Poreklo i razvoj jezičke sposobnosti

POREKLO I RAZVOJ JEZIČKE SPOSOBNOSTI

Profesorka: dr Maja Savić, vanredna profesorka
Godina studija: VI ili VII
Trajanje: 1 semestar (letnji)
Status predmeta: IP
Šifra predmeta:
Broj kredita: 9

Cilj predmeta
Cilj kursa je da upozna studente sa glavnim temama i problemima vezanim za poreklo i razvoj jezičke sposobnosti. Studenti će se upoznati sa različitim pristupima u proučavanju ovog problema i imati priliku da integrišu i upotrebe na nov način znanja iz oblasti koje su im poznate: lingvistika, psiholingvistika, usvajanje jezika, ali i da steknu osnovna znanja iz drugih oblasti uključenih u ova istraživanja.

Ishod predmeta
Nakon kursa studenti će razumeti ključne teme i probleme iz interdisciplinarne oblasti kakva je proučavanje razvoja jezičke sposobnosti. Biće u stanju da prate aktuelnu literature iz te oblasti i da imaju kritički odnos prema njoj, argumentujući za ili protiv određenih stanovišta.

Sadržaj predmeta
Uvod – pregled tema; Adaptivna funkcija jezika; Karakteristike jezičkog sistema, razlike u odnosu na druge komunikativne sisteme, jezik primata vs. ljudski jezik; Biološke osnove jezika; Moguće faze u razvoju jezičke sposobnosti kod ljudske vrste; Nastanak jezika kao niz postupnih ili iznenadna promena; Vokalno ili gestovno poreklo jezika; Protojezik; Sintaksa i značenje; Jezičke univerzalije; Dodirne tačke jezičke evolucije i usvajanja jezika.

Način ocenjivanja
Aktivnosti u toku predavanja 10%
Seminari 30%
Usmeni ispit 60%