Teorija krize i kultura Jugoslavije

TEORIJA KRIZE I KULTURA JUGOSLAVIJE

Profesor: dr Aleksandar Petrović, redovni profesor
Godina studija: VI ili VII
Trajanje: 1 semestar (letnji)
Status predmeta: IP
Šifra predmeta:
Broj kredita: 9

Cilj predmeta
Razmatranje osnovnih načela teorije krize i shvatanje istorijskih izvora kulture Jugoslavije. Sagledavanje odnosa nacionalne i nadnacionalne kulture. Kulturološke pretpostavke sloma Jugoslavije. Razumevanje uloge umetničkog stvaralaštva spram kulta ličnosti. Shvatanje odnosa ličnosti i istorije.

Ishod predmeta
Celovito razumevanje kulture Jugoslavije u njenim književnim i stvaralačkim ispoljavanjima. Sagledavanje uticaja političkih ideja na književno stvaranje. Uočavanje uticaja književnosti na društvene promene u rojalističkom i socijalističkom kontekstu, kao i na izgradnju postistorijske kulture virtuelne Jugoslavije.

Sadržaj predmeta
Predavanja obuhvataju ispitivanje nacionalnih oslobodilačkih ideja i njihovu transformaciju u nadnacionalnu kulturu Jugoslavije. Posebno se razmatra uloga književnog stvaralaštva u profilisanju ideje zajedničke države Južnih Slovena. Uloga Prvog svetskog rata u praktičnoj realizaciji ideje Jugoslavije. Strategije izgradnje novog identiteta, strategije simetrije i ekvidistance, strategije modernizacije, strategije globalizacije i strategije postmoderne dekonstrukcije. Umetnički rad u političkim i istorijskim promenama.

Način ocenjivanja
Aktivnosti u toku predavanja 10%
Seminari 30%
Usmeni ispit 60%

A. Petrović, „Polarna Srbija“, Nasleđe, 2012.
A. Petrović, „Kultura i kriza“, Anali Filološkog fakulteta, Filološki fakultet, Beograd, 2015.
Rebeka Vest, Crno jagnje, sivi soko, Mono, Beograd, 2000.
Vladimir Dvorniković, Karakterologija Jugoslovena, Prosveta, Beograd, 2000.
Jovo Bakić, Jugoslavija: razaranje i njegovi tumači, Filozofski fakultet, Beograd, 2012.