Навигација

Филозофија књижевности

ФИЛОЗОФИЈА КЊИЖЕВНОСТИ


Професор: др Желимир Вукашиновић, ванредни професор
Година студија: V
Трајање: 1 семестар (IX)
Статус предмета: ИП
Шифра предмета: 1500501
Број кредита: 6


Циљ предмета
Упућивање у основе литерарне херменeутике. Упућивање у однос између филозофијеи књижевности као хоризонта могућег (само)разумевања и интерпретирања егзистенције. Осветљавање карактера књижевности у контексту метафизичких основа односа између модерне и постмодерне, те онтолошког питања односа човека, језика и поетичког мишљења.


Исход предмета
Развијање критичког мишљења у контексту разумевања значаја односа између филозофије и књижевности. Разумевање полазишта и основних карактеристика филозофије књижевности, разлике између филозофије књижевности, књижевне критике и теорије књижевности, и сагледавање могућности херменеутичког приступа делу књижевности. Упућеност у деконструктивистичко читање дела књижевности и његова очувања у интерпретативној отворености (кон)текста и језика.


Садржај предмета
Наставни програм обухвата предавања којима ће се, у различитим циклусима, третирати специфична питања која се препознају као битна по однос филозофије и књижевности. У фокусу је преиспитивање историјске сврхе и смисла књижевности кроз разумевање разлике између филозофије књижевности, књижевне критике и науке о књижевности. Централна питања ће се, по увођењу у разумевање проблема односа између традиционалне метафизике, истине и песништва, херменeутички третирати у контексту питања о смислу људског бивствовања (Хелдерлин, Ниче, Хајдегер, Миљковић). У исходишту се отвара проблем литераризације књижевности спрам егзистенцијално-онтолошког односа између филозофирања, књижевности и књижевног дела (Сартр, Ками) и наративне структуре идентитета (Рикер).


Начин оцењивања
Активности у току предавања 15%
Семинари 30%
Писмени испит 55%


Литература
1. Солар, М. Филозофија књижевности, стр. 86-112, 171-185, СНЛ, Загреб, 1985.
2. Хајдегер, М. Шумски путеви, „Чему песници“, Плато, Београд, 2000.
3. Хелдерлин, Ф. Нацрти из поетике, стр. 52-72, Братство-јединство, Светови, Нови Сад, 1990.
4. Миљковић, Изабране песме, „О поезији“, БИГЗ, Београд, 1991.
5. Сартр, Ж. П. Шта је књижевност, 18-52, Нолит, Београд, 1984.
6. Ками. А. Есеји, „Филозофија и роман“, „Побуњена поезија“, Paideia, Београд, 2008.
7. Рикер, П. Сопство као други, „Сопство и наративни идентитет“, Јасен, Београд, Никшић, 2004.