturu, kao i u okviru Letnje škole slovenačkog jezika. U saradnji sa Centrom za slovenački kao drugi/strani jezik, Katedrom za slovenistiku Filozofskog fakulteta u Ljubljani, kao i drugim slovenačkim univerzitetima, organizuju se gostovanja vodećih stručnjaka iz oblasti slovenistike, a u saradnji sa Nacionalnim savetom slovenačke manjine u Srbiji ostvaruje se saradnja u oblasti kulture.
Prvi tečajevi slovenačkog jezika i književnosti u Beogradu održani su pre više od sto godina. Na Velikoj školi u Beogradu prof. Pavle Popović održao je kurs slovenačkog jezika 1907/08. godine, a još 1905. održao je prvi kurs slovenačke književnosti. Nastava iz predmeta Slovenački jezik je na (tadašnjem) Filozofskom fakultetu u Beogradu prvi put zvanično uvedena Statutom iz 1947. Međutim, punih deset godina nije bilo predavača za ovaj jezik. Od 1958. do 1967. slovenački jezik u Beogradu predaje prof. dr Rudolf Kolarič, a zatim Janko Jurančič, koji objavljuje i prvi udžbenik slovenačkog jezika za one kojima je srpskohrvatski jezik prvi/maternji. Nastavu slovenačkog jezika je nekoliko godina držao Miha Mate, a 1976. za lektora biva birana Katjuša Zakrajšek. Godine 1989. asistent za slovenački jezik postaje Maja Đukanović.