Filozofija književnosti
- Početna
- Katedre
- Seminar za društvene nauke
- Bolonja 2015.
- Filozofija književnosti
FILOZOFIJA KNJIŽEVNOSTI
Profesor: dr Želimir Vukašinović, vanredni profesor
Godina studija: V
Trajanje: 1 semestar (IX)
Status predmeta: IP
Šifra predmeta: 1500501
Broj kredita: 6
Cilj predmeta
Upućivanje u osnove literarne hermeneutike. Upućivanje u odnos između filozofijei književnosti kao horizonta mogućeg (samo)razumevanja i interpretiranja egzistencije. Osvetljavanje karaktera književnosti u kontekstu metafizičkih osnova odnosa između moderne i postmoderne, te ontološkog pitanja odnosa čoveka, jezika i poetičkog mišljenja.
Ishod predmeta
Razvijanje kritičkog mišljenja u kontekstu razumevanja značaja odnosa između filozofije i književnosti. Razumevanje polazišta i osnovnih karakteristika filozofije književnosti, razlike između filozofije književnosti, književne kritike i teorije književnosti, i sagledavanje mogućnosti hermeneutičkog pristupa delu književnosti. Upućenost u dekonstruktivističko čitanje dela književnosti i njegova očuvanja u interpretativnoj otvorenosti (kon)teksta i jezika.
Sadržaj predmeta
Nastavni program obuhvata predavanja kojima će se, u različitim ciklusima, tretirati specifična pitanja koja se prepoznaju kao bitna po odnos filozofije i književnosti. U fokusu je preispitivanje istorijske svrhe i smisla književnosti kroz razumevanje razlike između filozofije književnosti, književne kritike i nauke o književnosti. Centralna pitanja će se, po uvođenju u razumevanje problema odnosa između tradicionalne metafizike, istine i pesništva, hermeneutički tretirati u kontekstu pitanja o smislu ljudskog bivstvovanja (Helderlin, Niče, Hajdeger, Miljković). U ishodištu se otvara problem literarizacije književnosti spram egzistencijalno-ontološkog odnosa između filozofiranja, književnosti i književnog dela (Sartr, Kami) i narativne strukture identiteta (Riker).
Način ocenjivanja
Aktivnosti u toku predavanja 15%
Seminari 30%
Pismeni ispit 55%
Literatura
1. Solar, M. Filozofija književnosti, str. 86-112, 171-185, SNL, Zagreb, 1985.
2. Hajdeger, M. Šumski putevi, „Čemu pesnici“, Plato, Beograd, 2000.
3. Helderlin, F. Nacrti iz poetike, str. 52-72, Bratstvo-jedinstvo, Svetovi, Novi Sad, 1990.
4. Miljković, Izabrane pesme, „O poeziji“, BIGZ, Beograd, 1991.
5. Sartr, Ž. P. Šta je književnost, 18-52, Nolit, Beograd, 1984.
6. Kami. A. Eseji, „Filozofija i roman“, „Pobunjena poezija“, Paideia, Beograd, 2008.
7. Riker, P. Sopstvo kao drugi, „Sopstvo i narativni identitet“, Jasen, Beograd, Nikšić, 2004.