Biblioteka za japansku i kinesku filologiju

Na Katedri za orijentalistiku 1974. godine otvoren je Lektorat za kineski jezik, a 1976. godine i Lektorat za japanski jezik. Oba lektorata prerasla su u odgovarajuće nastavne grupe 1985. godine. Iste godine kada nastaje prvi Lektorat, osniva se i biblioteka koja je vremenom rasla, razvijala se i bogatila svoj fond kako bi pružila što bolje usluge svojim korisnicima.

Danas Biblioteka za japansku i kinesku filologiju broji više hiljada monografskih publikacija, kao i serijske publikacije značajne za istraživački rad nastavnika i studenata na Grupama za japanski i kineski jezik, književnost i kulturu. Fond biblioteke uglavnom se sastoji od knjiga na japanskom, kineskom, engleskom i srpskom jeziku. Referensna zbirka biblioteke sastoji se od rečnika, enciklopedija i priručnika na japanskom, kineskom i engleskom jeziku, uz nekoliko dvojezičnih rečnika na francusko-japanskom, japansko-španskom, japansko-ruskom i italijansko-japanskom jeziku. Biblioteka sadrži i zbirku doktorskih disertacija i magistarskih i master radova, odbranjenih na matičnim grupama.

Biblioteka je opremljena knjigama na izvornim jezicima, prevashodno zahvaljujući donacijama japanskih i kineskih institucija ili poklonima pojedinaca. Osim toga, sadrži i veliki broj prevoda kineske i japanske književnosti na srpski, engleski jezik itd. Književni fond obuhvata knjige iz narodne, klasične, moderne i savremene književnosti. Osim toga, biblioteka nudi literaturu iz oblasti religije, filozofije, istorije, kulture iili mitologije japanskog i kineskog naroda. U biblioteci je dostupna i naučna literatura u otvorenom pristupu, koji omogućava konzorcijum KoBSON.

Korisnici biblioteke su pretežno studenti na Grupama za japanologiju i sinologiju, nastavnici i saradnici, postdiplomci, doktorandi, kao i studenti i nastavnici s drugih katedara na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

U biblioteci su zaposlena dva bibliotekara, mr Dalibor Vrcelj za kineski jezik i književnost i Nevena Mihajlović za japanski jezik i književnost.

Biblioteka za japansku i kinesku filologiju nalazi se na trećem spratu zgrade Filološkog fakulteta u Knez Mihailovoj 40.