Biblioteka Katedre za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima

Biblioteka Katedre za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima dragocena je po svojim zbirkama i jedna je od najstarijih na Filološkom fakultetu. Ova biblioteka je iznikla iz Srpskog seminara.

U biblioteci rade 2 bibliotekara sa punim radnim vremenom (Borisav Milošević i Borivoj Vezmar) i jedan bibliotekar pod ugovorom (Bojana Antonić). Biblioteka ima veliki broj korisnika: preko 6.000 studenata i profesora, stručnih saradnika i drugih naučnih radnika. Čitaonica ima 45 mesta.

Knjižni fond: biblioteka ima 81.620 zavedenih (inventarisanih) knjiga (monografskih publikacija) i 4.921 jedinicu serijskih publikacija, što znači preko 630 naslova časopisa, odnosno 25.000 svezaka i 70.000 knjiga. Biblioteka poseduje i 1.000 primeraka starih i retkih knjiga, kao i vredne legate i poklon biblioteke: Pavla Popovića, Riste Odavića, Vladana Nedića, Velibora Gligorića, Miroljuba Todorovića, Miodraga Popovića, Živana Živkovića, Ivana V. Lalića i Aleksandra Vuča. Biblioteka radi radnim danima od 9 do 19 časova. Katedra za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima izdaje dva časopisa – čuvene Priloge za književnost, jezik, istoriju i folklor, koji su nedavno proslavili jubilarnu stotu godinu od prvog objavljivanja, i Godišnjak Katedre za srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima, u kome i studenti master i doktorskih studija mogu objaviti svoje prve radove. Takođe, u studentskom listu Vesna, čiji urednici su naši studenti, objavljuju se studentski pesnički i prozni radovi, prikazi i eseji.