Aktuelnosti
- Početna
- Katedre
- Opšta književnost i teorija književnosti
- Aktuelnosti
U okviru kursa Šekspir i renesansna drama u Evropi 1: istorijske drame i komedije (2024/2025) ostvarena je saradnja sa Narodnom bibliotekom Srbije i Unijom govornika engleskog jezika u vidu gostujućeg predavanja profesora Juana Fernija sa Šekspirovog instituta u Stratfordu na Ejvonu. Veoma posećenom predavanju pod naslovom Šekspir ovenčan dijalozima prisustvovali su studenti svih godina Opšte književnosti i teorije književnosti, bivši studenti i šira publika.
Vest i pristup predavanju prenela je Konferencija evropskih nacionalnih biblioteka:
Predavanje je, takođe, dostupno na sajtu i na društvenim mrežama Narodne biblioteke Srbije:
FESTIVAL EVROPSKE DRAME U BEOGRADSKOM DRAMSKOM POZORIŠTU
Festival evropske drame (FED) „O čemu sanjaš - između dijaloga i monologa u savremenoj evropskoj drami” će se održati od 18. do 21. novembra 2024. godine u Beogradskom dramskom pozorištu, u organizaciji BDP-a, udruženja Srebrno drvo i Treći Trg.
Biće predstavljeno sedam komada napisanih na manje zastupljenim evropskim jezicima: češkom, portugalskom, holandskom, grčkom, švedskom, rumunskom i norveškom.
Festival će biti otvoren 18. novembra premijerom predstave “Ples u vodi” češkog autora Davida Drabeka, u režiji Dine Radoman, a od 19. do 21. novembra održaće se šest javnih čitanja tekstova najistaknutijih i savremenih, evropskih, dramskih pisaca sa kojima će biti organizovani i razgovori, a koji će biti gosti Beogradskog dramskog pozorišta.
Svi programi će biti održani na Maloj sceni “Predrag Pepi Laković” BDP-a, ulaz je slobodan, a karte se mogu preuzeti na biletarnici Beogradskog dramskog pozorišta od 8. do 18.11.
U okviru javnih čitanja, odabrano je šest drama:“Sagrada familia” Žasinta Lukaša Pireša iz Portugala, “Here We Go Again“ („Evo nas opet“) Anelies Verbeke iz Belgije, “Glad” Haralambosa Janua sa Kipra, “Životinje u begu“ Kristine Uzunidis iz Švedske, “Zelena mačka” Elise Vilk iz Rumunije i, kao poseban događaj, “Seni“ nobelovca Jona Fosea iz Norveške.
Predavanje profesora Juana Fernija sa Šekspirovog instituta u Stratfordu na Ejvonu u Narodnoj biblioteci Srbije, u četvrtak 31. oktobra 2024.
BESPLATNI ČASOVI KOREJSKOG JEZIKA
Od sledeće nedelje će u saradnji Filološkog fakulteta Univeziteta u Beogradu sa Ambasadom Republike Koreje u Srbiji, kao i njihovom Fondacijom za učenje korejskog kao stranog, a u okviru programa Katedre za orijentalistiku, početi BESPLATNI časovi korejskog jezika za zainteresovane studente svih nivoa studija.
Časovi će se držati kako za početnike, tako i za one koji su već učili korejski i žele da
prodube svoje znanje, a biće omogućena i priprema za polaganje korejskog kao stranog, na način na koji je taj ispit sertifikovan u Koreji, što je preduslov za brojne stipendije koje Republika Koreja nudi.
Broj studenata po svakoj grupi biće ograničen na 25 (u dogovoru sa profesorkom koja je stigla iz Koreje). Ovi časovi nisu ni fakultativni, niti su zamena P jezika. Oni se odvijaju u okviru programa koji nudi Ministarstvo obrazovanja Republike Koreje, ne dobijaju se ESPB, niti ima ispita. Dakle, potpuno besplatno i na dobrovoljnoj bazi.
Kako za korejskim jezikom vlada veliko interesovanje, ovo je sjajna prilika za studente da se
upoznaju sa osnovama korejskog jezika, ali i kulture. Raspored predavanja odvijaće se po sledećem rasporedu:
8:00-9:30 utorak početni nivo (A) lektorat
8:00-9:30 četvrtak početni nivo(B) lektorat
8:00-9:30 petak srednji novo lektorat
9:45-11:15 utorak TOPIK I lektorat/priprema za TOPIK I test
9:45-11:15 četvrtak TOPIK II lektorat/priprema za TOPIK II test
Novosti iz Evropske univerzitetske alijanse Circle U. za mart 2024: pozivi za dve letnje škole i organizacija radionice na Medicinskom fakultetu namenjene studentima društvenih i medicinskih nauka.
„CV“ KLINIKA NA TVOM FAKULTETU
Zanima te kako na najbolji način da predstaviš sebe u prijavnom dokumentu za posao, praksu, stipendije? Želiš da saznaš koje su najčešće greške u radnoj biografiji i kako da ih izbegneš? Centar za razvoj karijere i savetovanje studenata Univerziteta u Beogradu i renomirane kompanije gostuju na Filološkom fakultetu u okviru programa „CV“ klinika na tvom fakultetu. Pozivamo te da nam se pridružiš, poneseš svoj „CV“ i čuješ vredne savete od poslodavaca. Program je planiran za 15. mart u Sali za sednice od 12 do 15 časova. Pored toga, imaćeš priliku da postaviš pitanja, direktno komuniciraš sa poslodavcima i stvoriš važne kontakte za budućnost. Popuni formular za prijavu na linku ispod i osiguraj svoje mesto https://forms.office.com/e/xUK
Prof. dr Zorica Bečanović Nikolić održala 30. januara 2024. godine predavanje na Univerzitetu Pompeu Fabra u Barseloni.
Circle U.
Univerzitet u Beogradu, kao članica alijanse Circle U., objavljuje konkurs za Circle U. 2023 letnje škole iz oblasti globalnog zdravlja, demokratije i klimatskih promena. Konkurs je otvoren do 28. februara, a više informacija o uslovima, proceduri i procesu prijave, možete naći na: www.circle-u.eu/opportunities/students/summer-schools
3–7 July: Rethinking Global Health
For PhD and postgraduate medical doctor students (M.D.)
Location: Université Paris Cité
24–28 July: Climate Change and Policy: How to Transition to a Post-Carbon Future
For Bachelor students
Location: Humboldt-Universität zu Berlin
7–11 August: Evidence and Democracy in Times of Crisis
For Master students
Location: University of Oslo
7–11 August: Negotiating Climate Change in the Context of Absolute CO2 Limits and Time Frames
For PhD students
Location: Aarhus University
Upitnik o višejezičnosti – Učenje jezika u visokom obrazovanju
Circle U. Think and Do Tank je tim stručnjaka 9 evropskih univerziteta koji vas pozivaju da i sami doprinesete oblikovanju budućnosti visokog obrazovanja iskazujući svoje stavove o učenju stranih jezika. Rezultati istraživanja pomoći će nam da utičemo na javne politike širom Evrope i poboljšamo kurseve jezika na našim univerzitetima (Univerzitet u Beogradu, Universitetet i Oslo, Université catholique de Louvain, Aarhus Universitet, Universität Wien, Università di Pisa, Hümbolt-Universität zu Berlin, Kings College London i Université Paris Cité). Ovaj upitnik osmislili su stručnjaci Univerziteta u Beogradu uz podršku i pomoć ostalih partnera univerzitetske alijanse Circle U. Ako imate nekih pitanja u vezi sa ovim istraživanjem ili želite da saznate rezultate, možete da pišete na adresu: ana-elvira.garcia-lopez@u-paris.fr
Link do veb Circle U.: https://www.circle-u.eu/
Link do upitnika: https://sondage.app.u-paris.fr/981437?lang=sr-Latn
Za popunjavanje upitnika biće vam potrebno oko 10 minuta.
Konkurs Matice srpske za Brankovu nagradu
Na konkursu Matice srpske za Brankovu nagradu koja se dodeljuje autorima najboljih seminarskih, diplomskih i master radova iz oblasti srpske književnosti u školskoj 2020/2021. godini drugu nagradu dobio je Arsen Petrović, student Katedre za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta u Beogradu. Seminarski rad pod naslovom „Braća Karamazovi u tumačenjima Nikole Miloševića i Dragana Stojanovića“ napisan je u okviru predispitnih obaveza na predmetu Aspekti romana Dostojevskog 2, pod mentorstvom prof. dr Jovana Popova. Nagrade su dodeljene na svečanosti održanoj 19. septembra u Matici srpskoj, a video snimak dostupan je na internet adresi https://www.youtube.com/watch?v=Lbulw9dNc8Q.
Letnja škola “Šekspir i Mediteran”
Univerzitet u Veroni organizuje letnju školu “Šekspir i Mediteran”:
SaM – Shakespeare Summer School: The Tempest – Skenè (univr.it)
Konkurs za nagradu prof. dr Radmile Milentijević
Konkurs za nagradu prof. dr Radmile Milentijević:
KONKURS
Književni konkurs “NOVICA TADIĆ”
Na inicijativu Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Zavod za proučavanje kulturnog razvitka raspisuje javni poziv za Književni konkurs “NOVICA TADIĆ” za mlade pesnike. Konkurs se raspisuje u znak sećanja na pesnika Novicu Tadića, čiji je opus obeležio srpsku poeziju na razmeđu 20. i 21. veka i čiji autorski status prevladava sve poetičke i druge podele na aktuelnoj književnoj sceni, a u cilju podsticanja stvaralaštva mladih pesnika na srpskom jeziku. Konkurs je prvi put raspisan 2018. godine. Pravo učešća na konkursu imaju pesnici koji u trenutku raspisivanja konkursa nisu navršili više od 35 godina života i koji pišu na srpskom jeziku, bez obzira u kojoj državi žive. Neobjavljene rukopise pesničkih zbirki, obima do pet autorskih tabaka (80 autorskih stranica), autori treba da dostave isključivo poštom, u pet štampanih primeraka, na adresu: Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, Rige od Fere 4, 11 000 Beograd (sa naznakom: Konkurs „Novica Tadić”). Radovi se potpisuju šifrom, na prvoj strani rukopisa, iznad naslova. Uz rukopise u posebnom zatvorenom kovertu treba dostaviti rešenje šifre, sa sledećim podacima: šifra, ime i prezime, adresa, broj telefona, elektronska adresa i godina rođenja. Autor na konkurs može poslati samo jedan rukopis. Ranije objavljivani i nagrađivani radovi, radovi ranijih dobitnika nagrade “Novica Tadić”, izbori iz prethodno objavljivanih zbirki pesama, nekompletne prijave i radovi potpisani imenom i prezimenom umesto šifrom neće biti uzimani u obzir. Petočlana komisija će pregledati sve prispele radove i izabrati jedan rukopis, a rezultat konkursa će biti objavljeni najkasnije do 17. jula 2022. godine, dana rođenja Novice Tadića. Dobitnik će biti nagrađen plaketom sa likom Novice Tadića, objavljivanjem nagrađenih rukopisa u okviru edicije “Prisustva”, nazvanoj po prvoj pesničkoj zbirci Novice Tadića, pokrenutoj u okviru izdavačke delatnosti Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, kao i novčanim iznosom, koji će biti isplaćen u vidu novčane naknade za nagrađeni rukopis u iznosu od 100.000,00 dinara. Rok za slanje rukopisa je 29. april 2022. godine. Sve dodatne informacije o konkursu moguće je dobiti putem elektronske adrese vladimir.kolaric@zaprokul.org.rs ili na telefon 011 2637 565.
Otvaranje izložbe “ŠARL BODLER I GISTAV FLOBER: začetnici moderne evropske poezije i proze”
Otvaranje izložbe “ŠARL BODLER I GISTAV FLOBER: začetnici moderne evropske poezije i proze”, utorak 30. novembar.
Erazmus+ program
Uvažene koleginice i kolege, koristimo ovu priliku da Vas obavestimo o pozivima za prijavu za individualnu mobilnost u okviru Erazmus+ programa koji će tokom leta i jeseni biti otvoreni na platformi za mobilnost Univerziteta u Beogradu – MobiON (mobion.bg.ac.rs/), kao i o novim rokovima za realizaciju individualne mobilnosti u okviru projekata odobrenih 2019. i 2020. godine. Prema informacijama koje smo dobili od Nacionalne agencije, rok za realizaciju KA 103 projekata iz 2019. godine, biće produžen do 31. marta 2022. godine. S obzirom na činjenicu da nakon ovog datuma neće biti otvaranja poziva za prijavu za individualnu mobilnost u okviru projekta iz 2019. godine, najljubaznije Vas molimo da o ovom roku obavestite studente doktorskih studija, kao i zaposlene na Vašoj instituciji, kako bi se svi blagovremeno prijavili za mobilnosti koje su odobrene u ovom projektnom ciklusu. Napominjemo da studenti osnovnih i master studija neće biti u mogućnosti da se prijave za individualnu mobilnost u okviru projekta iz 2019. godine, imajući u vidu to da se projektni ciklus ističe pre završetka prolećnog semestra na partnerskim institucijama. Studentima doktorskih studija koji planiraju da se prijave za mobilnost sugerišemo da mobilnost planiraju da realizuju u periodu od 15. decembra 2021. do 31. marta 2022. godine, imajući u vidu minimalni uslov od 3 meseca za studentsku mobilnost studenata doktorskih studija. Za inter-institucionalne sporazume u okviru kojih je ugovorena mobilnost samo za studente osnovnih i master studija, Erazmus+ tim Univerziteta u Beogradu preduzeće korake da dogovori realizaciju mobilnosti na nivou doktorskih, kako bi Univerzitet iskoristio sve planirane studentske mobilnosti, te svakako ohrabrujemo doktorante da se prijave za učešće u programu. Programski period realizacije projekta odobrenog u 2020. godini je 31. mart 2023. godine. Tokom otvorenog poziva studenti svih nivoa studija konkurišu za odlazak na mobilnost u narednom semestru, dok se zaposleni mogu prijaviti za odlazak i u tekućem semestru, uz napomenu da nijedna mobilnost neće moći da se realizuje dok Univerzitet u Beogradu ne dobije zvaničnu potvrdu partnerske institucije da je kandidat prihvaćen na mobilnost. Otvaranje i zatvaranje konkursa, kao i postavljanje rokova za evaluaciju i rangiranje biće unapred određeno i automatizovano, a naknadne izmene u vezi sa navedenim rokovima i dostavljanjem konkursne dokumentacije neće biti moguće. Pozivi za prijavu za mobilnosti koje će biti realizovane u prolećnom semestru akademske 2021/22. godine, biće otvoreni 16. jula 2020. godine u 16 časova. Pozivi će biti raspoređeni u tri grupe sa fiksnim datumima prijavljivanja kandidata, odnosno nominacije ESPB koordinatora, a sve u skladu sa zahtevima stranih partnera u vezi sa rokovima za dostavljanje nominacija i registraciju na njihovim internim platformama. Imajući ovo u vidu, najljubaznije molimo sve nadležne službe fakulteta i instituta Univerziteta u Beogradu da, u skladu sa svojim uobičajenim praksama informisanja, pored studenata, blagovremeno obaveste i nastavno i administrativno osoblje da će prijava za nastavne, odnosno trening mobilnosti takođe biti organizovana u navedenim rokovima, a ESPB koordinatore da striktno poštuju rokove za evaluaciju i rangiranje pristiglih prijava. Poziv je otvoren za one Inter-institucionalne sporazume koji su do sada zaključeni, a u okviru sredstava koja su Univerzitetu u Beogradu odobrena za realizaciju mobilnosti u periodu 2019-2021, odnosno 2020-2022. godine. Lista otvorenih poziva nije konačna, jer je objavljivanje poziva za prijavu za mobilnost uslovljeno potpisivanjem Inter-institucionalnog sporazuma sa inostranim partnerima. Shodno tome, pozivi će biti redovno ažurirani u zavisnosti od dinamike potpisivanja Inter-institucionalnih sporazuma, o čemu će ESPB koordinatori dobijati redovna obaveštenja preko MobiON platforme. Ukoliko na konkretnom konkursu ne bude prijavljenih kandidata, a s obzirom na obavezu vraćanja neiskorišćenih sredstava Nacionalnoj agenciji i posrednih posledica u vidu smanjenja iznosa sredstava na predstojećem nacionalnom konkursu, nedodeljene mobilnosti biće redistribuirane rezervnim kandidatima sa celog univerziteta u okviru tekućeg konkursa. Napominjemo i da će statistika realizacije mobilnosti svake od članica u ovom projektnom periodu, uticati na raspodelu sredstava u sledećem. Prokekti odobreni u okviru Ključne akcije 107 i u 2019. i u 2020. godini završavaju se zaključno sa 31. julom 2022. godine. Na ovaj način omogućena je realizacija individualnih mobilnosti u okviru Ključne akcije 107 tokom čitavog trajanja prolećnog semestra 2021/22. godine za studente svih nivoa studija. Napominjemo da mobilnosti neće moći da se realizuju dok Univerzitet u Beogradu ne dobije zvaničnu potvrdu partnerske institucije da je kandidat prihvaćen na mobilnost. Pregled mobilnosti za koje su otvoreni pozivi za prijavu možete pronaći na sledećem linku: mobion.bg.ac.rs/erasmus+/open-calls . Za sva eventualna pitanja i nedoumice, molimo Vas da kontaktirate Erazmus+ tim Univerziteta u Beogradu (mobion.bg.ac.rs/erasmus+/contact) .
KONKURS
Konkurs
Skandinavski kutak raspisuje konkurs za novi volontersko-saradnički tim od 27. maja do 3. juna 2021. godine. Konkurs uključuje dve pozicije, odnosno četiri volonterska mesta. Više o uslovima konkursa i o volonterskim pozicijama možete pronaći u prilogu i na sajtu.
KONKURS
OBJAVA
STIPENDIJA FONDA ZA MLADE TALENTE
STIPENDIJA FONDA ZA MLADE TALENTE: konkurs za stipendiranje do 1.000 studenata završne godine osnovnih akademskih studija i do 500 studenata završne godine master akademskih studija na visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija. Stipendije se odnose na akademsku 2020/2021. godinu.
Konkurs
SREĆNU NOVU GODINU I BOŽIĆNE PRAZNIKE ŽELI VAM KATEDRA ZA OPŠTU KNJIŽEVNOST I TEORIJU KNJIŽEVNOSTI!
U okviru projekta „Identiteti i proces razvoja nasleđa“ prof. dr Kornelije Kvas održao je predavanje Andrićgrad između reprezentacije i stereotipa na Univerzitetu u Nantu. Više o predavanju na stranici Univerziteta.
PRIJEM BRUCOŠA, 1. OKTOBAR 2020.
PRIJEM STUDENATA PRVI PUT UPISANIH NA OSNOVNE AKADEMSKE STUDIJE PRVOG STEPENA U ŠKOLSKOJ 2020/2021. GODINI: KATEDRA ZA OPŠTU KNJIŽEVNOST I TEORIJU KNJIŽEVNOSTI buduće studente primiće 1. oktobra 2020. godine od 12:00 do 13:00 u sali 11.
Predavanje Šekspir i drama savetovanja
U Atrijumu Narodne biblioteke Srbije u četvrtak 12. decembra u 19, profesor Ivan Lupić sa Univerziteta Stanford održaće predavanje pod naslovom Šekspir i drama savetovanja. Oduvek hvaljen zbog univerzalnog uvida u ljudsku prirodu, Šekspir je u dvadesetom veku postao i okosnica posebnog žanra, takozvane literature samopomoći (self-help book). Polazeći od savremenog interesa za Šekspirovo razumevanje ljudske prirode, ovo predavanje nas vraća u renesansu i tadašnje poimanje odnosa između drame i kulture savetovanja. Povod predavanju je Lupićeva knjiga koja je nedavno izašla na engleskom jeziku Subjects of Advice: Drama and Counsel from More to Shakespeare (2019), u kojoj se renesansno savetovanje ispituje kao jedan od formalnih temelja renesansne drame i kao njena glavna veza sa istorijom renesansnog subjekta. Uvodnu reč daće Zorica Bečanović Nikolić.
Pozivamo vas da prisustvujete predavanju „Possible Worlds, Virtual Worlds and Borges’ Forking Paths“ koje će prof. dr Olga Markič, redovna profesorka na Odseku za filozofiju Univerziteta u Ljubljani, održati 10.12.2019. u terminu od 16:45 do 18:15h u učionici 124. Predavanje će biti održano u okviru nastave iz predmeta Postmodernistička kratka priča dr Snežane Kalinić, a biće obavezno i za polaznike njenog kursa Postmodernizam i teorija mogućih svetova.
Šekspir – naš sagovornik
Idejom o globalnom izvođenju Šekspira iz učionica i pozorišta i njegovom približavanju široj publici, otvara se novi ciklus predavanja u Narodnoj biblioteci Srbije pod nazivom Šekspir – naš sagovornik. Ciklus počinje predavanjem Petre Bjelice „Šekspir – sagovornik Dostojevskog“ u ponedeljak 18. novembra u 19.00 sati u atrijumu Narodne biblioteke Srbije. Uvodnu reč ima prof. dr Zorica Bečanović Nikolić. Dobro došli!
Prof. dr Kornelije Kvas na univerzitetu Lomonosov
U prisustvu v. d. dekana Filološkog fakulteta Moskovskog državnog univerziteta „M. V. Lomonosov“ A. A. Lipgarta, upravnice Katedre za slovensku filologiju N. J. Ananjeve, profesora i studenata, predstavljena je knjiga prof. dr Kornelija Kvasa Granice realizma (Zavod za udžbenike, Beograd, 2016) i njeno englesko izdanje: The Boundaries of Realism in World Literature (Lexington Books, Lanham, Boulder, New York, London, 2019). O knjizi je govorio dr Vuk Petrović.
Poštovane koleginice i kolege, pozivamo vas da prisustvujete predavanjima profesora Hebrejskog univerziteta iz Jerusalima (Izrael) – dr Jelene Tolstoj i dr Mihaila Vajskopfa, koja će se održati na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, u okviru naratoloških i komparativnih kurseva koje vodi prof. dr Tanja Popović.
PRVO PREDAVANJE: 11. OKTOBAR 2019, U 17.00, SLUŠAONICA 128 (prvi sprat nove zgrade)
Jelena Tolstoj (Elena D. Tolstaя / Elena D. Tolstaya), doktor filozofije i profesor-emeritus ruske i svetske književnosti
NOVATORSKI POSTUPCI U TOLSTOJEVOM ROMANU RAT I MIR (Tolstoy’s innovations in the novel War and Peace / Эksperimentalьnыe priemы v romane Lьva Tolstogo «Voйna i mir»). Predavanje će biti održano na engleskom jeziku, uz navođenje citata na ruskom. Prevod je obezbeđen.
DRUGO PREDAVANJE: 14. OKTOBAR 2019, U 17.00, SLUŠAONICA 128 (prvi sprat nove zgrade)
Mihail Vajskopf (Mihail Vaйskopf / Mikhail Weisskopf), doktor filoloških nauka, profesor ruske književnosti i teorije književnosti
MATERIJAL I KROJ GOGOLJEVOG ŠINJELA (Material i pokroй gogolevskoй “Šineli”). Predavanje će biti održano na ruskom jeziku. Prevod je obezbeđen.
Shakespeare Association of America
Prof. dr Zorica Bečanović Nikolić učestvovala je, od 15. do 17. aprila 2019, na Univerzitetu u Minesoti u Mineapolisu, u akademskim aktivnostima osnivanja međunarodnog projekta i digitalne baze Citizen Shakespeare. Pokretači projekta su prof. dr Katherine Scheil, sa Univerziteta u Minesoti, prof. dr Ewan Fernie, Professor and Chair of Shakespeare Studies, Shakesepare Institute in Stratford-upon-Avon, University of Birnimgham, dr Paul Edmondson, Head of Research, The Shakespeare Birthplace Trust, dr Micahel Wittmore, Director of the Folger Library, Washington DC, prof. dr Sujata Iyengar, University of Georgia. U okviru godišnje konferencije SAA (Shakespeare Association of America), održane od 18. do 21. aprila 2019, u Vašingtonu DC, konceptu ovog projekta, kao i povezivanju akademskog proučavanja Šekspira i šire publike na globalnom nivou, posvećen je plenarni okrugli sto, na kojem je prof. dr Zorica Bečanović Nikolić govorila uz sve navedene kolege.
Radionica “Merenje demokratije: Kako da koristimo baze podataka o pravima i slobodama?”
Radionica “Merenje demokratije: Kako da koristimo baze podataka o pravima i slobodama?” održaće se u sredu, 17. aprila 2019.godine, u terminu od 11:30 do 13:00h.
Ova radionica prevashodno je namenjena studentima istraživačkog duha, ali i zaposlenima na fakultetima u sastavu Univerziteta u Beogradu. Na radionici će biti predstavljene postojeće i najčešće korišćene javno dostupne onlajn baze podataka za istraživanja u različitim oblastima koje se odnose na bezbednost, sa konkretnim fokusom na baze podataka koje sadrže podatke o različitim pravima i slobodama u svetu danas, kao što su sloboda medija, sloboda na internetu i slično. Učesnici će imati prilike da kroz vežbu isprobaju kako se baze koriste i kako se proverava relevantnost podataka.
Radionicu će držati Ivan Dimitrijević i Ana Paraušić, istraživači u Centru za primenjenu bezbednost na Fakultetu bezbednosti, autori Kataloga baza podataka za istraživanja u oblasti bezbednosti. Ivan Dimitrijević je asistent i doktorand na Fakultetu bezbednosti u Beogradu, trenutno završava doktorsku disertaciju pod nazivom „Otvoreni izvori podataka kao faktor transformacije obaveštajnog rada“. Ana Paraušić je istraživač-pripravnik u Institutu za kriminološka i sociološka istraživanja i doktorand na Fakultetu bezbednosti u Beogradu.
Kako je broj mesta ograničen, prijava je obavezna. Prijava se vrši do 15. aprila u 23:59h popunjavanjem prijavnog formulara.
Radionica “Akademsko pisanje: šta morate da znate a niste se usudili da pitate” održaće se u sredu, 17. aprila, u terminu od 13:30 do 16:30h. Akademske kompetencije između ostalog podrazumevaju sposobnost za uspešno čitanje i pisanje akademskih tekstova i u direktnoj su vezi sa akademskim uspehom. Ova znanja i veštine se, naravno, uče, a osvešćivanje forme i funkcije različitih aspekata koji čine proces akademskog pisanja jedan je od uslova za njihov razvoj. Tokom ove radionice učesnici će razmatrati ključne korake u izradi akademskog teksta kao što su formulacija teme i sastavljanje nacrta teksta, a posebna pažnja će biti posvećena korišćenju izvora. Budući da akademska pismenost prevazilazi lokalne okvire, radni jezici radionice biće srpski i engleski. Radionicu će voditi prof. dr Ana Jovanović i doc. dr Greta Goetz. Ana Jovanović je vanredna profesorka na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, Katedra za iberijske studije. Piše, istražuje, prevodi, obrađuje i uređuje akademske tekstove i uživa u tome. Greta Goetz is an Assistant Professor in the English Department at the Faculty of Philology, University of Belgrade. Her prior professional background was in journalism and editing. At present, in addition to her teaching responsibilities, she edits, translates, and pursues her current research interests in intercultural rifts including the science-humanities divide as well as in the potential for networked learning to develop epistemic fluency.
Kako je broj mesta ograničen, prijava je obavezna. Prijava se vrši do 15. aprila u 23:59h popunjavanjem prijavnog formulara.
Univerzitet u Moskvi – Vыsšaя škola эkonomiki
Univerzitet u Moskvi – Vыsšaя škola эkonomiki – nudi 5 budžetskih mesta za master studije iz kulturologije na smeru Kulьturnaя i intelektualьnaя istoriя meždu Vostokom i Zapadom / Cultural and Intellectual History between East and West. U pitanju je stipendija koja podrazumeva besplatno studiranje sa svim studentskim povlasticama, uključujući i pravo na studentski dom u Moskvi za oko 70 evra mesečno. Dokumenta se šalju elektronski – kopija pasoša, kopija diplome ili dokument koji ukazuje na praćenje studija ili na to da će studije uskoro biti završene, motivaciono pismo na ruskom, engleskom, poljskom ili nemačkom jeziku i projekat istraživanja na jednom od ukazanih jezika. Diploma “Vыška-e” takođe otvara vrata ka Slavističkom institutu u Kelnu. Informacije:
https://admissions.hse.ru/news/228629240.html
https://admissions.hse.ru/en/graduate-apply/step1
KONKURS ZA NAGRADU „PROF. DR RADMILA MILENTIJEVIĆ”
Nagrada “Prof. dr Radmila Milentijević” za najbolje studente Filozofskog fakulteta i Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu dodeljuje se kao znak priznanja za uzorne radove u izučavanju uzajamnih uticaja i međusobne povezanosti ruskog i srpskog naroda u oblasti istorije, književnosti i jezika. Cilj nagrade je i da podstakne produbljivanje i širenje naučnih proučavanja u pomenutim oblastima srpsko-ruskih odnosa i uticaja. Nagrada se dodeljuje studentima sledeća tri stepena univerzitetskog obrazovanja:
– Godišnjom nagradom od $3.000 nagradiće se šest najboljih studenata osnovnih akademskih studija i to po $500 za po jednog diplomca iz oblasti: ruske i srpske istorije, srpske književnosti i srpskog jezika i dva studenta iz oblasti ruskog jezika, književnosti i kulture, i to jedan za dostignuća na polju ruskog jezika, a drugi na polju ruske književnosti i kulture.
– Godišnjom nagradom od $3.000 nagradiće se tri najbolja magistarska ili master rada iz jedne grane srpsko-ruskih studija, i to po $1.000 za po jednog magistra ili mastera iz oblasti istorije, književnosti i jezika;
– Godišnja nagrada od $2.000 dodeliće se za najbolju doktorsku disertaciju iz jedne od oblasti srpsko-ruskih studija: istorije, književnosti ili jezika.
Dodeljivanje nagrade “Prof. dr Radmila Milentijević” vrši komisija koju čine: prof. dr Aleksandar Petrov, predsednik Komisije, prof. dr Suzana Rajić, prof. dr Tatjana Subotin–Golubović, prof. dr Predrag Petrović, doc. dr Boban Ćurić, članovi Komisije. Sekretari Komisije su Jelena Paunović-Štermenski i Katarina Živanović. Konkurs je otvoren do 25. aprila 2019. i odnosi se na akademsku 2017/2018. godinu. Prijave za konkurs i ostala dokumenta dostavljaju se arhivi Filozofskog ili arhivi Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Komisija donosi odluku o dodeli nagrada do 25. maja 2019. godine. Uručivanje nagrada obaviće se u prisustvu osnivača Nagrade, u drugoj polovini juna, prema naknadno utvrđenom datumu o kojem će biti obavešteni dobitnici nagrada.
U okviru akademskog programa razmene profesora “Erazmus +” između Univerziteta u Beogradu i Univerziteta Pompeu Fabra u Barseloni, prof. dr Zorica Bečanović Nikolić je gostovala u Barseloni. Najpre je 5. februara 2019. učestvovala u ciklusu javnih dijaloga Diàlegs Humanístics UPF 2019, sa izlaganjem na engleskom Is Shakespeare Still Our Contemporary? Sagovornica joj je bila dr Carla Ros publicista, antropolog.
Zorica Bečanović Nikolić je potom, 7. februara 2019, na španskom jeziku održala predavanje za studente Univerziteta Pompeu Fabra pod naslovom Amor y creación poética en la poesía y en el drama del Renacimiento. Posle predavanje usledio je razgovor sa studentima i sa prof. dr Viktorijom Sirlot.
Međunarodna naučna konferencija Boldinskie čteniя
Tokom septembra, u Rusiji, u Boldinu, na Puškinovom imanju, u okviru međunarodne naučne konferencije Boldinskie čteniя, koja se održava još od 1969, predstavljena je knjiga dr Tanje Popović, redovnog profesora Filološkog fakulteta u Beogradu, pod nazivom A.S. Puškin v dialoge s drugim. Knjiga je izašla u okviru naučne edicije saradnika “Boldinskie čteniя”, a izdavači su Univerzitet u Nižnem Novgorodu i Državni muzej A.S. Puškina. Dr Tanja Popović je prvi strani naučnik čija je knjiga objavljena u ovog uglednoj ediciji, koja je dosad okupila najznačajnije ruske puškiniste – V.S.Listova, S.A. Fomičeva, V.N. Turbina, S. Bočarova, N.I, Mihajlovu, V.A. Viktoroviča, S. Kibaljnika, N. Fortunatova i mnoge druge – urednike i saradnike raznih Puškinskih enciklopedija, direktore Državnih Puškinskih muzeja, profesore i predavače najugledinijih univerziteta u Ruskoj Federaciji i regionu (Moskva, Sankt Peterburg, Nižni Novgorod, Saransk, Tartu itd), akademike, te naučne saradnike i rukovodioce Puškinskog doma. Činjenica da se srpski filolog i profesor Univerziteta u Beogradu našla u takvom društvu, u tom smislu ne predstavlja samo lični uspeh, već čini priznanje i srpskoj nauci o književnosti. Sadržaj knjige T. Popović A.S. Puškin v dialoge s drugim, sklopljen je tako da ukaže na Puškinov značaj u svetskoj književnosti,ne samo kao klasika i kanonskog pisca nacionalne tradicije, već kao ličnost zahvaljujući čijem se opusu forimirala književnost novog vremena. U tom pogledu posebna je pažnja poklonjena dijalogu srpskih pesnika druge polovine 19. veka sa njegovim stvaralaštvom. Jedna od metodoloških pretpostavki ove monografije ogleda se u tome da književnosti iz grupacije Slavia orthodoxa svojoj posebnosti i identitetu duguju kako antičkoj i vizantijskoj tradiciji, te ćirilomedtodijevskom nasleđu, tako i stvaralaštvu A.S. Puškina.
Konferencija Društva „Džon Apdajk“
Petu bijenalnu konferenciju Društva „Džon Apdajk“ koja traje od 1. do 5. juna otvoriće Ijan Mekjuan. Ovo je ujedno i prva konferencija Društva „Džon Apdajk“ koja se održava izvan granica Sjedinjenih Američkih Država. Na konferenciji će učestvovati najveći svetski i domaći proučavaoci Apdajkovog umetničkog stvaralaštva, kao i istaknuti književnici i prevodioci.
Više o samom događaju i učesnicima možete saznati na veb adresama http://www.fil.bg.ac.rs/fakultet/naucni-skupovi-i-konferencije/ i https://blogs.iwu.edu/johnupdikesociety.
U organizaciji Univerziteta u Notingemu (Partridge Bequest), Filološkog fakulteta u Beogradu i Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, 25. i 26. maja, održaće se međunarodna radionica Was There Ever a Yugoslav Literature? Debating the Histories of Yugoslav Literature(s). Pozivate se da prisustvujete.
Program / Plakat