Navigacija

Opis predmeta

1406014 - Istorija književnosti renesanse i baroka

Specifikacija predmeta
Naziv Istorija književnosti renesanse i baroka
Akronim 1406014
Studijski program Srpska književnost i jezik sa komparatistikom
Modul
Tip studija osnovne akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
    Nastavnik/saradnik (DON)
      Broj ESPB 6.0 Status predmeta izborni
      Uslovljenost drugim predmetima Oblik uslovljenosti
      Ciljevi izučavanja predmeta U okviru predmeta Istorija književnosti renesanse i baroka studenti se upoznaju sa reprezentativnim delima srpske i opšte književnosti renesanse i baroka, književnim rodovima, vrstama, književnoistorijskim pojavama i procesima u književnosti. Upoznaju se sa socio-kulturnim uslovljenostima tih epoha. Stiču funkcionalna znanja iz teorije i istorije književnosti, neophodna za razumevanje i estetsko vrednovanje dela renesansne i barokne književnosti.
      Ishodi učenja (stečena znanja) Student će steći akademska znanja o književnosti humanizma i renesanse i baroka u evropskom kontekstu. Biće osposobljen da koristi više metoda i komparativni pristup u analitičkoj interpretaciji reprezentativnih dela renesansne i barokne književnosti i pripremljen da kritički sagledava unutrašnji kauzalitet pojava i procesa u književnoistorijskoj perspektivi. Biće pripremljen i za samostalno sticanje znanja iz navedenih književnoistorijskih područja i njihovu primenu u različitim profesionalnim oblastima i prenošenje u obrazovnom procesu.
      Sadržaj predmeta
      Sadržaj teorijske nastave Nastava iz predmeta Istorija književnosti renesanse i baroka ostvaruje se proučavanjem programskih sadržaja koji obuhvataju: predstavljanje istorijskog razvoja književnosti Dubrovnika i Boke Kotorske u epohama humanizma i renesanse i baroka, i njihovih intertekstualnih veza s drugim nacionalnim (italijanskom i dr.) literaturaturama ovih razdoblja; interdisciplinarni pristup tumačenju relacija reprezentativnih dela (po rodovima i vrstama) književnosti Dubrovnika i Boke Kotorske sa evropskom literaturom navedenih razdoblja.
      Sadržaj praktične nastave Praktično tumačenje i vrednovanje pojedinih reprezentativnih dela oblasti obrađenih u teorijskoj nastavi.
      Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
      Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
      2 1
      Metode izvođenja nastave
      Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
      Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
      Aktivnosti u toku predavanja 20 Pismeni ispit
      Praktična nastava 20 Usmeni ispit 60
      Projekti
      Kolokvijumi
      Seminari