Navigacija

Opis predmeta

21MJKK01 - Akademske veštine

Specifikacija predmeta
Naziv Akademske veštine
Akronim 21MJKK01
Studijski program Jezik, književnost, kultura
Modul modul Germanske studije: Zapadna i Severna Evropa, modul Književnost i kultura, modul Komunikacija, mediji i kultura, modul Orijentalne studije, modul Romanistika
Tip studija master akademske studije
Nastavnik (predavač)
Nastavnik/saradnik (vežbe)
Nastavnik/saradnik (DON)
    Broj ESPB 6.0 Status predmeta obavezni/izborni
    Uslovljenost drugim predmetima Upisane master akademske studije na studijskom programu Jezik, književnost, kultura. Oblik uslovljenosti
    Ciljevi izučavanja predmeta Studenti treba da se upoznaju sa osnovnim karakteristikama i ciljevima akademskog pisanja; da upoznaju osnovne principe i tehničke konvencije u oblikovanju i pisanju akademskih tekstova; da usavrše sposobnost pronalaženja i povezivanja informacija u tekstu i njihovog povezivanja sa postojećim znanjem, razumevanja i rezimiranja argumentativnih tekstova i njihovog kritičkog preispitivanja; da ovladaju osnovnim principima sažetog, jasnog i savesnog predstavljanja rezultata sopstvenog istraživanja, u pisanom i usmenom obliku.
    Ishodi učenja (stečena znanja) Studenti će biti sposobni da oblikuju svoje istraživačke radove na pregledan i jasan način, poštujući uobičajene konvencije u pogledu strukture i tehničkog oblikovanja naučnih tekstova, i citiranja i navođenja korišćenih izvora. Studenti će biti sposobni da izrade pregled pročitane literature, da u pročitanoj literaturi pronađu ključne informacije i argumente, povežu ih sa ranijim i znanjima, razlikuju iznete činjenice od interpretacije i izdvoje bitne zaključke i argumente kojima se oni potkrepljuju i da kritički vrednuju iznete rezultate. Najzad, studenti će biti osposobljeni da sami izlažu rezultate sopstvenih istraživanja na jasan i razumljiv način.
    Sadržaj predmeta
    Sadržaj teorijske nastave Osobine akademskog diskursa. Najvažnije vrste akademskih tekstova: istraživački rad (članak); pregledni rad (članak); prikaz; anotirana bibliografija; polemika. Tehničko oblikovanje rada. Načini citiranja i navođenja izvora. Akademska čestitost, plagijat i autoplagijat. Struktura naučnog rada (sažetak, uvod, teorijski pristup, predstavljanje građe, metode, rezultati, analiza, diskusija, zaključak, rezime). Razlikovanje činjenica i njihove interpretacije. Osnovni principi izlaganja rezultata.
    Sadržaj praktične nastave Pisanje rezimea teksta. Pronalaženje informacija u tekstu i njihovo povezivanje. Pronalaženje argumenata za tvrdnje iznete u tekstu. Pronalaženje ključnih reči u tekstu. Pisanje apstrakta i sažetka naučnog rada. Upućivanje na izvore u tekstu i navođenje citirane literature na kraju rada; stilovi citiranja. Strategije čitanja. Usmeno izlaganje rezultata istraživanja.
    Literatura
    1. L. Kuba i Dž. Koking, Metodologija izrade naučnog teksta.Podgorica – Banja Luka: Cid – Romanov, 2004.
    2. M. Kleut, Naučno delo od istraživanja do štampe, Novi Sad: Akademska knjiga, 2008.
    3. M. Boeglin, Akademsko pisanje korak po korak. Novi Sad: Akademska knjiga, 2015.
    Broj časova aktivne nastave nedeljno tokom semestra/trimestra/godine
    Predavanja Vežbe DON Studijski i istraživački rad Ostali časovi
    2 2
    Metode izvođenja nastave Izlaganje, razgovor, rad na tekstu.
    Ocena znanja (maksimalni broj poena 100)
    Predispitne obaveze Poena Završni ispit Poena
    Aktivnosti u toku predavanja Pismeni ispit 60
    Praktična nastava 40 Usmeni ispit
    Projekti
    Kolokvijumi
    Seminari